Strona główna » Art. zewnętrzny » Plafony do salonu i łazienki
oswietlonalazienka

Plafony do salonu i łazienki

Sufitowe plafony to lampy o różnorodnych formach oraz o wszechstronnym zastosowaniu, które dzięki temu doskonale nadają się na sufit do wielu wnętrz. Jak dobrać odpowiednie lampy sufitowe do Twojego domu? Czym warto kierować się przy ich wyborze? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami, z którymi łatwo dobierzesz odpowiedni plafon do każdego pomieszczenia!

Plafony sufitowe – uniwersalne i ekonomiczne

Klasyczne lampy sufitowe plafony wyróżniają się płaską konstrukcją, która powoduje, że mogą być one zamontowana bezpośrednio pod sufitem. Nie zajmują zatem zbyt wiele przestrzeni, dlatego doskonale nadają się także do małych pomieszczeń i pomieszczeń o niskich sufitach, gdzie montaż lampy wiszącej nie jest możliwy.

Obecnie w sklepach można znaleźć różnorodne oświetlenie sufitowe, wśród których dostępne są także wersje ledowe. To nowoczesne lampy, które dostępne są w dwóch wariantach – mogą mieć wbudowane diody LED lub też wyposażone są w wymienne żarówki LED. Każdy z tych wariantów  jest energooszczędny i trwały, dlatego mogą one posłużyć na wiele lat bez konieczności wymiany źródła światła, a przy tym są tanie w użytkowaniu.

Plafony LED mają jeszcze kilka innych ważnych zalet. Warto wskazać na ich estetykę, ponieważ są one dostępne w wielu ciekawych wariantach wzorniczych pod kątem kształtów czy kolorów. To powoduje, że można dobrać je do praktycznie każdej aranżacji. Współczesne produkty są także lampami funkcjonalnymi, można znaleźć modele z różnymi temperaturami barwowymi, także z opcją zmiany barwy, z czujnikiem ruchu oraz z funkcją ściemniania poprzez zdalne sterowanie.

Plafon do łazienki – na co zwrócić uwagę?

Wersje LED są często kupowanymi lampami do łazienek, sypialni i kuchni. Są małe, funkcjonalne i dają jasne oświetlenie, czyli spełniają wszystkie wymogi, jakimi powinna cechować się dobre źródło światła. To, jaki plafon do łazienki wybrać, powinno być związane zarówno z gustem i preferencjami kupującego, jak i z wyglądem pomieszczenia oraz strefą montażu. Dzięki różnorodności modeli nie powinniśmy mieć jednak żadnych trudności z tym, aby dobrać atrakcyjnie wyglądającą lampę sufitową.

Wygląd plafonu do łazienki

W nowoczesnych łazienkach najczęściej montowane są bardzo proste, minimalistyczne produkty, które zbudowane są z oprawy z mlecznobiałym kloszem. Są one dostępne głównie w kształtach kwadratowym i okrągłym. Ciekawym pomysłem może być też lampa o ażurowej konstrukcji, na przykład w formie pierścienia czy kwadratów, które na obwodzie oświetlone są diodami LED. Z kolei w tradycyjnych najlepiej sprawdzą się białe oprawy sufitowe, które zapewnią rozproszone światło.

plafon podtynkowy, łazienka

Ciekawym pomysłem do łazienki mogą być także wersje natynkowej lampy sufitowej wyposażone w ruchome reflektory. Mają one wtedy okrągłą, kwadratową lub liniową podstawę, na której umieszczone są reflektory wyposażone w żarówki albo diody LED. Dzięki temu, że są one ruchome, można łatwo skierować snop światła we właściwe miejsce, na przykład na strefę prysznica czy umywalki.

Wielkość plafonu do łazienki

Gdy łazienka jest niewielka, plafon LED powinien być dość mały, aby nie zaburzyć jego proporcji. Z kolei duże pomieszczenia pozwalają na zamontowanie większej lampy, która nie będzie przytłaczała aranżacji, ale będzie źródłem jasnego oświetlenia.

Barwa światła plafonu do łazienki

W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się oprawy, które mają neutralną temperaturę barwową światła, jednak niektóre osoby wolą oświetlić wnętrze łazienki w świetle ciepłym, czyli bardziej przytulnym.

Stopień IP plafonu do łazienki

Poza wyglądem plafonu łazienkowego na uwagę zasługuje także jeszcze jedna ważna kwestia, czyli konstrukcja lampy. W łazience panują warunki podwyższonej wilgotności, co oznacza, że umieszczone w niej artykuły oświetleniowe muszą cechować się odpowiednio szczelną konstrukcją. W przeciwnym przypadku mogłyby doprowadzić do awarii instalacji elektrycznej, gdy nie byłyby odpowiednio zabezpieczone przed rozbryzgami wody oraz parą wodną.

Właśnie dlatego wtedy, gdy kupuje się plafon do łazienki, należy zwrócić szczególną uwagę na ważny parametr określany jako IP, czyli stopień ochrony. Składa się on z dwóch liczb, z których pierwsza oznacza ochronę przed ciałami stałymi, a druga przed wodą.

Do łazienek polecane są lampy o IP wynoszącym co najmniej 44, czyli z oznaczeniem IP44 i wyższym.

Lampa sufitowa do salonu – jaką wybrać?

Oświetlając to pomieszczenie , warto także zwrócić uwagę na duże plafony sufitowe. Mogą one wtedy pełnić funkcję oświetlenia głównego albo też dodatkowego, na przykład mogą być one połączone z lampą wiszącą, oczkami LED lub taśmą LED w suficie.

W salonie plafon sufitowy może jednocześnie pełnić funkcję praktycznego oświetlenia, które zabiera niewiele miejsca, ale także może podkreślać jego aranżację. Ze względu na różnorodność modeli sprawdzi się on zarówno we wnętrzach o klasycznym, jak i nowoczesnym wyglądzie.

Wygląd plafonu LED do salonu

We wnętrzach urządzonych klasycznie warto sięgnąć po plafoniery sufitowe z ciekawymi zdobieniami, na przykład wykończone elementami z kutego metalu czy też opaską z metalu o kolorze antycznego złota. Ciekawym pomysłem mogą być też wersje z antycznymi motywami, które wyglądają bardzo efektownie jako dodatek do drewnianych mebli, dzieł sztuki umieszczonych na ścianach. Gdy natomiast salon jest nowoczesny, w takiej sytuacji warto zdecydować się na modele, które wyróżniają się minimalistycznym wyglądem. Można zdecydować się na plafon o geometrycznym kształcie kwadratu, ale także na plafon okrągły czy też w formie pierścienia.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, bardzo dobrym wyborem mogą być także plafony LED, które mają postać reflektorów. One również pozwalają na skuteczne doświetlenie całego wnętrza, z akcentem na poszczególne jego elementy.

Wielkość plafonu

Warto pamiętać o tym, że wtedy, gdy salon jest dość duży, a plafon ma być głównym oświetleniem sufitu, najlepiej zdecydować się na model, który także ma większy rozmiar. Nie można też zapominać o dodatkowych lampach, na przykład lampie stojącej na podłodze czy na meblach, które zapewniają punktowe oświetlenie pomieszczeniom, na przykład skierowane na książkę podczas czytania jej w fotelu.

Barwa światła plafonu do salonu

W salonach najlepiej sprawdzają się te plafony, które mają diody LED emitujące światło o zabarwieniu ciepłym albo neutralnym, ponieważ najlepiej sprzyjają one relaksowi.

Podsumowanie

Plafony sufitowe to dobra propozycja do praktycznie każdego wnętrza. Świetnie nadają się one do zamontowania także w łazience oraz w salonie, czyli w pomieszczeniach o zupełnie innych funkcjach. To świadczy o tym, że te modele lamp sufitowych stanowią uniwersalne oświetlenie, które będzie mogło sprawdzić się w niemalże w każdym pomieszczeniu oraz w rozmaitych aranżacjach.

Oceń