Mimo że studia na państwowych uczelniach wyższych są bezpłatne, nauka sporo kosztuje. Doskonale wiedzą o tym studenci, którzy wyjeżdżają do innego miasta, aby tam się kształcić. Z tego powodu wiele osób podejmuje decyzję o zaciągnięciu kredytu gotówkowego. Sprawdź, czy to dobry pomysł na sfinansowanie nauki.

Duża popularność kredytów gotówkowych wynika przede wszystkim z możliwości przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Dla banków nie ma żadnego znaczenia to, w jaki sposób gotówka zostanie wykorzystana. Najważniejsze jest bowiem to, aby kredytobiorca wykazywał odpowiednią zdolność kredytową i w terminie spłacał swoje zobowiązanie.

Kredyt gotówkowy na studia – na co go przeznaczyć?

W związku z tym, że kredyt gotówkowy oznacza pełną dowolność co do wykorzystania uzyskanej kwoty, pieniądze można przeznaczyć na różne cele związane ze studiami.

Otrzymane środki można spożytkować m.in. na:

 • opłatę czesnego w przypadku studiów na uczelniach prywatnych
 • opłatę czesnego w przypadku studiów zaocznych na uczelniach państwowych
 • uregulowanie kaucji wymaganej w momencie podpisania umowy o wynajem mieszkania
 • wniesienie czynszu za wynajmowane mieszkanie z góry za kilka miesięcy
 • zakup pomocy naukowych na studia.

Możliwości jest znacznie więcej – wszystko zależy od tego, na jaką kwotę opiewa kredyt gotówkowy.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to sztandarowy produkt dostępny właściwie w każdym banku. Chociaż oferty bywają mocno zbliżone do siebie, mogą różnić się drobnymi detalami, które decydują o przewadze jednego finansowania nad pozostałymi.

 • Koszty finansowania

Porównania ofert nie ograniczaj wyłącznie do oprocentowania, ponieważ odsetki to zaledwie część ponoszonych przez ciebie kosztów. Zwróć uwagę na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty pozaodsetkowe.

Zasadniczo, im niższe RRSO, tym tańszy kredyt gotówkowy.

 • Wysokość miesięcznej raty

Sprawdź, ile wyniesie miesięczna rata w odniesieniu do tego samego okresu finansowania. To ważny aspekt, jeśli zależy ci na minimalnym wpływie zobowiązania na osobisty budżet.

 • Wymagane formalności

Dowiedz się, akie wymogi wobec kredytobiorców mają różne banki. Niektóre instytucje mogą wymagać np. założenia rachunku osobistego lub skorzystania z innych produktów bankowych.

Kredyt gotówkowy na studia – dlaczego warto?

Jeśli już niebawem rozpoczynasz studia i potrzebujesz solidnego zastrzyku gotówki, kredyt może być dobrym rozwiązaniem. Pozyskasz środki na początek roku akademickiego, a zobowiązanie będziesz spłacać w przystępnych ratach. Dzięki temu pozwolisz sobie m.in. na:

 • wynajem mieszkania w bardziej dogodnej lokalizacji
 • zakup niezbędnych materiałów i pomocy edukacyjnych
 • optymalny standard życia, np. dopóki nie znajdziesz lepszej pracy dodatkowej.

Pamiętaj! Kredyt gotówkowy na studia powinny rozważyć wyłącznie osoby, których sytuacja materialna umożliwia terminową spłatę zobowiązania.