Pierwsza kąpiel noworodka jest jednym z tych rodzinnych momentów, który głęboko zapada w pamięć. Zanim jednak stanie się wspaniałym wspomnieniem, jest wyzwaniem. Jak do niego podejść? Co przygotować? Jeśli szykujesz się do roli rodzica, przeczytaj koniecznie!
Czas
Pierwsza kąpiel noworodka nie musi odbyć się zaraz po powrocie ze szpitala. Warto dać mamie i maluszkowi chwilę wytchnienia. Porządny odpoczynek bez dodatkowych wrażeń dobrze im zrobi. Ponadto skóra noworodka pokryta jest mazią płodową, która działa jak naturalny balsam. Nawilża i chroni. Wykazuje działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne. W ciągu pierwszych dni życia samoistnie się wchłania, a w części także ściera. Na początek wystarczy podstawowa pielęgnacja, kąpiel może zaczekać.
Podstawowa pielęgnacja noworodka na co dzień:
- przemywanie twarzy i ciała wacikiem nasączonym ciepłą wodą,
- prawidłowa pielęgnacja oczu,
- częste przewijanie z oczyszczaniem skóry i zabezpieczaniem jej kremem ochronnym, np. Linoeparol,
- higiena kikuta pępowinowego.
Rytuał
Kąpiele dziecka, podobnie jak przewijanie, to ważny dla rozwoju maluszka rytuał. Powtarzalność pozwala wyregulować rytm dobowy. Ponadto zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Kąpanie dziecka o tej samej porze, bez względu na to rano czy wieczorem, lecz zawsze po karmieniu i przewijaniu, to świetny sposób na wzajemne poznanie, budowanie wspaniałej relacji i uczenia dziecka świata.
Woda
Dla niemowląt, które spędziły większość swojego życia w środowisku wodnym, woda jest czymś naturalnym. Ponieważ jednak ich skóra zawiera wiele receptorów czuciowych, jest szczególnie wrażliwa na działanie bodźców zewnętrznych. To sprawia, że maluszki dotkliwie odczuwają ciepło i zimno, nerwowo reagują na nagłą zmianę temperatury, a włożone za szybko do kąpieli mogą płakać. Najlepiej stopniowo oswajać dziecko z wodą, zanurzając powoli najpierw palce stóp, nogę, brzuszek… Niemowlęta lubią być całe zanurzone w wodzie. Dzięki temu wolniej tracą ciepło. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby zamoczyć w wodzie kikut pępowiny ani uszy dziecka.
Woda dla noworodka powinna wynosić około 36-37 stopni Celsjusza. Termometr do wanienki to przydatny gadżet, bardzo pomocny, zwłaszcza na początku. Jednak najważniejszym wskaźnikiem dla mamy i taty zawsze powinna być reakcja ich dziecka. Jeśli niemowlę płacze, to znaczy, że coś mu doskwiera – jest przegrzane, zmarznięte, głodne, zmęczone, potrzebuje ciszy albo bliskości. Należy to sprawdzić.
Kosmetyki
Do kąpieli niemowląt można zastosować kosmetyki przeznaczone dla dzieci od pierwszych dni życia. Może to być w 100% naturalny krochmal do kąpieli albo emulsja z olejkami naturalnymi, które nawilżają, natłuszczają skórę oraz wzmacniają jej barierę hydrolipidową. To ważne, ponieważ skóra dziecka w pierwszych latach życia jeszcze się kształtuje. Posiada cienki naskórek, który nie zapewnia dostatecznej ochrony. Skóra noworodka jest cienka, delikatna i potrzebuje wsparcia, które może zapewnić tylko odpowiednia pielęgnacja.
Jeśli kompletujesz wyprawkę dla noworodka, zajrzyj na stronę Niezbędnika Młodej Mamy, znajdziesz tam to, czego szukasz.
Bezpieczeństwo
Pierwsza kąpiel dziecka może wywoływać wiele obaw. Wiele z nich dotyczy bezpiecznego noszenia maluszka. Jak prawidłowo trzymać niemowlę do kąpieli? Kładziemy maluszka na ręce, tak aby głowa opierała się na nadgarstku, a barki i plecy na dłoni. Druga ręka posłuży za myjkę. Do tego zadania świetnie sprawdzą się tatusiowie, których silne i duże dłonie, zapewnią maleństwu stabilne oparcie. Oczywiście mamy też doskonale sobie poradzą, ale nie muszą brać wszystkiego na siebie. Dobrze od początku rodzicielstwa dzielić się obowiązkami z partnerem, oferując wsparcie i wzajemną pomoc. Tata może wykąpać pociechę, a mama zapewniać poczucie bezpieczeństwa obecnością i ciepłym głosem.
Dotyk
Zmysł dotyku rozwija się jako pierwszy, a w dniu narodzin jest już dobrze wykształcony (choć nie całkowicie). Niemowlęta potrzebują bodźców czuciowych. Dotyk stymuluje ich rozwój poznawczy, emocjonalny i psychofizyczny. Wpływa na nastrój i samopoczucie. Pozwala zawęzić relację z bliskimi, a także poznać siebie i swoje ciało.
Dotyk odgrywa ogromną rolę w pierwszych miesiącach życia dziecka. Warto to wykorzystać podczas kąpieli, przewijania, wspólnych zabaw. Nie trzeba od razu zapisywać się na kurs masażu Shantala, wystarczy czułe głaskanie i przytulanie. Im częstsze, tym lepiej, dla całej rodziny!
OTC/10133/02/22