Studia MBA (Master of Business Administration) są bardzo pożądane na rynku pracy. Świadczą o tym, że osoba, która je ukończyła, nie tylko ma odpowiednią wiedzę, ale również doświadczenie w takich dziedzinach jak księgowość, finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem i wielu innych. Osoby decydują się na nie, bo dają szansę na lepsze zarobki i otwierają możliwość awansu. Mogą być także dobrym argumentem dla potencjalnego pracodawcy przy wyborze kandydata do pracy. Dlatego też studia MBA stają się coraz popularniejsze również w Polsce. Wybierać można już spośród kilkudziesięciu programów, które dostępne są w wielu miastach. Taką ofertę ma między innymi Wyższa Szkoła Bankowa.
Studia MBA – zaczęło się w USA
Pierwszą uczelnią, która zaoferowała swoim studentom studia MBA, był Uniwersytet Harvarda, a konkretniej wydział Harvard Business School. Na początku, w 1908 roku, uczyło się tam 33 studentów. Szybko jednak okazało się, że jakość kształcenia jest bardzo wysoka, a wiedza, którą można zdobyć, jest bardzo przydatna i chętnych było coraz więcej. Już w 1930 roku na studiach MBA uczyło się ponad tysiąc osób.
Studia Master of Business Administration były rewolucją edukacyjną. Wcześniej zakładano, że biznesu czy zarządzania można nauczyć się tylko przez praktykę, a wiedza akademicka na pewno w tym nie pomoże. Jednak popularność MBA, a także bardzo dobre wyniki w pracy, które osiągali absolwenci zweryfikowały ten pogląd i coraz więcej uczelni zaczęło otwierać swoje studia MBA. Już w latach 50. pierwsze takie fakultety powstały w szkołach wyższych poza Stanami Zjednoczonymi. Dziś oferowane są w ponad 20 krajach całego świata, gdzie — pomimo niemałych kosztów – cieszą się niesłabnącą popularnością.
MBA – studia podyplomowe inne niż wszystkie
Opisując studia MBA, trzeba zaznaczyć, że nie jest to forma kształcenia dla każdego. Poziom wejścia jest wysoki, bo od kandydatów wymaga się nie tylko formalnego wykształcenia i pewnej wiedzy, ale również odpowiedniego doświadczenia. Wynika to z faktu, że MBA to studia bardzo mocno ukierunkowane na kadrę menadżerską i są przeznaczone tylko dla osób, które są zdecydowane na taką ścieżkę kariery. Wstępna selekcja gwarantuje pełne zaangażowanie wszystkich słuchaczy w program studiów.
Ten obejmuje nie tylko zdobywanie tak zwanej twardej wiedzy z zakresu finansów, ekonomii, prawa czy szeroko rozumianego zarządzania. Przekazywana jest również wiedza obejmująca umiejętności miękkie, jak komunikacja międzyludzka, rozwiązywania konfliktów, prowadzenia negocjacji czy współpracy i zarządzania zasobami ludzkimi. Bardzo ważne jest również to, że studia MBA mogą być wysoko wyspecjalizowane i każdy student może je dobrać do swoich potrzeb i dziedziny biznesu, w której pracuje lub chce podjąć pracę.
Jak wybrać najlepsze studia MBA?
Nad jakością kształcenia na studiach MBA poza Stanami Zjednoczonymi czuwa Association of MBAs (AMBA). To międzynarodowe stowarzyszenie bada poziom kształcenia. Zadaniem AMBA jest również przyznawanie lub odbieranie akredytacji uprawniających uczelnie do oferowania studiów MBA. Wiele z uczelni opiera program studiów i jakość kształcenia o współpracę ze szkołami wyższymi w Stanach Zjednoczonych. Tam funkcjonują aż trzy organizację, które przyznają prawo do oferowania edukacji na studiach MBA. Wyższa Szkoła Bankowa to przykład polskiej uczelni, która podjęła taką współpracę. Jej partnerem merytorycznym jest Franklin University z Ohio.
Te restrykcyjne reguły dotyczące kształcenia na studiach MBA gwarantują, że ich poziom bez względu na miejsce na świecie będzie podobnie wysoki. Nie oznacza to, że nie ma innych kryteriów dotyczących wyboru najlepszej uczelni. W wielu krajach prowadzone są wewnętrzne rankingi, które dodatkowo pomagają wybrać najlepsze szkoły. Wiele z nich oferuje swoje programy w kilku miastach, co zapewnia większą dostępność dla chętnych. Można o tym przeczytać na przykład pod tym linkiem – http://studiamba.wsb.pl/dlaczego-wsb/lider-rankingow.
Droga do kariery
Studia MBA są zaprzeczeniem obiegowej opinii na temat studiów podyplomowych, które rzekomo mają służyć tylko temu, żeby zdobyć kolejny „papierek”. Dają realną wiedzę i opierają się o dekady doświadczeń akademickich i biznesowych z całego świata. Ich absolwenci są pożądani na rynku pracy i mogą liczyć nie tylko na pewne zatrudnienie, ale również na wysokie stanowiska i zarobki.
Jedna z niemieckich uczelni oferująca studia MBA zaprezentowała statystyki dotyczące swoich absolwentów. Wynika z nich, że 83% z nich otrzymało oferty pracy w ciągu trzech miesięcy od skończenia studiów. 14% dostało propozycję awansu, a 7% założyło własny biznes. Minimalne zarobki, które udało się osiągnąć absolwentom, to 60 tysięcy euro rocznie. Najwyższe to ponad 160 tysięcy euro. Te liczby powinny przekonać każdego menedżera, że warto ukończyć studia MBA.