Czworonożny członek rodziny wprowadza do domu mnóstwo radości i zabaw, ale też wymaga ogromnego poświęcenia ze strony swojego właściciela. Pierwsze miesiące życia psa są kluczowe dla jego późniejszego rozwoju. Zła socjalizacja może odbić się problemami natury psychicznej, takimi jak lęk czy agresja. Czy psie przedszkole to dobre miejsce dla szczeniaka?
Pod okiem psiego trenera
Poznawanie świata dla małej, czworonożnej istoty może wydawać się czymś bardzo ciekawym, a zarazem przerażającym. Szczeniak nie wie, co mu wolno, a czego nie, i dopiero wszystkiego się uczy. Praktyka pokazuje, że wychowanie psa nie zawsze jest tak proste, jak może się wydawać. Nieumiejętne prowadzenie psa może wywołać w nim niepożądane zachowania.
Socjalizacja psa powinna odbywać się z głową. O późniejszych zachowaniach psa decydują warunki, otoczenie, a także intensywność kontaktów. Spotkanie psiaków w zbyt ciasnej przestrzeni może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Szczeniak, zamiast nabywać dobrego doświadczenia z innym psem, może zacząć się bać i w przyszłości podchodzić do innych czworonogów z lękiem lub dużą dawką niepewności.
Mądra socjalizacja
Podczas zajęć w psim przedszkolu szczeniak uczy się prawidłowych zachowań z psami na podobnym poziomie wiekowym. Równie dużo zyska tu właściciel, który dowie się, że wychowanie psa to nie taka prosta sprawa. Doświadczony trener wyjaśni, jakie są podstawowe sygnały wysyłane przez psy, co oznaczają i jak na nie reagować. Właściciel dowie się też, jak obchodzić się w kontaktach między psami i jak dać swojemu pupilowi należyte wsparcie.
Fakt, że w przedszkolu szczeniaki uczą się skupiać uwagę na swoim właścicielu w obecności innych psów, jest bardzo istotny dla ich późniejszego funkcjonowania. Podstawowym elementem zajęć jest także wspólny trening. Nauka elementarnych komend, ćwiczenia i zabawy składają się na urozmaicony harmonogram przedszkola.
Przecież wszystko jest w internecie!
Zasób materiałów w sieci dotyczących wychowania szczeniaka jest ogromny. Do obszernych i szczegółowych filmików na YouTube można dorzucić grupy tematyczne na Facebooku oraz liczne strony behawiorystów, którzy raczą swoich odbiorców darmowymi wskazówkami.
Po co więc korzystać z oferty psiego przedszkola? Każdy pies – nawet tej samej rasy – ma inny charakter oraz potrzeby. Jednemu wystarczy godzinny spacer w terenie, inny będzie domagał się jeszcze zabaw i aktywności, które go zmęczą. Trenerzy w psich przedszkolach potrafią wpłynąć na wychowanie psa, dopasowując polecenia indywidualnie do każdego pupila. Osoba z doświadczeniem pokaże, jak postępować, by praca z psem była przyjemnością dla obu stron i nie stanowiła źródła frustracji u szczeniaka. Podczas zajęć właściciel dowie się także, jak postępować z psem w kwestiach żywienia, dostanie też informacje o dalszym wychowaniu. Wszystko odbywa się metodami pozytywnymi, dzięki czemu więź między właścicielem a czworonogiem opiera się na zaufaniu i przyjaźni.
Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl.