Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kolagen – w jakich kosmetykach go szukać i dlaczego jest tak ważny w codziennej pielęgnacji skóry twarzy?
girl-ged

Kolagen – w jakich kosmetykach go szukać i dlaczego jest tak ważny w codziennej pielęgnacji skóry twarzy?

Skóra, aby nie traciła gęstości i elastyczności potrzebuje wspomagania odpowiednimi składnikami, które zagwarantują nawilżenie i jędrność. Składnikiem, który często wykorzystywany jest w produktach pielęgnacyjnych jest kolagen. Niestety z wiekiem, nasze ciało produkuje coraz mniejszą ilość kolagenu, dlatego warto suplementować go i systematycznie uzupełniać np. poprzez kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy.

Czym jest kolagen?

Kolagen nie bez powodu nazywany jest białkiem młodości, ponieważ odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Aktualnie, najczęściej stosuje się kolagen syntetyczny, nieco rzadziej kolagen odzwierzęcy. Kolagen odpowiada nie tylko za wygląd naszej skóry, ale stan włosów, kości oraz organów wewnętrznych. Wraz z upływem wieku zdolność organizmu do wytwarzania włókien kolagenowych zaczyna maleć, co skutkuje mniejszą jędrnością skóry lub wypadaniem włosów. Jest jednym z najważniejszych składników tkanki łącznej i stanowi około 60% wszystkich białek. Jest budulcem wielu narządów, skóry, ścięgien, kości czy naczyń krwionośnych.

Kolagen na starzenie się skóry

Kolagen cechuje bardzo duża wytrzymałość, a zarazem elastyczność. Chroni narządy wewnętrzne, zapobiega ingerencji drobnoustrojów, odpowiada za odnowę komórkową, ma duży wpływ na wygląd i kondycję skóry. Po 26 roku życia następuje początek deficytu kolagenu. Proces ten może przyspieszać również stres, choroby autoimmunologiczne, a nawet intensywny wysiłek fizyczny. W okresie menopauzy następuje największy spadek produkcji kolagenu, przez co skóra traci swoją jędrność, a włosy stają się matowe i łamiące się.

Kremy do twarzy z kolagenem

Producenci kosmetyczni bardzo często wykorzystują ten składnik do tworzenia kremów do twarzy (zobacz kremy z kolagenem na tej stronie). To właśnie na twarzy widać najbardziej upływający czas, brak jędrności i elastyczności. Dzięki temu, że kolagen wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe, często spotkać go można pod postacią emulsji, serum do twarzy (np. AVA Kolagen Morski Aktywator Młodości), kremów do twarzy, a nawet maseczek, które doskonale uzupełniają codzienną pielęgnację.

Kremy pod oczy z kolagenem

Skóra w okolicy oczu wymaga specjalnej uwagi i doboru odpowiednich produktów. Zazwyczaj jest bardzo cienka i delikatna, dlatego właśnie w tej strefie należy zadbać o stosowanie kosmetyków z kolagenem. Kremy pod oczy z tym składnikiem działają przeciwzmarszczkowe, wypełniają nierówności skóry, drobne załamania i linie mimiczne. Zawartość kolagenu sprawi, że przy systematycznym stosowaniu danego kosmetyku, skóra stanie się bardziej napięta i elastyczna, odzyska swój utracony blask i nawilżenie. Dodatkowo, kolagen jest składnikiem bezpiecznym w przypadku każdego rodzaju skóry, chociaż polecany jest w szczególności osobom po 26 roku życia.

Kolagen w produktach do makijażu

Niektóre marki kosmetyczne, znając dobroczynne właściwości kolagenu wykorzystują ten składnik do tworzenia produktów kolorowych. Polska marka PAESE stworzyła kolagenowy podkład do twarzy o wykończeniu nawilżającym. Marka znana jest z łączenia właściwości pielęgnacyjnych z tymi, które mają upiększać skórę kobiet. Podkład szybko okazał się bestsellerem i wzbogacony został kompleksem witamin oraz aloesem. Doskonale sprawdzi się w przypadku posiadania skóry wymagającej, dojrzałej, suchej lub odwodnionej.

Kolagen to jeden z tych składników, którego z pewnością nie powinno zabraknąć w codziennej pielęgnacji. Odpowiada za jakość skóry, jej jędrność, napięcie i nawilżenie. Aktualnie występuje nie tylko w formie suplementów, ale również pod postaciom produktów pielęgnacyjnych a nawet przeznaczonych do makijażu.

Oceń