Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Zastosowanie hydrożelu w uprawie roślin doniczkowych
hydrożel - co to jest i jak przydaje się w uprawie roślin? - wyjaśniamy!

Zastosowanie hydrożelu w uprawie roślin doniczkowych

Regularność dostarczania wody kwiatom, to wciąż dla wielu problem nie do pokonania. Istnieje jednak nowoczesne rozwiązanie doskonałe zwłaszcza dla osób, które zapominają o regularnym podlewaniu kwiatów. Hydrożel – czym jest i jak go stosować w uprawie kwiatów doniczkowych?

Czym jest hydrożel?

Hydrożel to nic innego jak substancja magazynująca wodę. Dostępny jest zazwyczaj w postaci niewielkich granulek lub proszku, który następnie miesza się z ziemią ogrodową lub typowo doniczkową. Głównym zadaniem hydrożelu jest zatrzymanie większej ilości wody, która została dostarczona, a następnie oddanie jej roślinom, które jej potrzebują. Co ważne hydrożel pochłania znacznie więcej wody niż wynosi jego objętość.

Jak działa hydrożel w praktyce

Hydrożel znany jest również pod takimi nazwami jak agrożel, superabsorbent lyb hydroabsorbent. Zbudowany jest przede wszystkim z polimerów akrylowych, które wykazują ogromne właściwości pochłaniania dużych ilości wilgoci. Gdy ziemia otrzyma dużo wody, hydrożel pęcznieje, z kolei w czasie niedoboru wody, czyli suszy, granulki kurczą się jednocześnie oddając wodę roślinom.

Na rynku dostępne są różne rodzaje hydrożeli: organiczne i syntetyczne. Te naturalne, w pełni przyjazne środowisku w szczególności polecane są do uprawy warzyw, czy ziół, które można hodować w doniczkach, ponieważ łatwo ulegają biodegradacji i nie wykazują szkodliwego działania na ludzki organizm. Syntetyczne nie rozpuszczają się w glebie, dlatego doskonale sprawdzą się do pozostałych roślin doniczkowych, które pełnią rolę ozdobną.

podlewanie wodą roślin w ogródku

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na maksymalną chłonność hydrożelu. Informacja zawsze podana jest przy charakterystyce produktu. Zazwyczaj chłonność mieści się w przedziale 200 – 600 g/g. Jednak na rynku można dostać takie, które są wstanie pochłonąć nawet 980 ml. Wybierając dobrej jakości hydrożel warto postawić na sprawdzonego producenta. A takim jest Target, który produkuje produkty najwyższej jakości, w dobrych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu.

Hydrożele mogą być wykorzystywane wielokrotnie i nie tracą swoich właściwości przez co najmniej kilka lat. Niektóre z hydrożeli wiążą kilkaset razy więcej wody niż ich własna waga, a cały cykl wchłaniania cieczy i jej oddawania może być powtarzany wiele razy.

Jak stosować hydrożel w uprawie doniczkowej?

Hydrożel może być stosowany w ogrodzie, ale równie dobrze sprawdzi się w uprawie typowo doniczkowej. Dawkowanie jest szczegółowo opisane na każdym opakowaniu. Jednak z reguły na jeden litr gleby doniczkowej stosuje się między 2 a 10 gramów hydrożelu. Tzw. gleby zwięzłe nie wymagają zbyt dużej dawki, najczęściej stosuje się więc tą minimalną ilość. Z kolei do podłoży bardzo lekkich można zwiększyć nieco ilość hydrożelu, aby zmaksymalizować jego działanie.

Hydrożel najlepiej sprawdzi się w glebach lekkich i dobrze przepuszczalnych. Warto wspomnieć, że należy unikać go w glebach próchniczych. Co ważne nie zaleca się stosowania hydrożelu w hodowli kaktusów i innego rodzaju sukulentów, ponieważ zbyt duża wilgotność może im zaszkodzić.

Hydrożel należy stosować już na etapie sadzenia roślin. Granulki umieszcza się w glebie na głębokości około 20 cm, czyli tam gdzie rozwija się system korzeniowy. Następnym krokiem jest jego odpowiednie uwodnienie. Zaraz po wsadzeniu żelu oraz rośliny do gleby, należy intensywnie ją podlać. Proces powtarzać przez kilka dni, tak by hydrożel miał czas na pochłonięcie cieczy.

Oceń