Together Magazyn » Rodzic » Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Pedodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się opieką nad małym Pacjentem. Praca z dzieckiem jest bardzo wymagająca i opiera się na zbudowaniu ścisłej relacji dziecka z lekarzem. Dużą rolę odgrywa tu zaufanie. Opieka nad małym, Pacjentem opiera się na profilaktyce i leczeniu.

Edukacja i motywacja Pacjentów i ich opiekunów jest kluczem do sukcesu w walce z chorobą próchnicową u małych dzieci.

CO POWINIEN WIEDZIEĆ KAŻDY RODZIC?

Główne czynniki sprzyjające powstaniu próchnicy wczesnodziecięcej

  • Nocne karmienie powyżej pierwszego roku życia.
  • Wieczorne zasypiania powyżej pierwszego roku życia.
  • Słodkie napoje.
  • Podjadanie pomiędzy posiłkami.
  • Brak higieny jamy ustnej.

Dieta

  • Po dwunastym miesiącu życia nie usypiaj dziecka wieczorem podczas karmienia i nie karm w nocy.
  • Po dwunastym miesiącu życia dziecka, układaj mu jadłospis złożony z 5-7 posiłków w ciągu dnia. Przerwy wynoszące 1,5 – 2godz, powinny uniknąć podjadania pomiędzy posiłkami.
  • Do gaszenia pragnienia stosuj wodę.
  • Ogranicz spożycia słodyczy do 1-2 dni w tygodniu.
  • Stosuj zamienniki dla cukrów fermentujących np.ksylitol.
  • Zęby służą do gryzienia dlatego konsystencja pożywianie powinna być urozmaicona i dostosowana do wieku dziecka.
  • Słodycze pod względem próchnicotwórczości dzielimy na lepsze ( gorzka czekolada, suszone owoce) i gorsze ( lizaki, toffi).

Higiena

  • Zabiegi higieniczne przy użyciu klasycznej szczoteczki manualnej oraz pasty do mycia zębów rozpoczynamy najpóźniej po wyrżnięciu się pierwszego zęba mlecznego.
  • Wspólne mycie zębów, nawet z dzieckiem 10-12 letnim gwarantuje skuteczne usunięcie płytki nazębnej.
  • W okresach buntu dziecka, nie poddawaj się i stosuj różnego rodzaju systemy motywujące.

Szczoteczka. Manualna czy elektryczna?

Wybierz tą, która jest regularnie stosowana i bardziej odpowiada dziecku. Zwróć szczególną uwagę na włoski umieszczone na jej główce – powinny być miękkie i zaokrąglone na końcach.

Fluor. Wróg czy przyjaciel?

Coraz częściej można się spotkać z negatywnymi opiniami na temat fluoru i jego niekorzystnego wpływu na rozwój układu nerwowego. Choć nadmiar tego pierwiastka faktycznie nie jest obojętny dla zdrowia, szczególnie na etapie intensywnego wzrostu, żaden inny pierwiastek nie ma potwierdzonej naukowo skuteczności w wielokierunkowym zwalczaniu próchnicy. Fluor nie tylko wpływa na metabolizm bakterii prochnicotwórczej, dezaktywując ją oraz wbudowując się w strukturę szkliwa, ale także podnosi odporność szkliwa na działanie kwasów próchnicotwórczych.

CO ZROBIĆ GDY PRÓCHNICA ZDĄŻYŁA JUŻ ZAATAKOWAĆ ZĘBY TWOJEGO DZIECKA?

Zęby mleczne podobnie jak stałe należy leczyć. Zarówno choroba zębów mlecznych jak i stałych objawia się bólem. Głębokie ubytki czy stany zapalne tkanki miazgowej ( wewnątrz zęba) lub tkanek otaczających ząb są nie tylko bolesne, ale także niebezpieczne dla organizmu dziecka.
Niewyleczona pomiędzy 6-12 rokiem życia w tzw. okresie uzębienia mieszanego próchnica zębów mlecznych jest zagrożeniem również dla zębów stałych.

INNE ZABURZENIA ROZWOJOWE

Przetrwały niemowlęcy typ połykania

To niewłaściwa pozycja czubka języka w końcowej fazie połykania , która utrzymuje się dłużej niż pierwsze półtora roku życia dziecka. Jego przyczyną może być długie karmienie piersią lub butelką, a także zbyt długie stosowanie smoczka. Terapią właściwej funkcji połykania zajmuje się logopeda, Brak leczenia prowadzi do rozwoju wad wymowy oraz zgryzu.

Krótkie wędzidełko języka

Anomalia anatomiczna mogąca mieć różny stopień zaawansowania. W skrajnych przypadkach język bywa całkowicie przyrośnięty do dna jamy ustnej, uniemożliwiając jakikolwiek ruch języka-noworodek nie może swobodnie ssać i wymaga zabiegu podcięcia wędzidełka. Częściej zdarza się, że wędzidełko jest w umiarkowanym stopniu krótsze co objawia się głównie w zaburzeniu wymowy. Zaburzenie takie leczy się wykonując zabieg podcięcia tkanek. W naszej Klinice zabieg taki wykonujemy w nieinwazyjny sposób przy użyciu lasera Fotona.

Gaz rozweselający – wiemy jak opanować strach

Jeśli Twoje dziecko ma potrzeby lecznicze, a nie jest gotowe na leczenie w warunkach gabinetu stomatologicznego zalecamy zastosowanie sedacji wziewnej tzw. gazu rozweselającego jaki stosujemy w Nawrocki Clinic.

Sedacja wziewna jest bardzo bezpiecznym środkiem do eliminacji strachu przed wizyta u stomatologa. Zabieg sedacji polega na podaniu w zapachowej maseczce twarzowej mieszaniny gazów – tlenu i podtlenku azotu, którego stężenie przygotowuje i kontroluje stomatolog za pomocą nowoczesnego urządzenia Master Flux Plus. W trakcie kiedy Pacjent oddycha mieszaniną gazów, uzyskuje się ograniczenie jego świadomości i częściowego zniesienia czucia bólu, jednak cały czas utrzymuje się z nim kontakt wzrokowo słowny, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia jego bezpieczeństwa. Pod wpływem gazu rozweselającego Pacjent staje się spokojny i odprężony, u dzieci najczęściej pojawiają się marzenia senne.


Lek.stom. Marta Czerwińska pracująca z dziećmi w Nawrocki Clinic jest nie tylko lekarzem, jest przede wszystkim psychologiem i przyjacielem. Zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka jest dla niej tak samo ważne jak poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny w obrębie gabinetu stomatologicznego.

Wierzymy, że w oparciu o zaufanie małego Pacjenta możemy wykonywać wysokiej jakości zabiegi.
Zadowolenie Twojego dziecka jest dla nas priorytetem, a każdy jego trud nagradzamy, budując w ten sposób jego wysoką samoocenę.

Serdecznie zapraszamy.
www.nawrockiclinic.com

5/5 – (1 głosów)