Together Magazyn » Aktualności » ŁAŹNIA Dostępna online

ŁAŹNIA Dostępna online

Od kilku miesięcy jesteśmy zmuszeni do życia w rygorze sanitarnym, który znacznie skomplikował prace wszystkim instytucjom kultury, również nam – edukatorom i animatorom z Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Przyzwyczajeni do projektowania działań stacjonarnych, musieliśmy przebudować myślenie o dostępie do kultury i edukacji.  Początkowo spowodowało to szereg wyzwań, ale również doprowadziło do pobudzenia naszej kreatywności i próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości – tym samym jedyną opcją na kontynuowanie działań edukacyjnych i podtrzymanie relacji z Wami, odbiorcami naszej oferty, było przeniesienie działalności do Internetu.

Podczas pandemii instytucje zapchały media społecznościowe dziesiątkami warsztatów, webinarów, wykładów i spotkań, jednakże znaczna ich część nie była dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Są tego dwie przyczyny: po pierwsze duża część instytucji kultury dopiero uczy się tworzyć dostępną ofertę programową; po drugie, instytucje musiały nauczyć się udostępniania kultury w Internecie. Te dwa czynniki, wynikające z braku rozwiniętych umiejętności we wspomnianych zakresach, doprowadziły do zaniedbań na tej płaszczyźnie. Na szczęście w ŁAŹNI mieliśmy już doświadczenie przynajmniej w jednej sferze – dostępności. Dzięki temu udało nam się stworzyć ofertę online możliwie dostępną – oprócz rozszerzonych napisów do produkcji filmowych CSW ŁAŹNIA, które stały się standardem, tworzymy wirtualne oprowadzania po wystawach z tłumaczem Polskiego Języka Migowego oraz audiodeskrypcją (cykl dostępnych wydarzeń kulturalnych, czyli ŁAŹNIA Dostępna online). Naszym nowym międzypokoleniowym projektem, wywodzącym się z idei kompleksowej dostępności instytucji są „e-opowieści Łaźniaka”. Kim jest Łaźniak? Jest to nasz edukacyjny bohater, który od niedawna mieszka w ŁAŹNI i podpatruje naszą pracę, aby w przystępny sposób przeprowadzić Wasze dzieci przez meandry sztuki współczesnej oraz zawiłości funkcjonowania instytucji kultury. W „e-opowieściach” celem Łaźniaka jest również promowanie czytelnictwa. Już od najmłodszych lat niezwykle ważnym elementem rozwoju każdego człowieka jest kontakt z opowieściami. Niestety, w dobie ekspansji nowych mediów i rozwijającej się kultury obrazkowej, wśród dzieci zanika sztuka czytania. Zatem postanowiliśmy stworzyć „e-opowieści” – czyli łaźniowe audiobooki oraz książki animowane, stanowiące nowocześniejszą, atrakcyjniejszą formę książek. Nagrania i animacje powstają na podstawie drukowanych publikacji dla dzieci wydanych przez ŁAŹNIĘ – Łaźniak w ŁAŹNI i Dolne Miasto. W Centrum. Dzięki przyjętej formule, będącej złotym środkiem pomiędzy starą i nową formą przekazu, nasze książki edukacyjne będą dostosowane do zasad dostępności.

Nasza działalność online to nie tylko oprowadzania po wystawach i projekt „e-opowieści Łaźniaka”.

Naszym nadrzędnym celem w trakcie tworzenia oferty edukacyjnej jest chęć projektowania działań kulturalnych, które w możliwe jak największym stopniu będą dostosowane do wszystkich potrzeb naszych odbiorców. Mamy nadzieję, że pomimo ciągłej niepewności wynikającej z pandemii uda nam się wykonywać naszą misję dostarczania Wam jak najdostępniejszych działań kulturalnych i edukacyjnych najlepszej próby. Chcemy być tym elementem, który pomoże przetrwać społeczną izolację i wynieść z niej coś pozytywnego. Jest to dla nas ogromne wyzwanie będące motorem naszej pracy w tych dziwnych czasach.

Noemi Etush – Koordynator ds. Dostępności w CSW ŁAŹNIA

4.9/5 – (9 głosów)