Trądzik – jeden z problemów skórnych, który sprawia, że przestajemy czuć się dobrze z własną skórą. Niedoskonałości mogą pojawiać się na ciele, ale zdecydowanie najbardziej przeszkadzają te, które umiejscowione są na twarzy. Jakie rodzaje trądziku są najczęściej diagnozowane i co powoduje powstawanie nowych stanów zapalnych?
Rodzaje trądziku – jak je rozróżniać?
Różne rodzaje trądziku możemy spotkać zarówno u nastolatków, dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej ma to związek z nieprawidłowym działaniem gospodarki hormonalnej – ale nie tylko. Występowanie zmian na skórze mogą prowokować także inne, zewnętrzne i wewnętrzne czynniki.
Klasyfikować trądzik należy w różnoraki sposób – na przykład ze względu na pojawiające się objawy. Jeżeli mówimy o trądziku pospolitym, to jest on najczęściej zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, piorunujący lub guzkowo-cystowy. Powyższe typy najprościej jest rozróżnić przy diagnozie, która opiera się głównie na bliższym przyjrzeniu się powstałym zmianom.
Występujące rodzaje trądziku pospolitego nie zawsze są proste do wyleczenia, ale odpowiednio dobrane leki, dieta oraz skuteczna pielęgnacja przyspieszają proces regeneracji skóry. Konieczne jest stosowanie produktów przeciwłojotokowych, przeciwzapalnych oraz przeciwbakteryjnych.
Co powoduje trądzik?
Leczenie trądziku często rozpoczyna się od wykluczenia jego przyczyn, dlatego też niezwykle istotną kwestią jest odpowiednia dieta, która znacząco wpływa na stan cery. Każdy dermatolog zaleca wykluczenie z codziennych posiłków produktów, które powodują szybkie podniesienie poziomu insuliny. Ta natomiast sprawia, że gruczoły łojowe pracują bardzo intensywnie i na skórze pojawia się nadmiar sebum. Nie zaleca się więc spożywania w szczególności cukru, pszennego pieczywa czy białego ryżu.
W leczeniu trądziku ważna jest nie tylko dieta. Zatem co powoduje trądzik? Ogromną rolę odgrywać może nieprawidłowa pielęgnacja. Podstawą jest unikanie wyciskania powstałych już krostek i grudek, ponieważ prowadzi to do tworzenia nowych stanów zapalnych i przenoszenia bakterii na zdrowe fragmenty twarzy. Po umyciu należy przecierać skórę czystym i świeżym ręcznikiem, a stosowane kosmetyki powinny być dobrane do problemów cery trądzikowej. Zaleca się wybierać produkty z cynkiem oraz witaminami A i E. Nie można zapominać także o tonizacji – oczyszczający tonik bez alkoholu marki Mixa sprawdzi się doskonale, jeżeli cera posiada rozszerzone pory i mocno się błyszczy.