Zabudowa tarasu to pewnego rodzaju przedłużenie salonu. Dzięki temu zyskujemy przestrzeń, z której możemy korzystać przez cały rok. Nie ma znaczenia, czy zaplanujemy tam kącik do relaksu czy ogród zimowy – warto mieć taką przestrzeń przy domu. Sprawdź dlaczego!
Dlaczego warto wykonać zabudowę tarasu?
Zabudowa przydomowego tarasu ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim chronimy jego użytkowników przed opadami deszczu czy palącym słońcem. Wykonując pełną zabudowę tarasu, nie tylko w formie zadaszenia, zyskujemy dodatkowe pomieszczenie, z którego możemy korzystać cały rok, a jednocześnie zaaranżować w nim np. ogród zimowy.
Wartym zauważenia są materiały, z jakich wykonuje się taką zabudowę. Są to solidne i trwałe konstrukcje, zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by nie groźne mu były nawet najbardziej szkodliwe warunki atmosferyczne.
Jednocześnie, mając zabudowany, ale np. przeszklony taras, możemy cieszyć się bliskością natury za szybą, a jednocześnie wpuszczamy do pomieszczenia więcej światła dziennego, tak cennego np. jesienią i zimą.
Na koniec warto zauważyć, że pełna konstrukcja zabudowy tarasu może stanowić dodatkową izolację termiczną i chronić pomieszczenia przed wychłodzeniem. To z kolei prowadzi do oszczędności w kwestii kosztów ogrzewania całego domu.
Materiały do zabudowy tarasu
Zabudowa tarasu, niezależnie od tego, czy zakłada wykonanie jedynie prostego zadaszenia, czy też pełnej zabudowanej konstrukcji, może być stworzona z różnych materiałów. Wśród nich warto wymienić chociażby:
- aluminium
- stal
- szkło
- poliwęglan
- drewno
- beton.
Sama konstrukcja może być wykonana z profili aluminiowych, stalowych lub drewnianych.
Wybór konkretnego materiału zależy od trwałości zabudowy, jaką ma on gwarantować, a także od zakładanego budżetu. Jeszcze jednym determinantem jest dopasowanie konkretnego materiału do stylistyki całego budynku.
Pomysły na zabudowę tarasu
Zabudowa tarasu może więc przyjmować różne kształty i rodzaje. Finalny efekt zależy głównie od upodobań inwestora. Poniżej prezentujemy kilka propozycji zabudowy tarasu.
1. Zadaszenie tarasu
Najprostszą opcją, a zarazem najtańszą, jest zwykłe zadaszenie tarasu. Pergole lub inne daszki montuje się do ściany elewacyjnej budynku. Chronią one mieszkańców w deszczowe dni, a także w czasie upałów. Zadaszenie można wykonać z drewna, aluminium lub np. poliwęglanu, czyli przezroczystej płyty, która jednocześnie charakteryzuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi, trwałością i odpornością.
2. Drewniana zabudowa tarasu
Drewniane ścianki to jedna z opcji zabudowania tarasu. Gwarantuje ponadczasowy i naturalny styl. Przy odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji, zabudowa taka wytrzyma przez lata. Drewno nie jest jednak najtańszym materiałem, a ponieważ nie jest przezroczyste, najczęściej wykonuje się zadaszenie i pojedyncze pionowe elementy, służące także np. jako drabinki dla pnących roślin. Niemniej jednak skutecznie chroni ono przed słońcem czy deszczem.
3. Konstrukcje szklano-murowane
Ten rodzaj zabudowy najczęściej oznacza wykonanie murowanej konstrukcji, którą uzupełnia się szklanym zadaszeniem i panelami bocznymi. Jeśli dodatkowo zadbamy o odpowiednią szczelność i np. ogrzewanie podłogowe, wówczas stworzymy sobie coś na kształt ogrodu zimowego, z którego możemy korzystać przez cały rok.
4. Ogrody zimowe z poliwęglanu
To elegancka i stylowa opcja, możliwa także do samodzielnego montażu. Ogrody zimowe w palram.pl to również alternatywa dla zabudowy szklanej, ponieważ poliwęglan jest materiałem tańszym. Dobrze przepuszcza promienie słońca, co doświetli wnętrze, ale jednocześnie ochroni w deszczowe dni.