Together Magazyn » Aktualności » Nauka ratowania w wodzie

Nauka ratowania w wodzie

Tegoroczne zimowe ferie najmłodsi będą mogli spędzić łącząc przyjemne z pożytecznym. MOSiR organizuje kursy ratownictwa wodnego.

W tym roku zimowe wakacje w województwie pomorskim przypadają dopiero na drugą połowę lutego. W Gdańsku dużo atrakcji przygotowały placówki oświatowe, ale i poza nimi dzieci będą mogły spędzać czas na wiele sposób – m.in. na zimowiskach, lodowiskach i basenie. Ta ostatnia forma rozrywki jest coraz bardziej popularna ze względu na rosnącą liczbę pływalni. A wiadomo – nieumiejętność pływania, gdy mieszka się nad morzem, może być powodem do wstydu.

Jednak poza zdolnościami posługiwania się kraulem czy żabką, warto też nabyć umiejętności, które pomogą zarówno nad wodą, jak i w samej wodzie uratować czyjeś życie. Dlatego Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku rozpoczął zapisy do kolejnej już Zimowej Szkoły Ratownictwa. Zajęcia będą odbywały się w trakcie ferii zimowych w dniach 15-28 lutego, od poniedziałku do piątku w godzinach 14-15 lub 15-16 oraz w niedziele o godzinie 9.40.

Zapraszamy na pływalnię MOSiR w Gdańsku przy ul. Chałubińskiego 13 – zachęcają organizatorzy. – Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży szkolnej w wieku od 8 do 16 lat. Każdy, kto chce poczuć się ratownikiem wodnym, będzie miał okazję zapoznać się z podstawowymi technikami ratownictwa, udzielania pierwszej pomocy, metodami pracy gdańskich ratowników, a także poprawić technikę pływania.

Cel, jaki stawiają przed sobą szkoleniowcy, to przygotowanie wszystkich chętnych do niesienia pomocy w wodzie. Chcą jednak również przybliżyć zainteresowanym ideę ratownictwa i bezpiecznej kąpieli. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych ratowników, kadrę instruktorów ratownictwa wodnego oraz trenerów pływania. Z nimi z pewnością można czuć się bezpiecznie i wiele się od nich nauczyć. A w takiej dziedzinie warto sięgnąć do wiedzy osób, które uratowały już niejednego człowieka.

Uczestnictwo w szkole będzie odbywać się na ogólnych zasadach akcji „basen za zeta”. A więc koszt każdej lekcji to tylko jedna złotówka. Jak zapewniają organizatorzy, każdy uczestnik zajęć otrzyma dyplom potwierdzający ukończenie Zimowej Szkoły Ratownictwa. Najważniejsza jednak i tak będzie wiedza i umiejętności. Ich wartość może okazać się kiedyś bezcenna. Nawet jeśli kursanci nigdy nie będą musieli ich użyć, to z całą pewnością po takich zajęciach sami będą czuć się pewniej nad wodą.

Istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach przez tydzień lub przez cały okres ferii. Liczba miejsc będzie jednak ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Te zaś należy przesyłać drogą mailową na adres e-mail: kapieliska@mosir.gda.pl. W zgłoszeniu należy podać godzinę rozpoczęcia zajęć: 14.00 lub 15.00.

Mikołaj Podolski

Oceń