Together Magazyn » Rodzic » Zabawy z Dzieckiem » Primo Piatto i Tuptusie. Wspólne gotowanie łączy

Primo Piatto i Tuptusie. Wspólne gotowanie łączy

Budowanie zaufania, otwartości i akceptacji dla inności może odbywać się w bardzo różny sposób. W Integracyjnym Punkcie Przedszkolnym Tuptusie w Sopocie regularnie goszczą przedstawiciele restauracji i punktów gastronomicznych serwujących kuchnie innych narodów, nie tylko po to, by dzieci mogły smacznie zjeść.

– Kuchnia przedszkolna podlega ściśle określonym wymogom, przez co zazwyczaj jest uproszczona, a co za tym idzie, dość jednostajna – mówi Małgorzata Hebel, dyrektor przedszkoli Tuptusie. – Stwierdziliśmy jednak, że przy odrobinie wysiłku, w ramach współpracy z trójmiejskimi restauratorami, możemy zrealizować ciekawy projekt, który będzie miał także dużą wartość edukacyjną.

Raz w miesiącu Tuptusie zapraszają do siebie kucharzy wyspecjalizowanych w przyrządzaniu potraw z wybranego kraju, którzy razem z dziećmi przygotowują posiłek. W ten sposób dzieci nie tylko smacznie i zdrowo jedzą, ale poszerzają także wiedzę o świecie i innych kulturach. W pierwszych miesiącach trwania projektu są to: kuchnia ukraińska, włoska, arabska i gruzińska.

– Dziecko, które samo ma podjąć decyzję o spróbowaniu czegoś nowego, czuje się niepewnie i to jest naturalne – podkreśla Małgorzata Hebel. – Natomiast kiedy uczestniczy, choćby w niewielkim stopniu, w przygotowaniu posiłku, a następnie spożywa go wspólnie z rówieśnikami, odbiera to już zupełnie inaczej. W naturalny sposób wyrabia to w dzieciach poczucie, że inność ma pozytywne brzmienie.

Integracyjne Punkty Przedszkolne Tuptusie otwarte są zarówno na dzieci niepełnosprawne, jak i na pochodzące z innych kultur, a więc mające m. in. odmienne zwyczaje i nawyki żywieniowe. Na przykład pośród sopockiej kadry jedna z pań jest wegetarianką. Jak podkreślają wychowawcy, poznawanie różnorodności kulturowej w przedszkolu zmniejsza lęk dzieci przed poznawaniem świata i próbowaniem nowych rzeczy. Pośrednim skutkiem akcji związanej z poznawaniem nowych smaków jest także szybsze aklimatyzowanie się podopiecznych przedszkola do nowych warunków, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych.

W listopadzie partnerem Tuptusiów była mobilna restauracja włoska Primo Piatto, która ma w swojej ofercie przede wszystkim tradycyjne włoskie makarony i kanapki panini z oryginalnymi włoskimi wędlinami i serami.

– Po raz pierwszy uczestniczę w takiej akcji, więc wspólne gotowanie z dziećmi jest dla mnie pewnym wyzwaniem, ale wygląda na to, że wszyscy dobrze się bawią – mówi Piotr Woynarowski, kucharz Primo Piatto. – Naszą firmę założyliśmy niedawno i zajmujemy się głównie importem i dystrybucją wyselekcjonowanych produktów z Włoch. Nasze produkty pochodzą zazwyczaj z małych zakładów produkcyjnych, przekazywanych z dziada pradziada, gdzie tradycja, jakość i smak są najwyższymi wartościami. Prowadzimy też mobilne delikatesy i restaurację w popularnej obecnie formule Food Trucka. W przyszłym roku będzie nas można spotkać miedzy innymi podczas dużych koncertów odbywających się na terenie Trójmiasta.

Już w trakcie wspólnego obierania dyń wszystkie dzieci zgodnie zadeklarowały, że chociaż nie wiedzą jak będzie smakować, chcą jej przynajmniej spróbować. Na koniec obiadu nie brak było także okrzyków zachwytu.

Podstawową ideą funkcjonowania przedszkola Tuptusie jest stymulowanie rozwoju dzieci zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych oraz uczenie ich wrażliwości społecznej i pokonywania lęków, nad czym czuwa Pomorska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, specjalnie powołana do tego celu. Jej pracownicy nadzorują przedszkola oraz przeprowadzają wewnętrzne szkolenia. Opiekunki nie zapominają też o indywidualnych potrzebach i zainteresowaniach dzieci, dopasowują wymagania do ich potrzeb. Nie wszyscy przecież potrafią pokroić dynię tak samo szybko i dokładnie.

– Zależy nam na tym, żeby przy tego typu wyzwaniach każde z naszych dzieci osiągnęło maksimum swoich możliwości – podkreśla Małgorzata Hebel.


 

Pierwsze przedszkole Tuptusie powstało w 2008 roku w Rumi w celu stworzenia dzieciom miejsca, w którym oprócz bezpiecznej, przedszkolnej atmosfery, realizowane byłyby cele edukacyjne oraz wychowawcze, przyjęte według najwyższych standardów. Obecnie nasze przedszkola znajdują się w Gdańsku, Gdyni, Juszkowie, Pruszczu Gdańskim, Rumi oraz Sopocie.

Oceń