Zwykle nie lubimy chodzić do dentysty, ale może gdybyśmy wiedzieli czym dokładnie jest próchnica, już byśmy się jej tak nie bali. Bo wiedzielibyśmy jak jej zapobiegać!
Próchnica – to choroba zakaźna tkanek twardych zęba. Jakie są jej przyczyny?
- Uwarunkowanie genetyczne – podatność zębów na demineralizację (czyli jak szybko pod wpływem negatywnych czynników ubywa z zębów fosforu i wapnia).
- Zawartości węglowodanów w diecie (im więcej tym gorzej).
- występowanie bakterii płytki nazębnej, fermentujących węglowodany do kwasów organicznych.
- Czas oddziaływania szkodliwych czynników.
Szczególnie szkodliwe dla zębów są paciorkowce, które wykorzystują sacharozę do budowy szkieletu płytki nazębnej. Podczas rozkładu sacharozy wydziela się kwas mlekowy obniżający pH jamy ustnej oraz wypłukujący jony wapnia i fosforu ze szkliwa. Teoretycznie ślina posiada właściwości neutralizujące działanie kwasów, ale płytka nazębna działa jak nieprzepuszczalna bariera.
Płytka powstaje już kilka godzin po szczotkowaniu zębów. Tworzona jest między innymi przez żywe i martwe bakterie, otoczone wydzielanymi przez nie zewnątrzkomórkowymi wielocukrami i glikoproteinami śliny.
Badania dowodzą, że odpowiednia dieta znacznie zmniejsza działanie bakterii próchnicotwórczych. Szczególnie ta uboga w sacharozę, czyli pożywkę dla bakterii. Wśród licznych plemion afrykańskich odnotowano istnienie paciorkowców w jamie ustnej niemal u 100 % populacji, podczas gdy odsetek próchnicy był bardzo niski. Dieta tych plemion posiadała minimum rafinowanych cukrów (czyli bakterie próchnicotwórcze nie miały czego rozkładać- więc nie tworzyły płytki nazębnej i kwasów organicznych, tym samym nie powstawała próchnica).
Naukowcy odkryli, że powstawanie płytki nazębnej blokują też substancje naturalnie występujące w przyrodzie, na przykład pięciornik.
W walce z próchnicą pomagają też olejki eteryczne wykazujące silne działanie bakteriobójcze. Dokładniej jest to tymol, który znajduje się między innymi w tymianku, oregano i cząbrze.
O tym jak ważne jest przeciwdziałanie próchnicy, która nieleczona może doprowadzić do zakażenia również innych organów wewnętrznych, można się będzie już wkrótce przekonać na stanowisku Zdrowy uśmiech na nowej wystawie stałej Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni pt. Kierunek: Zdrowie.