Together Magazyn » Edukacja » Książki Harry Potter – dlaczego warto je czytać?
czytanie-nastolatek-harry-potter

Książki Harry Potter – dlaczego warto je czytać?

Od czasu wydania pierwszej części Harry’ego Pottera, książki opowiadające historię niezwykłego chłopca z blizną zyskały status kultowych i na stałe wpisały się do popkultury. Są chętnie czytane nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych i cieszą się popularnością na całym świecie. To obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników magii, szybkiej i wciągającej akcji oraz niezwykłych przygód. Oprócz solidnej porcji rozrywki, książki Harry Potter dostarczają czytelnikowi znacznie więcej. Dlaczego zatem warto je mieć w domowej biblioteczce?

Walory edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Jedną z największych zalet całej serii lektur poświęconych losom młodego czarodzieja jest jasno przedstawiony kodeks moralny. Na łamach każdej części główny bohater wraz z przyjaciółmi walczy ze złem, wykazując się przy tym nie tylko odwagą, ale również lojalnością, sprawiedliwością i honorem. Seria książek o Harrym Potterze jest w stanie uświadomić czytelnikowi jakie wartości mają faktycznie znaczenie, w ten sposób wpływając na rozwój jego własnego kodeksu. Co więcej, czarodziej jest wielokrotnie wystawiany na próbę, mając do wyboru skierowanie się w stronę dobra lub zła. Z każdej z nich wychodzi jednak zwycięsko, jednocześnie dając dowód tego jak ważne jest trzymanie się wyznaczonych celów oraz wiara we własne siły i moc przyjaźni.

Młodzi i starsi czytelnicy Harry’ego Pottera mają szansę uświadomić sobie, że są kowalami własnego losu, niezależnie od tego co myślą inni. To zatem cenna lekcja nie tylko dla dziecka, ale również dla dorosłych, którzy często zapominają o tak podstawowych kwestiach. Seria stworzona przez J. K. Rowling uczy oraz przypomina jakie wartości są najważniejsze w życiu i dlaczego warto o nie dbać.

Rozwój wyobraźni i możliwość odcięcia się od rzeczywistości

Książki Harry Potter emanują magią. Są pełne niezwykłych postaci i zjawisk, które w ogromnym stopniu wpływają na rozwój wyobraźni dziecka. Zdecydowana większość czytelników po pierwszej książce czekała na list z Hogwartu i wyobrażała sobie, jakby to było żyć w świecie czarodziejów. Niezwykła atmosfera lektur sprawia, że nie można się od nich oderwać, a myśli na temat przygód bohaterów krążą w naszej głowie długo po skończeniu kolejnego rozdziału. Co więcej, w książkach nie brakuje wątków kryminalnych, dzięki którym całość jest jeszcze ciekawsza. Zatopienie się w fabule pozwala skutecznie odciąć się od rzeczywistości i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Lektura Harry’ego Pottera okaże się zatem zbawienna w trudnych chwilach, gdy nie mamy humoru, zmagamy się z różnego rodzaju problemami i nie możemy odgonić negatywnych myśli.

czytanie-nastolatek

Sposób na zainteresowanie dziecka książkami

Jeśli maluch do tej pory nie wykazywał zainteresowania czytaniem, być może nie miał do czynienia z książką, która faktycznie wciągnęłaby go na długie godziny. W tej sytuacji warto podsunąć mu lekturę Harry’ego Pottera. Cała seria w ogromnym stopniu przyczyniła się do rozwoju czytelnictwa na całym świecie, co niewątpliwie wynika z jej charakteru oraz ciekawej fabuły. Dzieci jednocześnie dowiedziały się, że czytanie może być czymś fascynującym i bardzo atrakcyjnym. Zainteresowanie jedną książką rodzi ogromne szanse, że przeniesie się ono na kolejne lektury i zachęci do odkrywania tego niezwykłego świata.

Ogromną zaletą Harry’ego Pottera jest łączenie pokoleń. Losy młodego czarodzieja wciągają dorosłych i dzieci w takim samym stopniu, stwarzając przestrzeń do wspólnych rozmów oraz polepszenia relacji.

Oceń