Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Monitor czy telewizor dla gracza?
ładna dziewczyna gra na komputerze

Monitor czy telewizor dla gracza?

Zastanawiasz się, czy warto kupić telewizor zamiast monitora do gier, czy jednak lepszym rozwiązaniem będzie monitor gamingowy? Wszystko zależy od tego, jak i gdzie zamierzasz korzystać z urządzenia. Podpowiadamy, co wybrać w różnych sytuacjach – telewizor czy monitor go gier.

Jak zdecydować, czy lepszy będzie telewizor, czy monitor do gier?

Wybór najlepszego ekranu dla gracza zależy od wielu czynników. Przed podjęciem decyzji, weź pod uwagę przede wszystkim:

  • Gdzie planujesz używać ekranu: w dużym pokoju czy na krześle przy biurku?
  • Do czego jeszcze oprócz grania chcesz wykorzystać sprzęt?
  • Na czym chcesz grać: na konsoli czy na komputerze stacjonarnym lub laptopie?
  • W jakie gry grasz najczęściej i jak bardzo zapalonym graczem jesteś?
  • Jaki masz budżet?

Gdy odpowiesz sobie na powyższe pytania, będzie Ci znacznie prościej rozwiązać dylemat – telewizor czy monitor do gier.

Telewizor zamiast monitora do gier – kiedy się sprawdzi?

Telewizor z parametrami odpowiednimi dla gracza (m.in. wysoką częstotliwością odświeżania, niskim input lagiem i HDMI 2.1) będzie najlepszym wyborem, jeśli chcesz grać w dużym pokoju. Możesz wtedy wygodnie rozsiąść się na kanapie lub w fotelu w odległości dopasowanej do wielkości ekranu.

Telewizor warto też rozważyć, gdy grasz na konsoli, a nie na komputerze. Konsolę można bowiem na stałe podłączyć do odbiornika TV, zamiast przenosić komputer z miejsca na miejsce, w zależności od tego, jak chcesz z niego skorzystać. Rzecz jasna na telewizorze możesz nie tylko grać, lecz także oglądać filmy i seriale na dużym ekranie.

Z racji na to, że telewizor lepiej łączy się z konsolą, dobrze sprawdzi się do gier, w których wygodnie sterować padem (np. sportowych). Wprawdzie niektóre gry na konsole pozwalają podłączyć klawiaturę i myszkę, jednak nie ma ich zbyt wiele.

Wreszcie, z racji na między innymi większą przekątną, telewizor będzie wyraźnie droższy niż monitor gamingowy. Ma za to wbudowane głośniki, choć jeśli chcesz cieszyć się naprawdę wysokiej jakości dźwiękiem przestrzennym, lepszy będzie soundbar/kino domowe lub dobre słuchawki gamingowe.

Kiedy monitor będzie lepszym rozwiązaniem niż telewizor?

Monitory gamingowe mają zwykle przekątną od 24″ do 27″, więc będą idealne, jeśli chcesz grać przy biurku. Małe telewizory poniżej 43″ zupełnie się tu nie sprawdzą, bo nie mają wystarczających parametrów dla graczy, w szczególności tych preferujących bardziej wymagające tytuły.

Dobre monitory do gier równie dobrze współdziałają z konsolą, co z komputerem gamingowym. W tym drugim przypadku zestaw możesz wykorzystać także do przeglądania internetu i oglądania treści wideo oraz do pracy (większy ekran przydaje się w wielu zawodach, np. grafikom).

Monitory gamingowe to również lepsze rozwiązanie dla wymagających graczy i nie bez przyczyny dominują w e-sporcie. W połączeniu z komputerami o dużej mocy obliczeniowej najlepsze ekrany gamingowe zapewniają przewagę zwłaszcza w grach takich jak sieciowe strzelanki (m.in. dzięki krótkiemu czasowi reakcji, niskiemu input pagowi i wysokiej częstotliwości odświeżania).

Ponadto do monitora możesz podłączyć klawiaturę i mysz gamingową, które dają większą precyzję niż pad. Niezbędnym, dodatkowym wydatkiem będzie natomiast zestaw audio lub słuchawki gamingowe. Z drugiej strony, sam monitor, nawet wysokiej klasy, będzie wyraźnie tańszy niż telewizor.

Jeśli w Twojej sytuacji lepiej sprawdzi się monitor gamingowy, świetnym rozwiązaniem będzie sprzęt marki Sony INZONE, dostępny w Sony Centre – na stronie https://scentre.pl/lista/sony/inzone-gaming.html. Ekrany tych monitorów zostały zaprojektowane specjalnie dla wymagających graczy. Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się na telewizor zamiast monitora do gier, w Sony Centre znajdziesz również modele TV idealne dla graczy.

5/5 – (1 głosów)