Zdarza się, że matka z różnych powodów nie ma pokarmu w piersiach. Powszechnie wiadomo, że mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla maluszka, a już na pewno zaraz po urodzeniu. Dlatego w tych szczególnych przypadkach, gdy karmienie naturalnym mlekiem matki jest niemożliwe, można sięgnąć po jak najbardziej do niego zbliżoną alternatywę. Mowa tutaj o mleku modyfikowanym.
Z czego powstaje mleko modyfikowane?
Mleko początkowe powstaje najczęściej z mleka krowiego. Jednak ponieważ mleko od krowy nie jest łatwe do strawienia dla maluszka, przechodzi ono szereg modyfikacji, zanim będzie dobre do spożycia. Między innymi zostaje w nim obniżona zawartość białka (nadal jednak jest go sporo, bo jest to bardzo ważny składnik diety niemowlęcia) i dodane oleje roślinne. Po dodaniu witamin oraz mikro- i makroelementów takie mleko staje się podobne do naturalnego mleka matki.
Jakie mleko dla noworodka?
Na rynku jest wiele mlek specjalnie dedykowanych dla noworodków. Oznaczone są one zazwyczaj numerem 1 i powinno się je podawać najdłużej do szóstego miesiąca życia. Mając na uwadze, że część dzieciaczków już w czwartym miesiącu życia ma rozszerzaną dietę, można też wtedy przejść na mleko oznaczone numer 2. To jednak zależy od dziecka.
Mleko dla małych alergików
Z pewnością żadne z podstawowych mlek początkowych oznaczonych numerem 1 nie zaszkodzi maleństwu, a przynajmniej nie powinno. Jeśli tak się dzieje, powinno zastosować się inne, specjalistyczne mleka ukierunkowane na dany problem (na przykład na kolki, biegunki, ulewanie). Mleko specjalistyczne najlepiej kupić w aptece. Można też podawać po prostu mleko hipoalergiczne. Z kolei, jeśli problem nie ustanie, może okazać się konieczne zasięgnięcie porady lekarza w tej sprawie. Istnieją również mleka modyfikowane na receptę przepisywane na ciężkie problemy z brzuszkiem.
Być może dziecko cierpi po podaniu mleka modyfikowanego ze względu na trudności z trawieniem mleka krowiego. Pomimo starań naukowców przy przygotowywaniu najlepszej mieszanki, zdarzają się też takie przypadki. Wtedy można wypróbować na przykład mieszanki opartej na mleku bez laktozy. Na szczęście istnieją też mleka zrobione na bazie mleka roślinnego — sojowego. Istnieje ryzyko, że dziecko może być uczulone również na soję, ale warto to sprawdzić. Oprócz tego mamy jeszcze preparaty na bazie mleka koziego. Dowiedziono, że jest one jeszcze bliższe naturalnemu mleku matki niż modyfikowane mleko krowie.
Odpowiednia woda do przygotowywania mleka
Bywa jednak, że dziecko nie reaguje negatywnie na sam skład mleka, ale na wodę, którą mama używa do jego przygotowania. Bardzo ważne jest, aby – szczególnie na początku – sięgać po wodę butelkowaną. Może to być specjalna woda przeznaczona dla dzieci lub po prostu taka niskomineralizowana (poniżej 500 mg/l). W przeciwnym wypadku można nieświadomie niepotrzebnie obciążyć organizm naszego maluszka. Ważne jest także, aby mleko przygotowywać na bieżąco. Podawanie dziecku mleka po dłużej niż dwóch godzinach od zrobienia może przysporzyć dziecku problemów z brzuszkiem.