Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Od Tatr do Bieszczad – najpiękniejsze górskie trasy w Polsce
para podczas górskiej wycieczki

Od Tatr do Bieszczad – najpiękniejsze górskie trasy w Polsce

Górskie trasy w Polsce są nie tylko piękne, ale również różnorodne. Gdzie zatem warto się wybrać? Jak przygotować się do górskiej wędrówki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Najpiękniejsze górskie trasy w Polsce

Pięknych górskich tras w Polsce naprawdę nie brakuje, ponieważ wędrować można nie tylko w Tatrach, ale również Bieszczadach, czy Pieninach. W związku z tym nasza subiektywna lista pięciu najpiękniejszych tras obejmuje szlaki znajdujące się w różnych pasmach. Jest to:

  • Sokolica w Pieninach, która pozwala podziwiać piękno Dunajca. Sama wędrówka na Sokolicę z Krościenka zajmuje około 3-4 godzin;
  • Rysy, które są jednym z najlepszych punktów widokowych w całych Tatrach. Wyczerpująca wędrówka od Morskiego Oka zajmuje w tym przypadku ponad 3 godziny;
  • Giewont, który często jest oblegany przez turystów. Trasa przez Czerwone Wierchy nie powinna zająć więcej niż 3 godziny;
  • Halicz, który bez wątpienia jest jedną z najpiękniejszych tras w całych Bieszczadach. Wycieczka z Wołosatego na Halicz, a dalej przez Tarnicę do Ustrzyk Górnych powinna zająć około 7-8 godzin;
  • Czantoria, która jest jedną z najpiękniejszych wycieczek w Beskidzie Śląskim. Wyprawa zajmuje w tym przypadku około 3 godzin, a skrócić ją można pokonując część trasy kolejką krzesełkową.

Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Niezależnie od wybranej trasy do górskiej wędrówki należy się odpowiednio przygotować. Istotny w tym przypadku jest oczywiście adekwatny do sytuacji ubiór oraz wygodne buty trekkingowe, które można nabyć między innymi pod linkiem: https://www.zbrojownia.pl/obuwie/meskie. Bardzo ważny jest także odpowiedni ekwipunek, dzięki któremu wyprawa będzie nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna. Co powinien obejmować? Podstawą jest woda, przekąski (np. batony energetyczne), apteczka turystyczna, czy mapa, która może okazać się przydatna w przypadku problemów z zasięgiem Internetu. Cały ekwipunek warto spakować w wysokiej jakości plecak, co nie tylko go zabezpieczy, ale umożliwi również swobodne wędrowanie po szlaku, którego wymagania mogą się zmieniać.

młody chłopak na górskiej wycieczce z kijkiem w ręku

Wyprawa w góry wymaga rozwagi

Wybierając się w góry należy zabrać ze sobą nie tylko odpowiedni ekwipunek, ale również zachować zdrowy rozsądek. Góry są bowiem żywiołem, z którym człowiek nie ma większych szans. Istotna jest zatem rozwaga, która polega przede wszystkim na stosowaniu się do różnego rodzaju ostrzeżeń oraz komunikatów służb. Obowiązkowo należy również sprawdzać pogodę przed rozpoczęciem wędrówki po górskich szlakach oraz rozpoczynać ją względnie rano, ponieważ w górach zdecydowanie szybciej zapada zmrok, a warunki stają się trudniejsze z reguły w drugiej połowie dnia. Poza tym należy mierzyć siły na zamiary, co oznacza, że wybór trasy powinien być dopasowany do własnych możliwości oraz posiadanego doświadczenia.

Podsumowując należy stwierdzić, że w polskich górach można korzystać z wielu pięknych szlaków. Przygotowując się do wędrówki należy pamiętać jednak nie tylko o jej odpowiednim zaplanowaniu, ale również ekwipunku i odzieży, którą można kupić na zbrojownia.pl.

Oceń