Together Magazyn » Dom » Jak wybrać lampy sufitowe?
6978

Jak wybrać lampy sufitowe?

Odpowiednio dopasowane oświetlenie ma duży wpływ nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również jego funkcjonalność. Z tego powodu dobierając lampy do wnętrza, warto postawić zarówno na wersje sufitowe, które będą centralnym źródłem światła w pomieszczeniu, jak i funkcyjne lub dekoracyjne modele. Bez wątpienia jednak najistotniejszym źródłem światła, którego zadaniem jest doświetlenie całego wnętrza, jest lampa sufitowa. Dobrze, jeżeli jest ona dopasowana do stylistyki pozostałych elementów wyposażenia wnętrza tak, aby tworzyła z nimi spójną całość. Jak więc wybrać lampę sufitową? Podpowiadamy.

Jaki kształt lampy sufitowej wybrać?

Obecnie lampy sufitowe dostępne są w szerokiej gamie różnych wzorów, kolorów, a także materiałów wykończeniowych. Z tego powodu, z łatwością można dopasować je niemal do każdego stylu aranżacji wnętrza – od klasycznych przez bogato zdobione aż po nowoczesne czy surowe i industrialne przestrzenie. Wybierając lampy sufitowe, warto zwrócić szczególną uwagę na ich kształt. Często aspekt ten determinuje również funkcjonalność konkretnego modelu. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się lampy sufitowe LED, a także modele przypominające tuby, plafony, systemy szynowe oraz klasyczne żyrandole. 

Kształt wybranego modelu powinien być dostosowany nie tylko do stylu aranżacji wnętrza, ale również jego wielkości i przeznaczenia. Lampy sufitowe wykorzystywane w łazienkach to najczęściej plafony, które uzupełniane są przez dodatkowe oświetlenie w postaci kinkietów umieszczonych na przykład przy lustrze. W salonach świetnie prezentują się długie żyrandole. Lampy sufitowe tuby coraz częściej widoczne są w nowoczesnych aranżacjach kuchennych. Z kolei systemy szynowe świetnie sprawdzają się na przedpokoju czy na korytarzu.

W jakim stylu wybrać lampę sufitową?

Lampa sufitowa powinna być dopasowana do konkretnej aranżacji pomieszczenia i pozostałych elementów, które się w nim znajdują. Obecnie oferta takich produktów jest bardzo zróżnicowana. Dlatego z łatwością znajdziemy model, który świetnie wkomponuje się w estetykę urządzonych przez nas pomieszczeń. Na przykład do wnętrz zaaranżowanych w stylu industrialnym, warto dopasować lampy wykonane z metalu w czarnym kolorze, które świetnie będą współgrały z pozostałymi, surowymi i metalowymi dodatkami. 

W bogato zdobionych pomieszczeniach, na przykład w salonach zaaranżowanych w stylu glamour, możemy wykorzystać lampy sufitowe zdobione kryształkami. W klasycznych wnętrzach doskonale prezentują się lampy szklane 3- lub 5-punktowe w kolorze białym, zdobione na przykład srebrnymi lub złotymi elementami. Wnętrza w stylu boho lub minimalistycznym mogą zdobić lampy sufitowe z abażurami wykonanymi na przykład z materiałów takich jak juta. W nowoczesnych przestrzeniach z kolei doskonale prezentują się lampy o geometrycznych kształtach i stonowanej kolorystyce.

Oceń