Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Mniszek lekarski – jak stosować i kiedy zbierać
Mniszek lekarski

Mniszek lekarski – jak stosować i kiedy zbierać

Mniszek lekarski jest ziołem jadalnym, o leczniczych właściwościach. Czasami potocznie nazywany jest meczem, co jest błędne, gdyż obie te rośliny, mimo podobieństw, jednak się różnią. Mniszek może posiadać jedną lub kilka bezlistnych łodyg, które wyrastają z jednego miejsca. Każdy taki pęd to jeden kwiatostan. W ten sposób najłatwiej jest odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza pospolitego. Znakiem rozpoznawczym mniszka lekarskiego są żółte kwiaty, których szczytowy moment kwitnienia trwa od od końca kwietnia do końca maja. Charakterystyczne są wówczas „dywany” tych kwiatów na łąkach i trawnikach. Zasadniczo, liście zbiera się przed kwitnieniem, korzenie wiosną lub jesienią, a łodygi podczas kwitnienia.

Przyzwyczajeni do obecności tych żółtych kwiatów na wiosnę, często nie zdajemy sobie sprawy z właściwości leczniczych mniszka lekarskiego, który jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Niewielu z nas wie, że młode liście tej rośliny świetnie nadają się do sałatek, które dzięki nim stają się źródłem prowitaminy A i działają wspomagająco w leczeniu anemii. Przed dodaniem młodych listków do sałatki, należy wymoczyć je pół godziny w osolonej wodzie, aby straciły swój specyficzny, gorzki smak. Można przygotować także napój ze świeżych liści mniszka i zmiksować go np. z jogurtem. Warto jednak podkreślić, że liście mniszka lekarskiego w porównaniu do korzenia i kwiatów posiadają najmniejsze właściwości zdrowotne.

W czym pomaga mniszek lekarski?

Niezwykłym bogactwem mniszka lekarskiego są kwiaty. Na ich bazie można przygotować napar, syrop oraz sok, które stosuje się wewnętrznie, ale także zewnętrznie. Zastosowanie jest bardzo szerokie. Warto skorzystać z jego właściwości w przypadku zaburzeń układu moczowego, układu trawienia i metabolizmu. Działa odżywczo i odtruwająco na cały organizm oraz wzmacnia układ odpornościowy. Pomocny jest także przy cukrzycy oraz, jak twierdzą naukowcy, działa przeciwnowotworowo. Napar z kwiatów mniszka reguluje także cykle miesiączkowe i pracę jajników. Można stosować go także zewnętrznie. Łagodzi dolegliwości skórne oraz przyśpiesza gojenie się ran. Świeży sok można także stosować do okładów na brodawki, kurzajki. Okazuje się, że na skutek takiej kuracji stopniowo zmniejsza się ich widoczność. Mniszek lekarski zastosowanie ma też w leczeniu reumatyzmu dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Warto dodać, że z kwiatów mniszka pszczoły pozyskują bardzo zdrowy miód.

Właściwości lecznicze mniszka

Właściwości lecznicze wykazuje także korzeń mniszka lekarskiego. Należy zebrać go jesienią, dobrze wysuszyć w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza, w zaciemnionym i przewiewnym miejscu, a następnie przygotować wywar. Wytwarza się także z niego nalewki. Korzeń mniszka wykazuje podobne właściwości zdrowotne jak jego kwiaty. Ale działa także w przypadku uporczywych zaparć oraz w bólu gardła czy kaszlu. Z korzenia mniszka można sporządzić także napój, który obniży ciśnienie, cholesterol i poziom cukru we krwi. Co ciekawe, wykorzystuje się go również jako środek kosmetyczny do pielęgnacji oczu i mycia twarzy.

4.2/5 – (17 głosów)