Together Magazyn » Więcej » Moda i Uroda » Kremy przeciwstarzeniowe z retinalem – poznaj ich działanie
Obraz autorstwa wayhomestudio na Freepik

Kremy przeciwstarzeniowe z retinalem – poznaj ich działanie

Okres jesienno-zimowy to dobry czas na wprowadzenie substancji aktywnych o nieco mocniejszym działaniu na skórę – zwłaszcza jeśli jednym z celów pielęgnacji jest działanie przeciwstarzeniowe. Lista składników, z jakich możemy skorzystać, jest długa. Coraz większe grono zwolenników zyskuje retinal. Czym jest i jakie daje efekty? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat działania kremów przeciwstarzeniowych z retinalem, zapraszamy do wpisu!

Kremy przeciwstarzeniowe z retinalem – poznaj ich działanie

Okres jesienno-zimowy to dobry czas na wprowadzenie substancji aktywnych o nieco mocniejszym działaniu na skórę – zwłaszcza jeśli jednym z celów pielęgnacji jest działanie przeciwstarzeniowe. Lista składników, z jakich możemy skorzystać, jest długa. Coraz większe grono zwolenników zyskuje retinal. Czym jest i jakie daje efekty? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat działania kremów przeciwstarzeniowych z retinalem, zapraszamy do wpisu!

Co to jest retinal?

Retinal, inaczej retinaldehyd, to jedna z dostępnych form witaminy A. Substancja ta należy grupy retinoidów i jest związkiem pośrednim, tzw. metabolitem, powstającym na drodze przemiany retinolu w kwas retinowy. To, co wyróżnia retinal na tle pozostałych związków, to jego działanie – z racji faktu, że od formy działającej w skórze (kwas retinowy) dzieli go tylko jedno przekształcenie, jest mocniejszy, przez co może być stosowany w niższych stężeniach – działających skutecznie, wielokierunkowo, a jednocześnie o mniejszym potencjale drażniącym.

Oferta kosmetyków do pielęgnacji z retinalem stale się powiększa, również w gronie marek dermokosmetyków. Składnik ten znajdziemy między innymi w asortymencie Medik8, Cosmedix czy Dermomedica, w różnych formułach i produktach – w tym w kremach przeciwzmarszczkowych.

Kremy przeciwstarzeniowe z retinalem – działanie

Retinal jest składnikiem, który może być z powodzeniem stosowany jako alternatywa dla retinolu. Może być bardzo dobrym wyborem zwłaszcza dla osób posiadających skóry starzejące się, a jednocześnie problematyczne – na przykład borykające się z trądzikiem różowatym, kruchymi naczynkami czy cerą wrażliwą.

Działanie retinalu bardzo często nie ogranicza się jednak wyłącznie do prewencji starzeniowej czy niwelowana już występujących oznak starzenia. Po pierwsze, z uwagi na dodatkowe składniki zawarte w formule, po drugie, z racji wspomnianego już wielokierunkowego działania samego retinaldehydu. Jak pokazują badania, retinal bardzo dobrze spisuje się w stymulacji skóry do odnowy i jej przebudowie. Podnosi poziom zagęszczenia, poprawia jędrność i elastyczność skóry, wygładza jej strukturę, spłyca zmarszczki – świetnie sprawdza się zwłaszcza przy fotostarzeniu. Doskonale radzi sobie też z nierównomiernym kolorytem i przebarwieniami. Co ciekawe, retinal posiada również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne – może więc być znakomitą opcją w przypadku występowania skłonności do trądziku.

Jaki krem przeciwstarzeniowy z retinalem wybrać?

Krem przeciwstarzeniowy z retinalem może być wykorzystywany zarówno w codziennej pielęgnacji przez cały rok, jak i stanowić terapeutyczną kurację – na przykład w okresie przejściowym. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku i wybranego produktu.

Szeroki wybór wysokiej jakości kosmetyków z retinalem, znaleźć można w na przykład w sklepie 4Skin.pl. W asortymencie dostępne są rozwiązania dla każdego rodzaju i typu skóry – zarówno bestsellerowe produkty, jak i wiele nowości – w tym od wspomnianych już uprzednio marek, na przykład Dermomedica: https://www.4skin.pl/sklep/marki/dermomedica.

Zastanawiając się, jaki krem przeciwstarzeniowy z retinalem wybrać, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego stężenie. Choć retinaldehyd skutkuje z reguły łagodniejszym przebiegiem okresu retynizacji, należy wprowadzać go stopniowo, od najniższych stężeń. Dobrą opcją na początek może być na przykład DERMOMEDICA 0,05% Retinal Cream krem przeciwstarzeniowy z retinalem. Zbudowana tolerancja pozwoli wejść z czasem na wyższe stężenia, w przypadku powyższego kosmetyku, może to być DERMOMEDICA 0,1% Retinal Cream krem przeciwstarzeniowy z retinalem.

Przy wyborze warto zwrócić też uwagę na zawartość dodatkowych składników. Wiele marek wzbogaca formuły o substancje dodatkowo pielęgnujące skórę. Szukać warto przede wszystkim składników o działaniu łagodzącym i regenerującym barierę hydrolipidową, np. ceramidy, wąkrotkę azjatycką czy pantenol. Dzięki nim włączenie retinalu do pielęgnacji przebiegnie w jeszcze łagodniejszy dla skóry sposób.

Starzejąca się skóra nie tylko wolniej i gorzej się regeneruje, ale także jest zdecydowanie bardziej narażona na degradujące jej strukturę czynniki środowiskowe. Z pomocą odpowiedniej pielęgnacji, można nie tylko wesprzeć jej kondycję i spowolnić proces starzenia, ale też cofnąć już występujące zmiany. Krem przeciwzmarszczkowy z retinalem to produkt zdecydowanie warty uwagi i włączenia do pielęgnacji – całorocznej lub okresowej,  w przejściowych porach roku.

Oceń