Wraz ze spadkiem, lub wzrostem temperatur, posiadanie starych, źle zamontowanych lub nieefektywnych energetycznie okien może spowodować gwałtowny wzrost rachunków za energię. Na szczęście wymiana okien nie jest tak skomplikowana i kosztowna, a efekty są naprawdę imponujące. Zauważysz znaczne oszczędności w rachunkach za energię. Oto, w jaki sposób wymiana okien wpływa na poprawę efektywności energetycznej domu.
Okna – czyli pięta achillesowa budynku w kwestii efektywności energetycznej
Pod względem energetycznym okna są jednym z najbardziej krytycznych punktów w budynku. Szacuje się, że w starych, lub źle zamontowanych oknach, tracone jest nawet około 25 do 30% energii, która służy do ogrzewania budynku, czy do klimatyzacji, dlatego wymiana okien jest tak ważna.
Wynika, to z tego, że okna są bardzo podatne na zmiany temperatury pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Jest to szczególnie istotne zimą, gdy staramy się utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach, oraz latem, gdy próbujemy chłodzić domy za pomocą klimatyzatorów.
Bardziej wydajne konstrukcje okien lepiej izolują dom i przyczyniają się do większego komfortu, zarówno pod względem termicznym, jak i pod względem infiltracji powietrza. Istnieją różne sposoby na poprawę efektywności energetycznej okien – można na przykład wymienić piankę montażową do okien, niemniej jednak nie jest to doraźne działanie. Najlepszą opcją jest zazwyczaj całkowity demontaż okien i wymiana ich na nowe, które są produkowane z wykorzystaniem najnowszych technologii i materiałów.
Jak wybrać okna, które pozwolą zaoszczędzić energię?
Przy wyborze okna należy zwrócić uwagę na jego kształt oraz elementy ramy i oszklenia. Szyba zajmuje trzy czwarte okna, co czyni ją częścią najbardziej narażoną na wymianę temperatur z otoczeniem.
Zaleca się wybór szkła z podwójnymi, lub potrójnymi szybami. Zawierają one komorę powietrzną zdolną do zapewnienia izolacji między wnętrzem domu a zewnętrzną stroną. Najbardziej energooszczędna okna są jednak wypełnione gazem szlachetnym argonem, zamiast powietrzem.
Istnieje również szkło niskoemisyjne, które traci mniej energii niż konwencjonalne szkło, a także szkło selektywne, przeznaczone do najbardziej wymagających miejsc – oczywiście cena w tym przypadku jest wyższa.
Jeśli interesuje się wymiana okien, powinieneś/ powinnaś wiedzieć, że materiał ramy jest również bardzo ważny. Wśród najpopularniejszych materiałów, najlepszymi izolatorami są drewno i PVC, zwłaszcza gdy rama PVC ma wydrążony sześciokomorowy profil – jest to również najdroższa opcja.
Odradza się wybór ram metalowych, gdyż materiał ten jest dobrym przewodnikiem ciepła i nie sprawdza się jako izolator. Jeśli nie masz innego wyboru, upewnij się, że tego typu ramy, mają przekładkę termiczną.
A co zrobić ze starymi oknami?
Co zrobić ze starymi oknami, które zostały po remoncie? Otóż okien nie można po prostu wyrzucić do śmieci. Jeśli wynajmujesz ekipę remontową, możesz poprosić, aby to wykonawca wykonał demontaż okien i zabrał je w odpowiednie miejsce utylizacji. Jeśli chcesz zrobić to sam, możesz oddać okna Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, lub zapytać się w swojej gminie, gdzie należy dostarczyć stare okna do utylizacji.
Jaki jest koszt wymiany okien na nowe?
Okna PCV są generalnie najtańsze. Średniej wielkości okno tego typu kosztuje 700-100 złotych. Z drugiej strony okna w drewnianą ramą są nieco droższe – o około 10 – 15%. Jeśli chodzi o robociznę, koszt wymiany okien to od 70 złotych do 130 złotych za metr bieżący.