Nie tylko umożliwiają bezpieczne wejście oraz zejście z piętra, ale i stają się jednym z wiodących elementów aranżacji domu. Drewno jest uniwersalne, dlatego doskonale wpisuje się w wystrój w niemal każdym stylu – schody drewniane świetnie pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i skandynawskich czy minimalistycznych. Dowiedz się, wszystkiego na temat tego popularnego elementu, który powoli wypiera popularne przed laty schody żelbetowe.
Zalety i wady schodów drewnianych
Naturalne drewno jest lekkie, ciepłe i przyjemne w dotyku, dlatego schody wykonane z tego materiału dodadzą przytulności domowym wnętrzom. Warto wziąć pod uwagę, że we współczesnym budownictwie jednorodzinnym raczej nie projektuje się już oddzielnych klatek schodowych. Schody zwykle trafiają do holu lub salonu, dlatego ważne jest, aby doskonale pasowały do koncepcji aranżacyjnej tych wnętrz i nie burzyły ogólnej harmonii. Uniwersalne drewno świetnie komponuje się z wieloma innymi materiałami wykorzystywanymi w wykończeniach wnętrz. Bez obaw można je łączyć ze szkłem, metalem czy kamieniem. Różne kształty i wykończenia dają bardzo duże możliwości tworzenia spójnej architektury wnętrz.
Szeroki wybór gatunków sprawia, że do wyboru pozostają różne kolorystyki i misterne układy naturalnych słojów. Schody z jasnego drewna doskonale rozświetlą pomieszczenia – pięknie będą wyglądać na nieco mniejszych powierzchniach. Ciemne drewno sprawdzi się w przestronnych holach, w których schody mają stać się centralnym punktem całego wystroju.
Odpowiednio dobrany i właściwie zakonserwowany gatunek drewna sprawia, że surowiec ten staje się bardzo wytrzymały i odporny na drobne zniszczenia oraz łatwy do utrzymania w czystości. Wprawdzie drewno chłonie wodę, ale prawidłowo impregnacja uchroni powierzchnię przed zniszczeniem. Drewniane schody będą więc inwestycją na długie lata. Utrzymanie ich w czystości również jest stosunkowo łatwe.
Słabszą stroną schodów drewnianych jest ich dość wysoka cena. Warto jednak wziąć pod uwagę, że są one inwestycją co najmniej na kilkadziesiąt przyszłych lat.
Z czego składają się schody?
Każde schody mają złożoną konstrukcję. Podstawowym elementem jest bieg, czyli nachylona część ze stopniami biegnąca w danym kierunku (ta, po której wchodzimy). Spodnia część biegu określana jest terminem podniebienie. Pozioma część stopnia (tam na której stawiamy stopy) to stopnica, a pionowa podstopnica (schody ażurowe jej nie posiadają). Boczna belka biegu to policzek. Na półpiętrach można wykonać poziomą płytę, która zmienia bieg schodów (jest to spocznik). Na piętrze podobną płytę określa się podestem.
Rodzaje schodów drewnianych
Najpopularniejsze są schody:
- drabiniaste – jeden z rodzajów schodów ażurowych. Tworzą je 2 belki policzkowe i zamocowane do nich stopnice. Ten rodzaj schodów najczęściej stosuje się przy wejściach do piwnic lub na strychy (składane schody drabiniaste zmieszczą się w specjalnej skrzynce, która jest chowana w suficie),
- policzkowe – umożliwiają dużo bardziej komfortowe poruszanie się. Tworzą je 2 belki policzkowe, stopnice i podstopnice. Policzki najczęściej mają grubość 5 cm i wysokość około 30 cm (dopasowana jest do stopni), stopnie 4-6 cm, a podstopnie 2-3 cm. W belkach policzkowych frezuje się gniazda, w które wsuwane są stopnie i podstopnice. Same belki ściąga się na metalowym pręcie za pomocą nakrętek,
- kręte – świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie inwestor dysponuje ograniczonym miejscem. Ten rodzaj schodów drewnianych można wykonać np. na zaadoptowanym poddaszu (gdy w projekcie domu nie przewidziano miejsca na schody) czy w dwupoziomowym mieszkaniu w bloku. Standardowe schody kręte składają się ze stalowego, aluminiowego lub drewnianego słupa nośnego, który na górze i dole jest przytwierdzony do stropów. Wokół pręta wachlarzowo rozmieszczone są stopnie.
Schody samonośne
Schody samonośne to schody posiadające własną konstrukcję drewnianą lub stalową. Na konstrukcji osadza się stopnie drewniane, a z całością zespala się balustradę.
Schody samonośne dzielą się na:
- policzkowe (na wangach) – policzki to 2 deski, które zamykają stopnie po bokach. Stopnie wpuszcza się wtedy w wydrążone gniazda. Zaletą tej konstrukcji jest wysoka stabilność i odporność na ugięcia. Takie schody drewniane pięknie prezentują się we wnętrzach klasycznych. Połączone ze szklaną balustradą dobrze będą jednak wyglądać także w przestrzeniach nowoczesnych,
- z konstrukcją osiodłaną (na wangach grzebieniowych) – stopni nie wpuszcza się tutaj w wangi, ale na nich osadza,
- policzkowo-osiodłane – łączą zalety schodów policzkowych i osiodłanych. Stopnie są wpuszczone w wangę po stronie zewnętrznej (od ściany), a po wewnętrznej (przy balustradzie) są osadzone na policzku. Taka konstrukcja jest stabilna, a jednocześnie bardzo efektowna,
- półkowe – taką konstrukcję należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Część konstrukcyjną schodów ukrywa się bowiem w ścianie (pod tynkiem). Widoczne są wyłącznie płaskowniki ze stopniami. Całość wygląda bardzo elegancko w nowoczesnych wnętrzach – można zrezygnować z balustrady lub zdecydować się na szkło,
- bolcowe (sztycowe, szpindlowe) – lekka konstrukcja osadzona na bolcach, która doskonale wpisze się w styl minimalistyczny,
- policzkowo-bolcowe – przy ścianie montuje się policzek, a od strony wewnętrzne stopnie osadza się na bolce.
Okładziny schodowe
Konstrukcję betonową okłada się stopniami i podstopniami. Po takie rozwiązanie sięga wielu inwestorów ze względu na wysoką stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Można wykonać duże i wygodne stopnie, które pozwalają na komfortowe wchodzenie oraz wnoszenie ciężkich rzeczy na piętro (np. mebli, sprzętu AGD). Schody betonowe można wykorzystać już na etapie budowy domu, a całą inwestycję rozłożyć w czasie. Okładziny można wygodnie modyfikować – podczas generalnego remontu wystarczy zastosować inny materiał wykończeniowy.
Stopnie wykonuje się z kilku warstw drewna. Skleja się warstwę górną (licową, użytkową) z środkową (wypełnieniem) oraz odprężną warstwą dolną. Podstopnie można wykonać z drewna lub innego materiału (płyty MDF, kamienia, terakoty). Gdy całość będzie drewniana, schody będą prezentować się klasycznie. Kombinacje materiałów pozwalają uzyskać bardziej designerskie efekty.
Jakie drewno wybrać na schody?
Elementy nośne schodów powinny powstać z drewna liściastego klasy I. Stopnie produkuje się z drewna odpowiadającego co najmniej II klasie jakości. Stosuje się drewno suche (wilgotność nie powinna przekraczać 8-12%), nie może mieć sęków i innych wad.
Nazwa schodów drewnianych pochodzi od drewna użytego na warstwę licową stopni. Popularne są schody dębowe, jesionowe, klonowe, bukowe, orzechowe, wiśniowe. Oprócz surowca krajowego do produkcji schodów samonośnych i okładzin schodowych można wykorzystać również gatunki egzotyczne. Efektowne merbau, teak czy jatoba świetnie będą prezentować się we wnętrzach utrzymanych w stylu orientalnym lub klasycznym.
Schody na wymiar
Gotowe schody drewniane do samodzielnego montażu z powodzeniem można kupić w marketach budowlanych. Zależy Ci na bardziej oryginalnym wyglądzie, który perfekcyjnie wpisze się wystrój Twoich domowych wnętrz? Schody na wymiar pozwolą ci uzyskać elegancki efekt idealnie dopasowany do charakteru wnętrz. Bogate możliwości doboru konstrukcji, materiałów i wykończeń to największy atut tego rozwiązania. Schody drewniane na wymiar w Białymstoku i na terenie Polski można zamówić w firmie PW Leon Budnik. Producent zapewnia kompleksową obsługę inwestycji – od projektu przez produkcję aż po montaż u Klienta. W ofercie dostępne są schody samonośne oraz wykonywanie drewnianych okładzin schodowych.
Jaka balustrada?
Balustrada to nie tylko zabezpieczenie schodów od przestrzeni otwartej, ale także piękny dodatek dekoracyjny. Powinna mieć ona minimum 0,9-1 m wysokości. Konstrukcja ta składa się z poręczy i wypełnienia, które pozwala ją zamontować. Do drewnianych schodów idealnie pasuje balustrada wykonana z tego samego materiału. Słupki (tralki) mogą mieć formę warkocza, kielicha czy wazonu. Miłośnicy nowoczesnego stylu mogą połączyć schody drewniane ze słupkami z metalowymi lub kombinować z innymi materiałami (np. szkłem).