Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Pistolet do kleju – jak wybrać, by trafić? Najważniejsze porady zakupowe

Pistolet do kleju – jak wybrać, by trafić? Najważniejsze porady zakupowe

Oferowane w sklepach pistolety do kleju tworzą rozbudowaną grupę produktów. Nadają się zarówno do wykorzystania przemysłowego, jak i do mniej zaawansowanych prac, które przeprowadzisz we własnym miejscu zamieszkania. By pistolet do kleju był maksymalnie użyteczny i dopasowany do zamierzonego sposobu jego wykorzystania, warto w trakcie zakupów zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy jak krok po kroku wybrać pistolet do kleju, który sprawdzi się w użytku prywatnym.

Pistolety do kleju i ich wykorzystanie 

Pistolety do kleju to poręczne i wygodne w użytku urządzenia. Za ich pomocą możesz wydzielić odpowiednią porcję kleju, precyzyjnie nakładając go na wybrane podłoże lub element konstrukcyjnych. W pistoletach do kleju stosuje się kleje na gorąco, nazywane również klejami topliwymi. Jest to rozwiązanie o wiele korzystniejsze niż konwencjonalne sposoby nanoszenia klejów. 

Użytkowanie pistoletu jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć laskę kleju do zasobnika. Jest to element, którego rozmiar i kształt może nieco się różnić pomiędzy poszczególnymi modelami. Pistolet będzie nagrzewał klej, przemieniając jego konsystencję w płynną. Następnie, po przepchnięciu do dyszy, klej ulegnie wyciśnięciu. Kleje wykorzystywane w pistoletach schną dość szybko, tworząc intensywną i wytrzymałą warstwę spajającą. 

Odmierzanie ilości aplikowanego kleju jest bardzo proste. Każde naciśnięcie spustu powoduje wysunięcie się niewielkiej porcji. Możesz w ten sposób kontrolować ilość nakładanego kleju oraz tempo zużycia konkretnego wkładu. Najczęściej, ich średnica mieści się w przedziale od 8 do 43 mm. 

Zakup pistoletu krok po kroku 

Dostępne urządzenia mogą różnić się rozmaitymi parametrami, które warto wziąć pod uwagę w trakcie dobierania pistoletu. Kluczowa jest moc urządzenia, która zależy między innymi od zamierzonego sposobu jego wykorzystania. Do przeprowadzania drobnych prac, w zupełności wystarczy przyrząd o mocy 30-50 W. Z obsługą takich pistoletów poradzą sobie nawet osoby niezbyt wprawione. Pistolety o większej mocy wymagają nieco wolniejszego tempa pracy, a urządzenia przemysłowe mogą pracować z mocą na poziomie nawet 1 kW. 

Sposób zasilania to kwestia praktyczna. W domowym użytku świetnie sprawdzają się pistolety z akumulatorem. Do bardziej wymagających prac warto rozważyć zakup pistoletu zasilanego bezpośrednio z sieci. Obie grupy produktów oferuje sklep elektryczny – SPEC KABLE.

Konstrukcja pistoletu jest istotna z uwagi na wygodę jego użytkowania. Większość urządzeń jest stosunkowo lekka, a poszczególne uchwyty i elementy mają układ ergonomiczny. Najlepiej zdecydować się na model wyposażony w statyw oraz solidną i dobrze wyprofilowaną rączkę.

Ważna jest także sama końcówka pistoletu, która powinna gwarantować precyzyjne nakładania kleju na niewielkie elementy, na przykład zdobienia lub dekoracje. Końcówka ma także wpływ na czystość pracy, zabezpiecza przed niepożądanym wydostaniem się lub rozlaniem kleju. 

Na koniec warto podkreślić, że pistolety do kleju są urządzeniami stosunkowo tanimi, których zakup nie jest dużym wydatkiem. Najtańsze modele, przeznaczone do przeprowadzania prostych prac konstrukcyjnych i dekoracyjnych, kosztują zaledwie 30 zł. Produkty z wyższej półki cenowej warto wybierać, jeśli planujesz przeprowadzać bardziej wymagające zadania – naprawiać meble lub tworzyć samodzielnie konstrukcje drewniane.

Oceń