Moment, w którym przyszła mama dowiaduje się o ciąży, często jest jednocześnie radosny i przerażający, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża. Czy sobie poradzę? Co powinnam wiedzieć? Spróbujemy stworzyć krótki poradnik o tym, jak przygotować się do ciąży, by spokojnie i świadomie przejść przez dziewięć kolejnych miesięcy.

Przygotowanie do ciąży powinno się zacząć już na etapie planowania jej, jednak często zdarza się, że o zajściu w nią dowiadujemy się nagle. W głowie pojawia się wówczas mnóstwo pytań. Nie ma jednej instrukcji, jak specjalnie przygotować się do ciąży. Jedną z najważniejszych kwestii jest zdrowa dieta. Zmiana diety na zdrową zakłada oczywiście wprowadzenie do jadłospisu pełnowartościowych posiłków zawierających złożone węglowodany (ciemne pieczywo, pełne ziarna zbóż), wapń, zdrowe tłuszcze, takie jak kwasy omega-3 (ryby, jajka, nabiał i chude mięso), a także pochodzące ze świeżych warzyw i owoców witaminy i minerały takie jak witamina C, D, magnez, potas i żelazo, wspomagające organizm przyszłej mamy.  Posiłki, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży, powinny być bogate w białko, które jest podstawą dla prawidłowego wzrostu ludzkiego organizmu. Przez cały czas trwania ciąży warto dbać o umiarkowaną, ale regularną aktywność fizyczną. Konieczna jest rezygnacja z nałogów, ograniczenie lub całkowite zaprzestanie picia kawy, a także suplementacja kwasu foliowego w ilości 0,4 mg dziennie1. Kwas foliowy zapobiega komplikacjom ciąży, a także jest konieczny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego rozwijającego się dziecka. Oczywiście niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza ginekologa-położnika, który będzie prowadził nas przez całą ciążę.

Badania, jakie należy wykonać przed ciążą lub na jej początku, to poza podstawowymi wynikami krwi i moczu również przegląd stomatologiczny. Problemy ze zdrowiem zębów mogą wywołać komplikacje w ciąży, a nawet przedwczesny poród! Co więcej, leczenie zębów w ciąży może być utrudnione ze względu na ograniczenie w możliwości wykonywania zdjęć rentgenowskich i stosowania środków znieczulających, które mogą zaszkodzić dziecku.2 Wskazane jest również wykonanie badań USG oraz badań prenatalnych w celu sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Dodatkowo można wykonać badania genetyczne. Jeśli przyjmujemy na stałe jakieś leki, należy skonsultować z lekarzem ich bezpieczeństwo dla płodu. Podczas ciąży należy zrezygnować również z przyjmowania leków przeciwbólowych. W wyjątkowych przypadkach za bezpieczny dla ciąży lek uznawany jest paracetamol. Standardowa dawka, 1 do 4 g na dobę, uznana jest za bezpieczną dla ciężarnej i nie wykazuje toksycznego działania na rozwijające się maleństwo.3

Jeśli chcemy bardzo dobrze i od podstaw przygotować się do porodu, nie musimy czytać kilkunastu książek i setek artykułów w sieci. Na pomoc przyjdzie edukacja przedporodowa, czyli szkoła rodzenia. Na kurs w szkole rodzenia zapisać się może zarówno przyszła mama, jak i oboje rodziców. Edukacja przedporodowa pomoże i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do ciąży, przeprowadzając przyszłego rodzica przez kolejne etapy i tygodnie, ucząc oddychania, łagodzenia dolegliwości ciążowych i ćwiczeń wzmacniających mięśnie. W szkole rodzenia przyszła mama pozna też prawidłowy sposób noszenia dziecka, zdobędzie ćwiczoną na realistycznie wyglądających lalkach umiejętność przewijania, karmienia i tego, co sprawia młodym rodzicom wiele trudności – kąpieli noworodka.

Więcej podobnych poradników przeczytasz na Enfamil.pl.

Bibliografia:

  1. Stella Buczek, Ciążowe dolegliwości – sposoby zapobiegania.

Borgis – Medycyna Rodzinna 2/2009, s. 39–43

http://www.czytelniamedyczna.pl/803,cizowe-dolegliwoci-sposoby-zapobiegania.html

(Data dostępu: 24.02.2021)

  1. http://www.nfz-szczecin.pl/files/5512_nfz_poradnik_dla_kobiet_pop_30_05_ostatecznie.pdf?PHPSESSID=341f8bd0c58d3475c52b8007ba6f4a1c (Data dostępu: 21.02.2021)
  1. A. Miturski, A. Kwaśniewska, Ciężarna – gdy przychodzi do lekarza z bólem https://podyplomie.pl/medical-tribune/23884,ciezarna-gdy-przychodzi-do-lekarza-z-bolem

(Data dostępu: 17.02.2021)

  1. Ewa Puszczałowska-Lizis, Katarzyna Mokrzycka, Sławomir Jandziś. Wpływ edukacji przedporodowej na przebieg ciąży, porodu i wczesne macierzyństwo. https://pdfs.semanticscholar.org/1d36/c150c2fe7e3e2022282fbb4bf1018b30af96.pdf?_ga=2.125343951.43306842.1613931624-1462338953.1613931624 (Data dostępu: 20.02.2021)