Together Magazyn » Rodzic » Smoczki dla dzieci – mamy przetestowały uspokajacze

Smoczki dla dzieci – mamy przetestowały uspokajacze

Małe dzieci są urocze i piękne, a jeszcze piękniejsze są ubrane w ładny smoczek. Okazuje się jednak, że przy wyborze smoczka rodzice kierują się głównie względami praktycznymi, takimi jak kształt, dopasowanie i jego właściwości uspokajające.

Praktyczna strona smoczków

 W czasie wakacji 181 mam z całej Polski przetestowało smoczki NUK Classic i na nowo określiło standardy najlepszych z nich. W ankiecie kobiety odpowiedziały, że najważniejsze jest dopasowanie do jamy ustnej dziecka (24,4 proc) i kształt (22,8 proc), a tylko 10,1 proc przyznało, że ważny jest wybór wzorów i kolorów.

Alicja Szmigiel, mama dwójki dzieci i ekspertka artykułów dziecięcych Baby Land – dystrybutora marki NUK w Polsce przekonuje, że choć decyzję o wyborze uspokajacza podejmują rodzice, to istotna jest też „opinia” dziecka.

 

Smoczek anatomiczny chroni zgryz

Dla dobra samego dziecka ważniejsza jest jednak strona praktyczna i na to właśnie największą uwagę zwracają rodzice wybierając smoczek. Kluczową sprawą jest kształt uspokajacza. Najlepiej sprawdzają się smoczki anatomiczne, które budową przypominają brodawkę sutkową kobiety w czasie karmienia piersią. Działają uspokajająco, bo dziecko wyczuwa znajomy kształt, który kojarzy z poczuciem bezpieczeństwa. Taki kształt ma też inną zaletę – chroni przed wadami zgryzu i wymowy.

 

Jak dobrać miękkość i rozmiar?

Jeśli smoczek jest za twardy lub za miękki, to maluch męczy się trzymając go w buzi. Bez względu na to czy jest to smoczek silikonowy czy lateksowy, dobieramy go do potrzeb dziecka. Silikon jest elastyczny i giętki, niezbyt twardy, ale odporny na wysoką temperaturę. Nie wydziela też zapachu sztucznego tworzywa. Smoczki lateksowe są jeszcze bardziej miękkie i elastyczne. Na komfort używania smoczka wpływa też jego wielkość.

Rozmiar dobieramy stosownie do wieku i indywidualnych predyspozycji malucha. Smoczki dla dzieci starszych mają dodatkowe wzmocnienie gumki, dzięki czemu są trwalsze i odporniejsze na gryzienie. Czasem zdarza się, że jama ustna dziecka jest większa lub mniejsza niż u innych rówieśników, wtedy możemy poszukać smoczka spośród tych dla dzieci starszych lub młodszych – radzi ekspertka Baby Land.

 

Wygoda w dodatkach

Współcześnie produkowane, nowoczesne smoczki mają też dodatkowe cechy, które sprawiają, że korzystanie z nich jest jeszcze łatwiejsze. Wielkość tarczki jest zredukowana do niezbędnego minimum, po to, by nie narażać delikatnej skóry dziecka na otarcia. Zewnętrzna część może mieć kilka dodatkowych otworów umożliwiających kontakt skóry z powietrzem. Z kolei część wewnętrzna posiada system odpowietrzania – poprzez mikroskopijne dziurki nadmiarowe powietrze jest odprowadzane na zewnątrz smoczka. Smoczek pozostaje miękki i elastyczny i nie zaciska się. Oprócz tego są teraz specjalne tasiemki lub łańcuszki do przypinania do ubranka dziecka. Przypięty smoczek nie zgubi się i nie zabrudzi, oszczędzając rodzicom nerwowych chwil w poszukiwaniu zastępczego modelu. A do tego tasiemki są designerskie i wpisują się w kanony dziecięcej mody.

5/5 – (1 głosów)