Noszenie dziecka jest naturalnym odruchem każdego rodzica. Dzięki tej czynności, możemy wyrazić swoją troskę, miłość oraz okazać zainteresowanie maluchowi. Chusta do noszenia jest narzędziem, które przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, wspomaga rozwój dziecka od najwcześniejszych jego etapów. Wykorzystywana niezgodnie z zaleceniami, może niestety zaszkodzić. Czy noszenie dziecka w chuście wpływa na jego samodzielność? Dlaczego dzieci noszone w chustach rzadziej płaczą? Usiądź wygodnie i poznaj tajemnicę tego wspaniałego wynalazku.
Naturalną potrzebą każdego noworodka jest bliskość
W życiu każdego noworodka najważniejszą rolę odgrywa jego mama. To ona zapewniła mu warunki do rozwoju i towarzyszyła przez pierwsze miesiące życia. Z tego też powodu, niemowlak odczuwa nieustanną potrzebę bliskości – taką, którą potrafi mu zapewnić tylko jego mama. Przyzwyczajony do jej zapachu, bicia serca oraz barwy głosu, w jej towarzystwie czuje się bezpieczny i kochany. Noszenie dziecka w chuście to najlepszy sposób na zapewnienie wszystkich najważniejszych potrzeb dziecka, szczególnie w jego początkowym etapie odkrywania świata.
Dziecko przybiera prawidłową pozycję
Chusty do noszenia dzieci były wykorzystywane przez rodziców od najdawniejszych lat. Kobiety chętnie korzystały z ich właściwości, kiedy na świecie nie było jeszcze wózków. Natura przystosowała niemowlaka do noszenia, dlatego tez w chuście przyjmuje on bezpieczną, fizjologiczną pozycję. Przez pierwsze tygodnie życia, dziecko przyjmuje w chuście pozycję tzw. żabki fizjologicznej” – jego plecy są zaokrąglone, a nóżki lekko podkurczone i rozchylone. Prawidłowe ułożenie w niej niemowlaka, wspiera rozwój kręgosłupa i jego bioder.
Ulga w bolesnych chwilach
Chustowanie sprawdza się szczególnie podczas trudnych chwil w życiu dziecka. Kolki, ząbkowanie, infekcje – w każdym z tych przypadków niemowlak pragnie bliskości i troski ze strony rodzica. W tych bolesnych momentach, ukojenie przynosi kołysanie oraz dotyk. Nosząc pociechę przy sercu rodzic jest w stanie lepiej odczytać sygnały, które maluch wysyła i tym samym szybciej reagować.
Pomoc w codziennych obowiązkach
Chustonoszenie uwalnia ręce, a dzięki temu rodzic może wykonywać codzienne czynności, zapewniając jednocześnie poczucie bliskości swojemu dziecku. W przeciwieństwie do wózka, chustę można zabrać ze sobą niemalże wszędzie. Co więcej, dzięki chustonoszeniu, niemowlak ma możliwość uczestnictwa w codziennych aktywnościach rodzica, co dostarcza dodatkowych bodźców, a to sprzyja rozwojowi jego układu nerwowego.
Po najwyższej jakości chusty i nosidła zapraszamy do sklepu