Together Magazyn » Aktualności » Jaki proszek do prania wybrać dla dziecka

Jaki proszek do prania wybrać dla dziecka

Skóra niemowlaka jest delikatna i ma niską odporność na kontakt z czynnikami chemicznymi, zawartymi w środkach czystości. Może łatwo ulegać uszkodzeniom i jest podatna na reakcje alergiczne.

Czy wiesz, że…?

Oficjalne zalecenia, np. Instytutu Matki i Dziecka informują, by rodzice prali ubranka dzieci w specjalnych środkach przeznaczonych dla niemowlaków do ukończenia pierwszego roku życia. Wskazania te nie są obligatoryjne, ale ograniczają do minimum ryzyko ewentualnych problemów z podrażnieniami skóry dziecka.

W czym prać dziecięce ubranka?

W sprzedaży dostępne są specjalne proszki do prania, m.in. firmy Jelp, dostosowane do potrzeb skóry maluchów. Są to delikatne produkty hipoalergiczne, które można stosować już od pierwszego dnia życia noworodka. Mają delikatny zapach, który nie podrażnia dróg oddechowych malucha i są pozbawione sztucznych barwników. Obok proszków znajdziemy także żelowe płyny do prania i dostępne w aptekach hypoalergiczne koncentraty. Środki te są wydajne i bezpieczne, jednak ich cena jest wyższa niż cena proszków. Płyny i proszki to dwie podstawowe wersje produktów do prania ubrań niemowląt. Różnica pomiędzy tymi produktami polega na tym, że płyn jest gotowy do natychmiastowego użytku i w trakcie prania w rękach nie trzeba czekać aż rozpuści się w wodzie.

Dużą popularnością cieszą się również płatki mydlane. Płatki są bezpieczne i delikatne, szczególnie nadają się do prania ręcznego. Znały je już nasze babcie. Płatków można używać do prania w pralce, jednak przed wrzuceniem do bębna, trzeba je dokładnie rozpuścić w gorącej wodzie, aby nie osadzały się na ubrankach.

Kupując proszek do prania dla dzieci, należy sprawdzić, czy produkt faktycznie nadaje się dla najmłodszych. Przede wszystkim nie powinien zawierać sztucznych barwników, alergenów i fosforanów (oznaczenie „low phosphate”, „phosphate free” lub „nie zawiera fosforanów”). Taki produkt powinien posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka i odpowiednie atesty. W trakcie prania ubranka należy dokładnie wypłukać w czystej wodzie, aby usunąć z nich zalegające pozostałości detergentów. Po praniu ubranka, pieluchy, pościel i ręczniki malucha należy wyprasować. Prasowanie likwiduje ewentualne bakterie i zarazki, które utrzymują się na ubranku nawet po praniu i sprawia, że tkaniny są bardziej miękkie i przyjemne w dotyku.

Zobacz także: Jakie powinny być kosmetyki dla dzieci

Oceń