Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Ból gardła latem – przyczyny i leczenie

Ból gardła latem – przyczyny i leczenie

Ból gardła najczęściej towarzyszy przeziębieniu, czyli łagodnej infekcji dróg oddechowych. Może być także objawem alergii czy chociażby skutkiem przeciążenia narządu głosu. Co jednak najważniejsze, jego pojawienie się nie zależy od pory roku, chociaż rzeczywiście źródła bólu mogą być nieco inne latem niż zimą. Jak zatem w skuteczny sposób radzić sobie z letnimi, gardłowymi problemami?

W poszukiwaniu źródła bólu

Zastanawiając się nad przyczynami bólu gardła, który występuje w sezonie letnim, należy zwrócić uwagę zarówno na czynniki mogące stać się potencjalną przyczyną dyskomfortu, jak i inne, pojawiające się w tym czasie symptomy. Ból gardła, któremu nie towarzyszy gorączka, może być zarówno objawem infekcji, jak i np. wspomnianej już alergii. Co więcej, za tego typu dyskomfort może odpowiadać przesuszona błona śluzowa gardła. Naraża nas na to m.in. klimatyzacja, która wysusza powietrze. Optymalna wilgotność dla naszego organizmu to około 45-65 proc., nieraz zdarza nam się jednak przebywać w pomieszczeniach mających wartość wilgotności spadającą nawet poniżej 30 proc. 

Przesuszenie i ból gardła może powodować także zbyt słabe nawodnienie organizmu (latem jest to szczególnie istotne) czy też przebywanie w zanieczyszczonych pomieszczeniach (np. dymem papierosowym), jak i samo palenie. Co więcej, ból gardła może być spowodowany także czynnikiem psychologicznym, co nazywamy somatyzacją problemów natury emocjonalnej – tutaj pora roku nie ma oczywiście większego znaczenia.

Infekcje latem

Biorąc zaś pod uwagę infekcje, warto podzielić je na wirusowe i bakteryjne. W obu przypadkach bólowi gardła będzie towarzyszyć także gorączka, ogólne osłabienie, ból mięśni, kaszel, katar i zatkany nos. W przypadku zakażenia bakteryjnego objawy będą jednak znacznie intensywniejsze, podobnie jak sam początek choroby. Niezbędna jest wtedy antybiotykoterapia. Jeśli zaś chodzi o stan zapalny wywołany wirusami, leczenie będzie opierało się przede wszystkim na łagodzeniu objawów. 

Ból gardła i przeziębienie latem wydaje Ci się mało prawdopodobne? Owszem, częściej tego typu problemy zdarzają się w okresie jesienno-zimowym, kiedy to układ odpornościowy narażony jest na znacznie więcej wyzwań. Jednak mogą zdarzyć się jak najbardziej także latem. Rzeczywiście przeważnie infekcje są wtedy łagodniejsze i szybciej udaje się z nimi uporać, ale nie można lekceważyć ryzyka zachorowania. 

Zagrożeniem niewątpliwie jest m.in. wspomniana już klimatyzacja, a właściwie jej złe użytkowanie. Nie powinno się kierować nawiewu wprost na twarz ani ustawiać temperatury na zbyt niski poziom (różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz, a w środku danego pomieszczenia nie powinna wprowadzać organizmu w swego rodzaju ,,szok termiczny”). Co więcej, należy pamiętać o oczyszczaniu klimatyzatora, w którym bardzo łatwo zbierają się bakterie i grzyby. Gdy urządzenie nie jest zadbane, trafiają one wprost do naszych dróg oddechowych. 

W walce z bólem gardła

Jak wygląda leczenie bólu gardła latem? Nie różni się ono niczym od leczenia w każdym innym momencie roku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że owy ból wiąże się z przeziębieniem, warto zaopatrzyć swoją domową apteczkę w preparaty farmakologiczne, przy czym równie dobrze jest korzystać także z domowych sposobów leczenia.

  • Specjalistyczne preparaty na ból gardła:
  • pastylki do ssania,
  • roztwory do płukania gardła,
  • aerozol na gardło.

Każdy z wymienionych produktów możemy znaleźć w aptekach. Są to leki przeznaczone specjalnie do leczenia problemów gardłowych. Działają miejscowo poprzez znieczulenie bólu, łagodzenie stanów zapalnych oraz zmniejszenie obrzęku błon śluzowych. 

  • Domowe sposoby
  • Napar z siemienia lnianego – siemię lniane działa łagodząco na ból gardła, nawilża tkankę, niwelując przy tym nieprzyjemną suchość. Do tego ma także właściwości wykrztuśne. 

Rozgniecione nasiona siemienia lnianego zalewamy gorącą wodą, przykrywamy i już po kilkunastu minutach możemy wypić nasz terapeutyczny napar. Warto robić to 3-4 razy dziennie.

  • Miód – to produkt, który ma szereg walorów. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, łagodząco, nawilżająco, regenerująco etc. 

W przypadku bólu gardła, warto stosować miód w formie napoju. W szklance ciepłej wody (nie może być gorąca, bo zabije niezbędne właściwości lecznicze) rozpuszczamy łyżkę miodu. Pijemy małymi łykami. Możemy także wykorzystać miód jako swego rodzaju „pastylki do ssania” – żujemy plaster miodu lub nabieramy na łyżeczkę miód, który następnie ssiemy. Dzięki temu ma on dłuższy kontakt z podrażnionymi tkankami.

Pamiętaj również, że jeżeli ból gardła i inne towarzyszące mu objawy nie mijają, nasilają się lub dochodzą do nich kolejne, należy zgłosić się do lekarza. Lato i piękna pogoda za oknem nie zawsze wystarczą do pełni zdrowia – pozwól sobie pomóc!

Oceń