Ortodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem rozmaitych wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne stosuje się w przypadku potrzeby poprawy ustawienia zębów, korekty nieprawidłowego zgryzu. Dzięki temu pacjent może cieszyć się lepszym samopoczuciem i ładnym uśmiechem. Profesjonalne leczenie ortodontyczne co prawda zajmuje dość dużo czasu, ale za to może pomóc pozbyć się kompleksów.
Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?
Leczenie wad zgryzu ma duże znaczenie nie tylko w związku z względami estetycznymi. Wszelkie nieprawidłowości w ułożeniu zębów grożą pewnymi komplikacjami zdrowotnymi. Chodzi mianowicie o:
- bóle głowy,
- bezdech senny,
- chrapanie.
Co więcej, nieprawidłowy zgryz źle wpływa na kondycję uzębienia pacjentów, ponieważ zwiększa niebezpieczeństwo pojawienia się parodontozy i rozwoju próchnicy. W przypadku najmłodszych pacjentów problemy ze zgryzem mogą znacznie utrudnić proces wyrzynania się zębów stałych, a niekiedy nawet całkowicie to uniemożliwić. Z powodu wad zgryzu może dojść do nadmiernego ścierania się zębów, a to jest dla nich szkodliwe. Jeśli pacjent nie podejmie leczenia nieprawidłowości w ułożeniu zębów, naraża się na powstanie ubytków.
Często występującą nieprawidłowością są stłoczone lub krzywe zęby oraz sytuacja, w której żuchwa i szczęka w trakcie gryzienia nie spotykają się w prawidłowy sposób. Wymienione nieprawidłowości mogą oznaczać, że utrzymanie higieny zębów i dziąseł będzie wyjątkowo trudne, a warto pamiętać, że wówczas zęby będą bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia i próchnicę.
Bywają nawet sytuacje, gdy nieprawidłowe ustawienie zębów źle wpływa na kształt twarzy. Ortodoncja może także pomóc w leczeniu wielu rozmaitych problemów zdrowotnych, takich jak na przykład rozszczep wargi czy podniebienia.
Kiedy zdecydować się na leczenie ortodontyczne?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: na takie leczenie spokojnie mogą liczyć zarówno dzieci, jak i dorośli, ponieważ wiek nie jest tu żadna przeszkodą. Jednak trzeba wiedzieć, że zdecydowanie najlepiej rokujący pacjenci są w w wieku 12-16 lat.
Jakie są etapy leczenia?
Zanim lekarz założy Ci aparat ortodontyczny, ustali z Tobą dokładny oraz indywidualnie opracowany plan leczenia. Plan ten ma służyć zarówno Tobie, jak i ortodoncie, ponieważ dzięki temu będzie w stanie oceniać według wcześniej obmyślonego planu postępy leczenia oraz, jeżeli zajdzie taka potrzeba, dokona modyfikacji wcześniejszych założeń.
Dobry plan leczenia ortodontycznego umożliwia także – z dużą dozą prawdopodobieństwa – oszacowanie efektów noszenia aparatu, jak i prawdopodobny termin zakończenia procesu leczenia.
Podsumowanie
W ramach podsumowania trzeba jeszcze wspomnieć o tym, co jeszcze należy wiedzieć w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. Przede wszystkim nie można gryźć twardych pokarmów, gdyż grozi to odklejeniem się zamka aparatu. Oprócz tego należy również mieć świadomość, że zdjęcie aparatu wcale nie oznacza zakończenia procesu leczenia. Konieczne będą następne wizyty kontrolne u ortodonty.