Together Magazyn » Aktualności » Golf – czy to sport rodzinny?

Golf – czy to sport rodzinny?

Trudno znaleźć dyscyplinę sportu bardziej kojarzoną z elegancją, dobrymi manierami i dostojnością niż golf. Bywa łączony ze splendorem, poczuciem prestiżu i rozmowami biznesowymi. Jak w każdym stereotypie, w takim postrzeganiu golfa jest sporo prawdy. Jednak czy golf może być również i sportem rodzinnym?

Trochę historii

Golf urzeka swoją prostotą. Chociaż trudno określić, kiedy powstały zasady gry w golfa, wiadomo, że było on znany już w średniowiecznej Europie, i to być może już XIII wieku. Podobne dyscypliny, ale przypominające raczej hokej na trawie, uprawiano wówczas w Holandii. Początki gry zbliżonej do współczesnego golfa rozwinęły się na Wyspach Brytyjskich – w Anglii i Szkocji. Ponoć zachwycała się nim już królowa Maria I Stuart. Na pewno zaś wiadomo, że najstarsze pole golfowe na świecie to Old Links al Musselburgh Racecourse. W latach 1900–1904 golf był sportem olimpijskim. W bieżącym roku szykuje się wielki powrót tej dyscypliny na olimpiadzie w Rio.

Jak grać w golfa?

Nawet osoba, która ma absolutnie pobieżne pojęcie o tej dyscyplinie, wie, co jest jej istotą – umieszczenie piłki golfowej w dołku poprzez uderzenie jej kijem. Maksymalnie upraszczając, można stwierdzić, że jest to prawda. Profesjonalna gra w golfa wymaga jednak znajomości innych reguł tej gry. I znów stosując pewne uproszenia, można powiedzieć, że chodzi o to, by wykonać jak najmniej uderzeń w celu umieszczenia piłki w dołku oraz użyć odpowiedniego kija. Ale o tym za chwilę…

Istotna jest technika samej gry. Najważniejszą rolę odgrywa oczywiście uderzenie. Wbrew pozorom, nie musi ono wymagać ogromnej siły fizycznej. W golfa mogą więc grać zawodnicy w różnym wieku. Gracze polegają na działaniu siły kinetycznej. Ważne więc jest nabranie odpowiedniego zamachu i skierowanie kija we właściwym kierunku – za efekty odpowiadają już prawa fizyki. Ważna jest również pozycja gracza podczas uderzenia. Należy trzymać oburącz kij golfowy, stojąc bokiem do zakładanego kierunku lotu piłki. Zamach wykonuje się zza głowy, przy jednoczesnym ćwierćobrocie w pasie. Jedna ze stóp musi być usztywniona, a druga – lekko pracować w momencie uderzenia (oderwanie pięty od podłoża). To tyle teorii. Tak naprawdę nawet amator już po kilku profesjonalnych lekcjach zaczyna intuicyjnie przybierać odpowiednią pozycję golfisty. Przed uderzeniem należy uwzględnić ukształtowanie terenu oraz siłę i kierunek wiatru. To oczywiście ważny element taktyki. Nieprawidłowo uderzona piłka może wylądować w krzakach, na grząskim piasku czy w wodzie, co utrudni wykonanie kolejnego uderzenia.

Torba golfowa i zestaw kijów to nieodłączne atrybuty każdego golfisty. Aby wykonać prawidłowe uderzenia, w golfie stosuje się cztery kije, w zależności od tego, na jaką odległość zamieszamy posłać piłkę:

  • drewniane – są najlżejsze i umożliwiają wykonywanie długich zagrywek;
  • żelazne – mają większą masę i nadają się do krótszych, bardziej precyzyjnych uderzeń;
  • kliny – przydają się przy wyprowadzaniu piłki z trudnych pozycji (np. piasek);
  • popychacze – tych kijów używamy na ostatnim etapie skierowania piłki do dołka.

Golf, czyli moc rekreacji

Zawodowi golfiści w krajach anglosaskich należą do sportowej elity, a ich zarobki mogą przyprawiać o zawrót głowy. Jednak rekreacyjne, amatorskie uprawianie golfa to przede wszystkim znakomity sposób na rekreację dla całej rodziny i forma wypoczynku na świeżym powietrzu. Wystarczy wspomnieć, że rozegranie całej rundy i przeniesienie torby golfowej oznacza spalenie do 2500 kcal – to naprawdę świetny wynik!

Grając w golfa, wykonujemy umiarkowany wysiłek fizyczny i angażujemy różne partie mięśni, co jest bardzo istotne. Nie przeciążamy zatem organizmu, a zarazem wykonujemy zbilansowany trening. Nic dziwnego, że golfista powinien być sprawny fizycznie. Jeśli wybieramy się na pole golfowe, powinniśmy zarezerwować na to kilka godzin. Pamiętajmy, że w zależności od umiejętności i techniki gry, będziemy musieli pokonać kilka kilometrów.

Czy naprawdę każdy może spróbować?

Golf może być sportem dla każdego, choć jego zawodowa elitarność z pewnością pozostanie niezmienna. Nie każde pole golfowe jest też odpowiednie dla amatora, w dodatku bez większego doświadczenia w prowadzeniu rozgrywki. Nie zmienia to faktu, że od kilku lat pola golfowe coraz bardziej otwierają się na amatorów. Przykładem mogą być akademie golfa, gdzie można potrenować pod okiem profesjonalistów. Chociaż ceny profesjonalnego sprzętu do uprawiania tej dyscypliny są bardzo wysokie, najczęściej można go po prostu wypożyczyć. Aby zachęcić dzieci do gry, warto by na początek spróbowały swoich sił w minigolfie.

Dobra lekcja sportu dla dzieci i coś więcej…

Oprócz wspomnianych już atutów zdrowotnych, warto podkreślić inne zalety gry w golfa, szczególnie cenne dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim dyscyplina ta uczy koncentracji, cierpliwości i pozwala na cenne wyciszenie. Dziecko, które gra w golfa, uczy się zasad rywalizacji, zgodnie z duchem fair. Ważne jest także przestrzeganie golfowej etykiety. Zakłada ona między innymi zachowanie ciszy na polu golfowym, szanowanie porządku na terenie gry czy konieczność wyłączania telefonów komórkowych. Golfiści, w tym również amatorzy, powinni dbać o wysoki poziom kultury osobistej. Gra w golfa wiąże się zatem z aspektami wychowawczymi. Równie ważna jest możliwość wspólnego spędzenia wolnego czasu w rodzinnym gronie.

Oceń