Together Magazyn » Aktualności » Sok sokowi, a woda wodzie nierówna

Sok sokowi, a woda wodzie nierówna

Akwarysta, który doprowadzi do zbytniego zakwaszenia wody w akwarium (poniżej 6,4 pH), może stracić całą hodowlę rybek. Od tego, jakie pH ma gleba, zależy, czy dana roślina na niej w ogóle zacznie rosnąć. Zapewnienie odpowiedniego pH roślinom bądź zwierzętom gwarantuje ich szybki wzrost oraz rozwój.

Nasz organizm składa się w 60–70% z wody… Wypijanie mniej niż dwóch litrów płynów dziennie może powodować takie objawy, jak: zmęczenie, ból głowy, problemy z koncentracją, niecierpliwość, problemy skórne. Jeżeli dłużej utrzymamy ten stan odwodnienia organizmu (tygodnie, miesiące), doprowadzamy do wielu powszechnie znanych chorób. Rzadko się mówi, że to, jaką wodę, herbaty czy soki pijemy, ma kolosalne znaczenie. Picie kwaśnej wody i słodzonych soków w kartonach, nawet w ilości 3–4 litrów dziennie, w żaden sposób nie wpłynie pozytywnie na nasz organizm, a wręcz przeciwnie.

Odczyn (pH) a zdrowie

Z definicji skala pH to skala kwasowości/zasadowości roztworów wodnych, która jest ściśle związana ze stężeniem jonów wodorowych. pH = 7 stanowi środek skali pH i jest tożsame obojętnemu odczynowi roztworu, czyli takiemu, w którym stężenia jonów wodorowych i wodorotlenkowych są sobie równe. Nasza krew ma pH 7,38–7,42. Warto sprawdzić, czy nasz organizm jest zakwaszony, badając pH moczu (koszt: 3–10 zł), którego prawidłowa wartość wynosi 6,5–7,5. Wynik badania wskazujący niższą wartość oznacza zakwaszenie organizmu. Aby prawidłowo nawodnić oraz odkwasić organizm powinniśmy sięgać po wodę alkalizowaną lub świeżo wyciśnięte soki.

WODA

Odczyn i czystość wody to jeden z najważniejszych parametrów, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze wody pitnej.

Woda zalkalizowana (zasadowa) – ma pH powyżej 7,0. Wykazuje wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu: odkwasza organizm, ma pH alkaliczne, jest złożona z mniejszych cząsteczek oraz ma niższe napięcie powierzchniowe niż zwykła woda, dzięki czemu jest łatwiej przyswajalna.

Regularne picie wody alkalicznej przyczynia się do zmniejszenia destrukcyjnego działania wolnych rodników. Wodę zalkalizowaną można kupić w niektórych sklepach, w szklanych butelkach lub samemu ją produkować w tzw. jonizatorach wody. W Polsce są dostępne jonizatory wody. Ich cena wynosi 1000–6000 zł, jednak koszt ten zwraca się bardzo szybko osobom, które na co dzień kupowały wodę butelkowaną.

Woda z kranu oraz w plastikowych butelkach – zdrowa?

Woda pochodząca z kranu w wielu miejscowościach nierzadko wygrywa w rankingach porównawczych z powszechnie znanymi, butelkowanymi wodami mineralnymi. Charakteryzuje się pH obojętnym dla organizmu (około pH = 7), a przynajmniej powinna się nim charakteryzować. Kranówka ma jednak podstawową wadę – zawiera duże stężenie chloru. Zdarza się też obecność metali ciężkich, a nawet pestycydów z pól i łąk. Bardziej przyjazna naszemu organizmowi jest woda gotowana – charakteryzuje się pH 8–9, w związku z faktem, że duża część dwutlenku węgla odparowuje w procesie gotowania. Nie usuwa to jednak chloru, pestycydów, ciężkich metali i innych zanieczyszczeń.

Woda mineralna w butelkach jest czystsza od kranowej i ma tę przewagę, że zawiera łatwo przyswajalne minerały w formie jonów. Warto jednak kontrolować zawartości minerałów, zwłaszcza gdy cierpimy na choroby serca, nadciśnienie bądź cukrzycę. Niestety, te najbardziej znane i dobrze rozreklamowane wody butelkowane mają pH 5,4–6,5 pH (wg naszych pomiarów), czyli kwaśne! Droższe wody, za ok. 6–10 zł, mają wyższe pH.

Picie wody mineralnej z butelek – zwykle plastikowych – jest bardzo wygodne, lecz generuje niewyobrażalne ilości śmieci rozkładających się setki lat. Naukowcy zwracają też uwagę, że plastik, w którym nosimy wodę, może zawierać szkodliwe składniki przenikające do wody, na przykład bisfenol A – związek, który kumuluje się w organizmie i wpływa na rozregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu.

SOKI

Rewelacyjnym źródłem łatwo przyswajalnej wody – wody strukturalnej – są oczywiście świeżo wyciskane soki (ręcznie lub w wyciskarkach). Te otrzymywane z warzyw, zielonych liści i odrobiny owoców mają pH około 9. Aby sok był rzeczywiście zdrowy, należy starannie wybierać owoce i warzywa – warto poszukać tych z upraw ekologicznych. Odchodzi się od używania sokowirówek. Picie wyciskanych soków to dostarczanie swojemu organizmowi bomby łatwo przyswajalnych witamin i mikroelementów, a także porcji cukrów, białek oraz tłuszczów, które są niezbędne w naszym menu.

Zanim sięgniemy po kolejną tabletkę na ból głowy czy kawę, by minęło znużenie, zacznijmy od obliczenia, ile tak naprawdę płynów wypiliśmy w ciągu dnia i czy były dla nas zdrowe. Jest to podstawa, od której powinniśmy zacząć poszukiwanie przyczyn naszych dolegliwości. Ich usunięcie jest w większości przypadków w zasięgu ręki!

Oceń