Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak poprawić swoją efektywność?

Jak poprawić swoją efektywność?

Wiele osób nie potrafi skupić się na wykonywanych zadaniach, przez co ich praca staje się mało wydajna, a natłok obowiązków coraz bardziej frustrujący. Niektórzy usiłują czasem wykonywać kilka rzeczy naraz, sądząc, że w ten sposób zwiększy się ich efektywność.

Tymczasem takie myślenie daje całkiem odwrotne rezultaty, gdyż jedynie całkowita koncentracja na konkretnym zadaniu może dać najlepsze efekty. Jak jednak zwiększyć swoją wydajność, by uniknąć niepotrzebnych stresów i lepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków? Warto przyjrzeć się temu bliżej.

Naucz się pracować lepiej – koncentracja to podstawa

Udowodniono, że osoby, zajmujące się kilkoma zadaniami jednocześnie, nie są w stanie być tak samo produktywni, jak osoby, skupiające się wyłącznie na jednym celu. Wbrew pozorom, robienie wielu rzeczy naraz wcale nie przyspiesza pracy, a jedynie ją spowalnia. Dobrze więc wziąć sobie do serca zasadę, aby skupiać się wyłącznie na najważniejszych obowiązkach, robiąc przy tym mniej, jednak bardziej wydajnie.

Dodatkowym czynnikiem, będącym źródłem problemów z koncentracją, jest stres. Aby zwiększyć swoją produktywność warto więc zadbać o to, by minimalizować czynniki stresowe w swoim otoczeniu. Dobrze jest wykonywać proste ćwiczenia, polegające na oddychaniu.

Koncentracji i odprężeniu nie sprzyja także brak snu, dlatego dobrze kłaść się wcześniej, by rano wstać wyspanym i odprężonym, tryskając przy tym nową energią do pracy. Dobrze również sięgać po magnez na stres. Warto po niego sięgać zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się objawy, mogące wskazywać na jego braki.

Co zrobić, by zwiększyć swoją wydajność?

Każdy, kto chce działać bardziej wydajnie, powinien zacząć od tego, by nie odkładać swoich spraw na później. Dobrze również zadbać o swoje miejsce pracy. Porządek jest bowiem sprzymierzeńcem koncentracji. Pozwala również zaoszczędzić czas, który traci się podczas szukania zganionych dokumentów czy notatek. Dobrze również zadbać o prowadzenie kalendarza, który pozwoli lepiej zorganizować czas.

Kolejną ważną sprawą w zwiększaniu swojej wydajności, okazuje się eliminacja z otoczenia tak zwanych „rozpraszaczy”. Cenny czas łatwo marnować poprzez odrywanie się od swoich obowiązków, chociażby na chwilę. Podczas pracy nie warto co chwila zaglądać na swoją pocztę, by w razie czego odpisać na akurat otrzymany e-mail.

Zdecydowanie lepiej poświęcić temu dłuższą przerwę i odpowiedzieć na wszystkie otrzymane wiadomości jednocześnie. Warto również zapisywać sobie wszystko w kalendarzyku czy notesie, by nie martwić się tym, że o czym się zapomniało. Należy również pilnować się tego, by każdą czynność wykonywać za jednym razem, bez przekładania jej na później.

Nie zaszkodzi również zawsze zaplanować wszystkie zadania wcześniej, przeznaczając na nie odpowiednią ilość czasu. W ten sposób będzie się miało dodatkową motywację, by ze wszystkim zdążyć, a i porządek okaże się znacznie większy. 

Oceń