Pralka to rodzaj wyposażania do domu, które kupujemy raz na kilka lub kilkanaście lat. Wiele zależy w tej kwestii od sposobu dbania o nią, ponieważ są metody, które pozwalają skutecznie przedłużyć żywotność. Jak skutecznie zwiększyć żywotność pralki? 4 wskazówki, które powalają korzystać z pralki znacznie dłużej.
1. Wkładanie do pralki takiej ilości ubrań jak wskazał producent
Częstą awarią w przypadku pralek jest uszkodzony bęben, a dokładnie krzyżak, który utrzymuje go w odpowiedniej pozycji. Wynika to z wkładania do pralki większej ilości ubrań niż wskazał producent, co powoduje przeciążenia. Efektem tego są nie tylko uszkodzenia pralki, ale i niedoprane ubrania.
Wiele osób przekonało się, że próba szukania oszczędności poprzez wkładanie do pralki większej ilości ubrań niż wskazał producent może przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto ponadto zwracać uwagę na pranie dużych rzeczy, takich jak np. koce. Jeśli ich waga jest wysoka – to wówczas powinno się zmniejszyć obroty wirowania do minimum, ponieważ to właśnie w trakcie wirowania dochodzi często do przeciążeń, a w efekcie do awarii.
Profesjonalna naprawa pralek w Katowicach
2. Sprawdzanie co wkłada się do pralki
Na stan techniczny pralki i długość jej użytkowania mają wpływ ubrania, które wkładamy do niej oraz inne elementy. W sytuacji, kiedy do pompy spustowej przedostaną się monety lub np. fragmenty łańcuszka – może dojść do zablokowania. Dlatego warto sprawdzać kieszenie ubrań, które wkładamy do pralki i wyjmować z nich drobne, metalowe elementy. Ważne jest też regularne dbanie o filtr, co chroni przed awarią.
3. Regularne odkamienianie pralki
To konieczność dla osób, które mają twardą wodę w domu. Wówczas wytrącają się w niej związki wapnia i magnezu, które odkładają się w całej pralce. Uszkodzeniu ulega zarówno wąż, jak i bęben od zewnętrznej strony, płaszcz wodny, grzałka i czujnik temperatury. Kiedy dojdzie do uszkodzenia czujnika to woda nagrzewa się do znacznie wyższych temperatur, a ubrania szybko się niszczą. Zwiększa to też zużycie grzałki, która przepala się gdy nazbiera się na niej duża ilość kamienia. Dlatego, jeśli mamy twardą wodę konieczne jest regularne dodawanie do prania środków zmiękczających, a raz na cztery tygodnie poddanie pralki procesowi odkamienienia. Dzięki temu zwiększamy żywotność pralki.
Jeśli nie mamy pod ręką dobrych detergentów można skorzystać z domowych sposobów na odkamienianie. Popularne i skuteczne z nich to ocet i soda oczyszczona, które usuwają kamień, pozostałości grzybów i proszku.
4. Pozostawianie uchylonych drzwiczek pralki po zakończonym praniu
Choć nie każdy zwraca na to uwagę, jednak warto uchylać drzwiczki pralki po zakończonym praniu, by usuwać nieprzyjemny zapach. Sprzyja on bowiem rozwojowi bakterii i grzybów i może niszczyć części pralki, takie jak np. krzyżak, który utrzymuje bęben w odpowiedniej pozycji. Powstawanie korozji może osłabiać działanie krzyżaka, co skutkuje uszkodzeniem bębna i kosztowną naprawą. Dlatego, by przedłużyć żywotność pralki warto dbać o uchylanie drzwiczek po zakończeniu każdego prania.