Together Magazyn » Zdrowie » Operacja przegrody nosowej – jak to właściwie wygląda
operacja-przegrody-nosa-millemedica

Operacja przegrody nosowej – jak to właściwie wygląda

Zmagasz się z nawracającymi infekcjami, oddychasz przez usta lub chrapiesz, a twój laryngolog sugeruje operację przegrody nosowej? Choć może brzmieć groźnie, w rzeczywistości jest to bezpieczny i stosunkowo krótki zabieg. Sprawdź, jak wygląda!

Jak wygląda operacja przegrody nosowej

Przeprowadzana w szpitalu lub prywatnej klinice, operacja przegrody nosa jest jednym z najczęstszych zabiegów. Nie wymaga cięcia skóry, ponieważ wszystkie czynności chirurg wykonuje przez nozdrza. Wcześniej pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne.

Korekta skrzywionej przegrody, czyli septoplastyka, jest zabiegiem o dużym zakresie – pozwala na usunięcie zarówno drobnych, jak i bardzo rozległych wad. Nie ma przy tym znaczenia, czy deformacja powstała w wyniku urazu, podczas porodu, czy jest wadą wrodzoną stanowiącą wynik nieregularnego wzrostu części chrzęstnej i kostnej układu twarzoczaszki. Podczas jednej operacji można też usunąć inne mankamenty (często będące skutkiem skrzywionej przegrody), takie jak polipy zatok przynosowych czy przerośnięte małżowiny.

Za pomocą precyzyjnych narzędzi chirurgicznych nacina się nos w okolicy przedsionka, po czym odwarstwia błonę śluzową od część chrzęstnej. Samej korekty dokonuje się wewnątrz nosa. W poważniejszych przypadkach chrzęść wyjmuje się, koryguje i wprowadzona z powrotem do jamy nosa.

W klinice Mille Medica w Warszawie operację przegrody nosowej wykonuje się metodą endoskopową. Precyzyjniejsza, a przy tym mniej inwazyjna, pozwala maksymalnie skrócić okres hospitalizacji – zaledwie do jednego dnia.

Możliwe powikłania po operacji przegrody nosowej

Korekta przegrody nosowej jest jednym z mniej skomplikowanych zabiegów, a ryzyko powikłań jest ograniczone do minimum. W rzadkich przypadkach pojawia się krwawienie z nosa lub jamy ustnej. Występujące nudność zwykle są efektem znieczulenia. Powikłaniem operacji bywa gorączka – aby jej zapobiec, pacjentowi podawane są antybiotyki.

Warto też pamiętać, iż istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania korekty przegrody nosowej. Przede wszystkim pacjent musi być zdrowy. Infekcje o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym, ostre zapalenie zatok lub błony śluzowej nosa wykluczają przeprowadzenie zabiegu. Nie wykonuje się go również u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz u kobiet w ciąży.  

Kichanie po operacji przegrody nosowej, możliwe konsekwencje

Pacjent wypisany do domu po zabiegu musi sam dbać o oczyszczanie nosa z wydzieliny i skrzepów krwi, które są naturalną konsekwencją interwencji w tkanki. W tym celu zaleca się m.in. płukanie nosa wodą morską oraz stosowanie kropli przepisanych przez lekarza. Nosa nie należy gwałtownie wydmuchiwać – raczej pozwolić, by samodzielnie się oczyszczał.

Kichanie to naturalna reakcja organizmu, dzięki której drogi oddechowe się oczyszczają. Przy prawidłowej higienie nosa powinno być ograniczone do minimum. Jeśli jednak zdarzyło nam się kichnąć, nie musimy panikować – po dobrze wykonanym zabiegu tkanki są odpowiednio zabezpieczone specjalnymi szwami. Subtelne kichnięcie nie powinno ich uszkodzić. Jeśli to jednak możliwe, starajmy się powstrzymać ten odruch i skupić na prawidłowym oczyszczaniu nosa. Gdy już musimy kichnąć, otwierajmy w tym momencie usta – w ten sposób powietrze wydostanie się przez nie zamiast przez nozdrza!

Cena operacji przegrody nosowej

W prywatnych klinikach koszt operacji przegrody nosowej wynosi średnio od 3.000 zł do 4.500 zł. Cena może wzrosnąć, jeśli dodatkowo konieczne będzie wykonanie zabiegów dodatkowych (np. wycięcia polipów). Wszystko zależy jednak od wielu czynników, m.in. renomy kliniki oraz wielkości miasta, w której się znajduje. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest krótki czas oczekiwania na zabieg – czasem nawet na drugi dzień od pierwszej wizyty. Ponadto w prywatnych klinikach dostępne są metody, którymi nie wszystkie państwowe szpitale dysponują, np. operacja endoskopowa.

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z refundacji NFZ, na zabieg będziemy musieli poczekać od kilku miesięcy do nawet 2 lat. Warto zadzwonić przynajmniej do kilku szpitali, ponieważ terminy mogą bardzo się różnić w poszczególnych placówkach.

Ile dni zwolnienia po wykonania operacji przegrody nosowej

Ze względu na konieczność przynajmniej kilkudniowej rekonwalescencji, laryngolog wypisze pacjentowi zwolnienie z pracy. Najczęściej otrzymuje się je na 14 dni. W przypadku lekkiej pracy biurowej okres ten można skrócić, a wydłużyć – jeśli pacjent pracuje fizycznie w trudnych warunkach.

Po operacji konieczne będzie stawienie się na 2-3 wizyty kontrolne, podczas których lekarz oceni prawidłowość gojenia i wykona proste badanie. Kiedy można liczyć na pierwsze pozytywne efekt leczenia? Nawroty infekcji powinny zniknąć od razu. Nieco dłużej przyjdzie nam poczekać na odzyskanie całkowitej drożności nosa – w zależności od skali operacji, ulgę odczujemy po kilku lub kilkunastu tygodniach. Na przykład pacjenci zmagający się z chrapaniem i obturacyjnym bezdechem sennym przez jakiś czas mogą jeszcze oddychać przez usta. Jednak po kilku tygodniach znikną zarówno uciążliwe nocne odgłosy, jak i dolegliwości związane z bezdechami, takie jak m.in. ciągłe zmęczenie czy trudności z koncentracją.

Skrzywienie przegrody nosowej to stan, który nigdy nie ustąpi samoistnie. Jeśli chcemy odzyskać zdrowie i poprawić komfort codziennego życia, musimy zdecydować się na operację. To prosty zabieg, którego efekty często przerastają oczekiwania pacjentów. Zdecydowanie warto z niego skorzystać!

5/5 – (1 głosów)