Together Magazyn » Dom » SALON W STYLU SKANDYNAWSKIM – CO POWINNO DO NIEGO TRAFIĆ?
salon w stylu skandynawskim wraz z kominkiem

SALON W STYLU SKANDYNAWSKIM – CO POWINNO DO NIEGO TRAFIĆ?

alon powinien być wygodny i klimatyczny, a także zapewniać przytulną przestrzeń do swobodnego wypoczynku dla wszystkich członków rodziny, by mogli się w nim relaksować, ale też podejmować gości. Jak połączyć funkcjonalność z modną aranżacją? Warto wybrać nurt skandynawski, zaliczany do szczególnie popularnych wśród właścicieli mniejszych i większych domów.

Co powinno trafić do salonu skandynawskiego? Jakie wyposażenie musi się w nim znaleźć oraz na jakie dodatki warto się zdecydować? O tym przeczytacie poniżej.

Salon skandynawski – najważniejsze cechy nurtu

Nurt skandynawski cieszy się popularnością wśród osób prywatnych i dekoratorów wnętrz od dawna. Czerpie pełnymi garściami z dokonań projektantów z drugiej połowy XX wieku z krajów Północy, którzy zawojowali świat, stawiając na prostotę form, połączoną z maksymalną funkcjonalnością konstrukcji.

Wnętrza skandynawskie mają być bowiem przede wszystkim wygodne oraz zapewniać domownikom swobodę realizacji rozmaitych zadań. Do czego wykorzystuje się salony? To pokoje dzienne, w których spotyka się cała rodzina i zapraszani goście. Służą do wypoczynku, rekreacji i zabawy. Dlatego też przede wszystkim powinny zapewniać miejsce do rekreacji oraz stanowić reprezentacyjną część każdego domu.

Styl skandynawski stawia na prostotę i geometryzację przestrzeni mieszkalnej. Unika się w nim nadmiernej dekoracyjności, a ozdobę salonu stanowią przede wszystkim wysokiej jakości materiały. Jakie surowce pojawiają się najczęściej? We wnętrzach skandynawskich nie brakuje drewna, utrzymanego w naturalnym kolorze. Dodatkowo ociepla się je z pomocą naturalnych tekstyliów. W pokoju musi być dużo światła, dominują jasne, stonowane barwy, uzupełnione pojedynczymi akcentami mocniejszego koloru, zwłaszcza zieleni, żółcieni lub błękitu.

Wyposażenie w salonie skandynawskim – wygodne meble do wypoczynku

Jak wyglądają skandynawskie meble? To proste, geometryczne konstrukcje, wyróżniające się wysoką funkcjonalnością. W centrum pomieszczenia znajdują się oczywiście wygodne zestawy tapicerowane do relaksu. Mogą to być kanapy lub fotele, uzupełnione o stolik kawowy. To serce każdego salonu.

Oprócz zestawu przydają się też szafki i regały, utrzymane w naturalnym kolorze drewna lub malowane na biało. To w nich przechowuje się wszystkie przydatne przedmioty, na otwartych półkach ustawia się dekoracyjne przedmioty, jak choćby zdjęcia rodzinne lub pamiątki z wyjazdów. Ich liczba nie powinna być jednak zbyt duża, by nie zaburzyć harmonii i spokoju minimalistycznej aranżacji.

Co potrafi ocieplić przestrzeń? W wielu pokojach skandynawskich chętnie wznosi się kominek, stanowiący przyjemne źródło ciepła w jesienne i zimowe wieczory oraz tworzący nie lada dekorację, zwłaszcza gdy wybierze się efektowną kamienną lub ceglaną obudowę. Spory wybór praktycznych wkładów kominkowych do skandynawskich aranżacji można znaleźć choćby na stronie TrendKominki.

Praktyczne i estetyczne dodatki do salonów skandynawskich

Choć salony w stylu skandynawskim są dość proste i minimalistyczne, również w nich umieszcza się przyjemne dla oka dodatki, które mają zdobić oraz budować finalny klimat całej aranżacji. Co warto wykorzystać? Idealnie sprawdzają się nieodzowne, praktyczne tekstylia, w tym zwłaszcza:

  • poduszki ozdobne,
  • dywany,
  • zasłony i firanki.

Ocieplają wnętrze oraz sprawiają, że czujemy się w nim po prostu dobrze. Jakie inne dodatki można wykorzystać? Nie zapominajmy o ustawieniu w pomieszczeniu żywych roślin zielonych w okazałych donicach lub plecionkowych koszykach. Budują klimat, a także wprowadzają do pomieszczenia nieco natury, której w pokojach skandynawskich zdecydowanie nie powinno zabraknąć. Sporo dodatkowych pomysłów na kompleksowe aranżowanie salonu można znaleźć na stronie: projektydompasja.com.pl.

Praktyczne pomysły na wygodny salon – nurt skandynawski dla każdego

Salony skandynawskie to niezmiernie komfortowe pomieszczenia, w których odpoczywa się z prawdziwą przyjemnością. Styl ten idealnie sprawdza się w przestrzeniach rekreacyjnych i reprezentacyjnych, zwłaszcza gdy zbuduje się wnętrze w oparciu o wygodne wyposażenie oraz praktyczne dodatki najwyższej jakości. Do takiego salonu będziemy z chęcią wracać każdego dnia.

5/5 – (1 głosów)