Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Magia sceny – jak powstaje przedstawienie teatralne?

Magia sceny – jak powstaje przedstawienie teatralne?

Teatr znany jest od starożytności. Jako jedna z pierwszych form scenicznych stworzył podwaliny m.in. dla filmu, opery czy kabaretu. Już kilka tysięcy lat temu każde przedstawienie wiązało się z ogromem przygotowań, a dziś wraz z rozwojem techniki jego przygotowanie jest jeszcze bardziej skomplikowane. Dowiedz się, co jest najważniejsze w tworzeniu oprawy, która kreuje wyjątkowy klimat przedstawienia teatralnego.

Teatr – gdzie sztuka łączy się z techniką

Oceniając przedstawienie teatralne, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę zwykle na jego treść, czyli tekst sztuki czy kreacje aktorskie. Jednak nad widowiskiem pracują nie tylko aktorzy, dramaturg (autor tekstu) i reżyser. Ogromną rolę dla odbioru sztuki odgrywa też tzw. technika sceniczna. To technologie i urządzenia, które odpowiednio wykorzystane i zestawione, tworzą pożądane wrażenie i klimat na scenie. Do techniki scenicznej można zaliczyć wszelkie elementy scenografii, ale też oświetlenie, systemy multimedialne, różnego rodzaju wciągarki, zapadnie, podesty i mechanizmy, a nawet kurtyny czy konstrukcję kulis. To dzięki starannie opracowanym systemom tego typu zmiany potrzebne do odzwierciedlenia odpowiedniej atmosfery odbywają się płynnie, a przekaz sceniczny jest jasny i wyraźny. Można więc powiedzieć, że technika sceniczna jest „tajnym składnikiem”, dzięki któremu tworzy się prawdziwa magia sceny.

Co dzieje się za kulisami?

Podczas gdy widzowie śledzą wydarzenia na scenie, za kulisami teatralnymi zwykle dzieje się znacznie więcej. Zmiany kostiumów, ostatnie próby, powtarzanie tekstu czy naprawa rekwizytów to tylko niektóre z czynności, na które można by się natknąć, zaglądając za kurtynę. To właśnie ona często oddziela zakulisowy świat od rzeczywistości prezentowanej widowni. Zwykle w teatrze stosuje się kilka rodzajów kurtyny – ta główna podnoszona jest do góry (lub rozsuwana na boki) przed samym rozpoczęciem spektaklu i opuszczana pomiędzy aktami oraz po zakończeniu przedstawienia. Kurtyny teatralne BSC System mogą być napędzane ręcznie lub elektrycznie, różnią się też sposobem otwierania i zamykania. Dzięki temu mogą być dopasowane do budowy sceny, a także funkcji, którą mają pełnić. Często stosuje się bowiem dodatkowe kurtyny, które zasłaniają określone fragmenty scenografii, gdy nie są potrzebne. To właśnie dzięki manipulacji tego rodzaju przesłonami często tworzy się odpowiednią atmosferę podczas każdej sceny wchodzącej w skład przedstawienia.

Oświetlenie tworzy klimat

Niezwykle ważne dla atmosfery scenicznej jest też oświetlenie. Często w teatrach stosuje się bardzo skomplikowane systemy, które pozwalają stworzyć niemal dowolny klimat. Światła rozlokowane są głównie na specjalnych mostach nad sceną i widownią, co pozwala na tworzenie wielu aranżacji i dowolne manipulowanie oświetleniem. Nowoczesne systemy tego typu umożliwiają precyzyjne i wygodne sterowanie, dzięki czemu widzowie mogą podziwiać naprawdę imponujące widowiska.

Oceń