Jakiś czas temu zdecydowałeś się na kredyt, jednak podejrzewasz, że firma pożyczkowa nie poinformowała Cię o wszystkich istotnych kwestiach? A może w umowie kredytowej znajdują się zapisy, które budzą Twoje wątpliwości? Sprawdź, czy możesz odwołać się do sankcji kredytu darmowego.
Czym jest sankcja kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego jest rozwiązaniem prawnym, którego podstawowym celem jest zapewnienie ochrony konsumentom, którzy decydują się na korzystanie z różnego typu kredytów i pożyczek. Niestety, coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których firmy pożyczkowe (a nawet banki!) nie są do końca uczciwe. Konsumenci nie zawsze mają tego świadomość. W efekcie mogą godzić się na niekorzystne rozwiązania lub ponosić wyższe koszty kredytu, niż początkowo planowali.
Najważniejsza informacja dla kredytobiorców jest taka, że sankcja kredytu darmowego pozwala na obniżenie kosztów kredytu lub pożyczki… do zera! Co to oznacza w praktyce? W wielu przypadkach mogą one być bardzo wysokie, w związku z czym całkowity koszt jest o wiele wyższy niż kwota, która została pożyczona. Możliwość obniżenia kosztów do zera to kusząca perspektywa – są to bowiem spore oszczędności.
No i najważniejsze – jest to dotkliwa kara dla nieuczciwej firmy pożyczkowej. Dzięki sankcji kredytu darmowego firma taka zostaje pozbawiona zarobku, ponieważ kredytobiorca spłaca tylko tę kwotę, którą pożyczył.
Kto może odwołać się do sankcji kredytu darmowego?
Do sankcji kredytu darmowego można odwołać się w kilku sytuacjach. Tak naprawdę jednak rozwiązanie to jest dostępne dla wszystkich pożyczkobiorców, którzy padli ofiarą nieuczciwych praktyk firmy pożyczkowej lub banku. W jakich konkretnie sytuacjach można odwołać się do sankcji kredytu darmowego?
Niedopełnienie obowiązku informacyjnego przez firmę pożyczkową
Do sankcji kredytu darmowego można odwołać się w sytuacji, gdy firma pożyczkowa nie poinformowała konsumenta o wszystkich ważnych kwestiach. Mowa tu między innymi o informacji na temat warunków odstąpienia od umowy czy o dokładnych kosztach. Dotyczy to także kosztów dodatkowych, o których klient nie został poinformowany, a które zostały doliczone do comiesięcznych rat.
Zapisy niekorzystne dla klienta
Podstawą do odwołania się do sankcji kredytu darmowego mogą być wszelkie zapisy, które w sposób niepozostawiający wątpliwości są niekorzystne dla kredytobiorcy. Mowa tu o tzw. klauzulach abuzywnych – firmy pożyczkowe i banki nie mają prawa stosować tego typu zapisów, choć nadal to robią. Jeśli w Twojej umowie kredytu lub pożyczki są tego typu zapisy, prawdopodobnie masz spore szanse na to, że Twój kredyt będzie darmowy.
Błędy w umowie
Zdarza się, że w umowach pojawiają się błędy, dotyczące na przykład kosztów, dat, RRSO, oprocentowania czy prowizji, również możesz odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Jest to bardzo istotne, głównie z tego względu, że błędy takie mogą być niekorzystne dla konsumenta. Oczywiście w każdym przypadku należy bardzo dokładnie czytać umowy i sprawdzać wszystkie informacje jeszcze przed ich podpisaniem. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj osobę, która odpowiada za udzielenie Ci kredytu. Jeśli jednak zobowiązanie zostało już zaciągnięte, takie błędy mogą być podstawą do odwołania się do sankcji kredytu darmowego.
HelpHero – skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej
HelpHero to pierwszy w Polsce Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który pomaga osobom chcącym odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Nie wiesz, czy w Twoim przypadku takie odwołanie jest możliwe? Chcesz odwołać się do sankcji, jednak nie wiesz, jak to zrobić? A może już złożyłeś odwołanie, jednak zostało ono odrzucone – Twoim zdaniem niesłusznie? Skorzystaj z pomocy HelpHero i zwiększ swoje szanse na darmowy kredyt!