Together Magazyn » Edukacja » Kredyt gotówkowy na studia. Czy warto się nim zainteresować?
adobestock

Kredyt gotówkowy na studia. Czy warto się nim zainteresować?

Mimo że studia na państwowych uczelniach wyższych są bezpłatne, nauka sporo kosztuje. Doskonale wiedzą o tym studenci, którzy wyjeżdżają do innego miasta, aby tam się kształcić. Z tego powodu wiele osób podejmuje decyzję o zaciągnięciu kredytu gotówkowego. Sprawdź, czy to dobry pomysł na sfinansowanie nauki.

Duża popularność kredytów gotówkowych wynika przede wszystkim z możliwości przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Dla banków nie ma żadnego znaczenia to, w jaki sposób gotówka zostanie wykorzystana. Najważniejsze jest bowiem to, aby kredytobiorca wykazywał odpowiednią zdolność kredytową i w terminie spłacał swoje zobowiązanie.

Kredyt gotówkowy na studia – na co go przeznaczyć?

W związku z tym, że kredyt gotówkowy oznacza pełną dowolność co do wykorzystania uzyskanej kwoty, pieniądze można przeznaczyć na różne cele związane ze studiami.

Otrzymane środki można spożytkować m.in. na:

 • opłatę czesnego w przypadku studiów na uczelniach prywatnych
 • opłatę czesnego w przypadku studiów zaocznych na uczelniach państwowych
 • uregulowanie kaucji wymaganej w momencie podpisania umowy o wynajem mieszkania
 • wniesienie czynszu za wynajmowane mieszkanie z góry za kilka miesięcy
 • zakup pomocy naukowych na studia.

Możliwości jest znacznie więcej – wszystko zależy od tego, na jaką kwotę opiewa kredyt gotówkowy.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to sztandarowy produkt dostępny właściwie w każdym banku. Chociaż oferty bywają mocno zbliżone do siebie, mogą różnić się drobnymi detalami, które decydują o przewadze jednego finansowania nad pozostałymi.

 • Koszty finansowania

Porównania ofert nie ograniczaj wyłącznie do oprocentowania, ponieważ odsetki to zaledwie część ponoszonych przez ciebie kosztów. Zwróć uwagę na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe.

Zasadniczo, im niższe RRSO, tym tańszy kredyt gotówkowy.

 • Wysokość miesięcznej raty

Sprawdź, ile wyniesie miesięczna rata w odniesieniu do tego samego okresu finansowania. To ważny aspekt, jeśli zależy ci na minimalnym wpływie zobowiązania na osobisty budżet.

 • Wymagane formalności

Dowiedz się, akie wymogi wobec kredytobiorców mają różne banki. Niektóre instytucje mogą wymagać np. założenia rachunku osobistego lub skorzystania z innych produktów bankowych.

Kredyt gotówkowy na studia – dlaczego warto?

Jeśli już niebawem rozpoczynasz studia i potrzebujesz solidnego zastrzyku gotówki, kredyt może być dobrym rozwiązaniem. Pozyskasz środki na początek roku akademickiego, a zobowiązanie będziesz spłacać w przystępnych ratach. Dzięki temu pozwolisz sobie m.in. na:

 • wynajem mieszkania w bardziej dogodnej lokalizacji
 • zakup niezbędnych materiałów i pomocy edukacyjnych
 • optymalny standard życia, np. dopóki nie znajdziesz lepszej pracy dodatkowej.

Pamiętaj! Kredyt gotówkowy na studia powinny rozważyć wyłącznie osoby, których sytuacja materialna umożliwia terminową spłatę zobowiązania.

Oceń