Together Magazyn » Aktualności » Oszczędzanie energii ratuje planetę

Oszczędzanie energii ratuje planetę

Niedawno obchodziliśmy Dzień Ziemi. Tego dnia w wielu miastach na całym świecie na godzinę wyłącza się oświetlenie ulic, budynków publicznych, instytucji. Oszczędzać energię można także na co dzień. Kilka prostych nawyków pomoże w ochronie środowiska, a przy tym, podreperuje domowy budżet.

Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zużywa rocznie około 2000 kWh energii elektrycznej. Które urządzenia potrzebują najwięcej prądu? Szacuje się, że niemal 30 procent zużycia energii przypada na chłodziarko-zamrażarki, 20 procent – na oświetlenie i drobny sprzęt AGD, tyle samo na kuchenkę elektryczną, a 10 procent na pralki. Nie oznacza to jednak wcale, że należy ograniczyć korzystanie z domowego sprzętu albo całkowicie z niego zrezygnować. Badania pokazują: zachowując dotychczasowy tryb życia, można zmniejszyć zużycie prądu niemal o połowę. Da się tego dokonać w bardzo prosty sposób. Poniższe rady podpowiedzą, jak oszczędzać energię.

Lodówki: każdy stopień kosztuje

Jako że chłodziarki i zamrażarki są w gospodarstwach domowych największymi „pożeraczami” energii, zacznijmy właśnie od nich. Generalnie, optymalna temperatura w środku chłodziarki wynosi 7C, a zamrażarki -18C. Obniżenie temperatury o każdy dodatkowy stopień wymaga większych nakładów energii. Więcej prądu sprzęt pochłania również wtedy, gdy na jego ściankach zgromadzi się widoczna warstwa lodu: już 5 milimetrów szronu zwiększa zużycie energii o 20 procent. Wyjściem z tej sytuacji jest zakup lodówki z automatyczną funkcją rozmrażania. Pozwoli to zaoszczędzić do 30 zł rocznie. Przy zmianie urządzeń na nowe, warto przyjrzeć się także klasie energetycznej kupowanego sprzętu. Lodówki i zamrażarki opatrzone symbolami A+, A++, A+++ cechuje wysoka, na poziomie 45 procent kosztów, energooszczędność. Nie bez znaczenia jest także rozmiar urządzenia. Gdy sprzęt jest zbyt wielki jak na potrzeby domowników, nie jest on wykorzystywany w pełni. Sporo energii w związku z tym niepotrzebnie się marnuje.

Małe urządzenia: mniej wody

Podczas gotowania wody w czajniku, przyrządzania potraw i parzenia kawy w ekspresie niepostrzeżenie ulatnia się ogromna ilość energii. Oszczędzenie jej wcale nie wiąże się z rezygnacją z porannej kawy albo herbaty. W przypadku ekspresów wystarczy bowiem podczas zakupu wybrać model z termosem, dzięki czemu woda dłużej pozostanie ciepła i zniknie potrzeba jej ponownego podgrzewania. Dużo łatwiej sprawa wygląda w przypadku czajników. Zasada mówiąca jak oszczędzać energię podczas gotowania wody sprowadza się do prostej rady: wlewać do czajnika dokładnie takie ilości płynu, jakiej się właśnie potrzebuje. O tej zasadzie warto pamiętać, kupując nowe urządzenie elektryczne – modele z płytą grzewczą pozwalają bowiem na gotowanie mniejszej ilości wody. Oszczędzać energię można także podczas przyrządzania posiłków. Dobrym sposobem jest korzystanie z garnków lepiej przewodzących ciepło (wykonane są one np. ze stali szlachetnej, emaliowanej, z miedzi albo aluminium). Warto też stosować przezroczyste pokrywki, dzięki którym widać wnętrze naczynia. To ograniczy potrzebę ciągłego zaglądania pod pokrywkę i zmniejszy ilość niepotrzebnie marnowanej w ten sposób energii.

Pralka powinna być pełna

Na trzecim miejscu pod względem zużycia prądu w domach i mieszkaniach plasują się pralki. Jednak rozważne korzystanie także z tego sprzętu pozwoli zmniejszyć nakłady energii. Przede wszystkim, powinno się w pełni wykorzystywać pojemność bębna. Optymalne wypełnienie bębna zależy od rodzaju pranych tkanin: 5-6 kg dla ubrań jasnych i kolorowych, 2 kg w wypadku odzieży delikatnej i 1 kg dla materiałów wełnianych. Z prania wstępnego, jeśli nie jest ono konieczne, lepiej zrezygnować. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko elektryczność, ale również wodę. Niektóre nowoczesne pralki posiadają programy energooszczędne, a także możliwość ustawienia czasu pracy urządzenia, dzięki czemu da się korzystać z tańszej taryfy nocnej.

Dlaczego warto oszczędzać?

Często można usłyszeć, że oszczędzając energię elektryczną przyczyniamy się do ratowania środowiska. W jaki sposób? Przede wszystkim chodzi o racjonalne sięganie po zasoby naturalne: węgiel, gaz, ropę. Oszczędzanie prądu przekłada się na mniejsze wykorzystanie złóż i zachowanie ich na dłużej. To oznacza także zmniejszone emisje do atmosfery dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Ochrona środowiska w warunkach gospodarstw domowych w dużej mierze sprowadza się do zmniejszenia zużycia energii. Skoro te zasady nie wymagają zmian dotychczasowego stylu życia, to czemu by ich nie wprowadzić na co dzień? Zwłaszcza, że oszczędzanie energii przekłada się też na niższe rachunki za prąd.

Jeśli szukasz więcej porad dotyczących tego jak oszczędzać energię w domu koniecznie odwiedź stronę http://www.rwe.pl/pl/dla-domu/swiadoma-energia/porady-dla-domu. Strona zawiera poradnik przygotowany przez firmę RWE, a w nim: cenne porady, obrazowe przykłady i proste zasady, których należy się trzymać, żeby mieć pod kontrolą zużycie energii elektrycznej w domu.

Oceń