Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zaprojektować łazienkę?

Jak zaprojektować łazienkę?

Przeglądasz różne aranżacje łazienki i szukasz pomysłu dla siebie? Nie wiesz, na co zwracać uwagę podczas projektowania łazienki? Lepiej umieścić wannę czy prysznic, a może postawić na rozwiązanie 2 w 1? Razem z ekspertami z AboutDecor przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu szybko stworzysz łazienkę swoich marzeń, skrojoną na miarę Twoich potrzeb. Zapraszamy do lektury!

Mój projekt łazienki – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do stworzenia projektu łazienki idealnej jest określenie dostępnej powierzchni. Odpowiednia aranżacja łazienki wymaga rozsądnego rozplanowania przestrzeni. Musisz wiedzieć, ile masz miejsca.

Jeśli czeka Cię aranżacja małej łazienki, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie i na czym zaoszczędzę miejsce? Być może masz możliwość przenieść pralkę do innego pomieszczenia, dzięki czemu zyskasz przestrzeń do zagospodarowania na szafkę z środkami czyszczącymi lub na ręczniki. Ograniczona przestrzeń to także konieczność kompromisów – choć wanna brzmi kusząco, zajmuje jednak sporo miejsca, więc w tym wypadku lepiej postawić na kabinę prysznicową. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie piątkowych wieczorów bez zanurzania się w wannie wśród bąbelków i blasku świec – postaw na rozwiązanie 2 w 1, a więc umieść prysznic w wannie.

Aranżacja łazienki o większych gabarytach wydaje się prostsza, jednak tutaj także czeka Cię nieco wyzwań. Jeśli Twoi domownicy równie często korzystają z prysznica i wanny, zapewne postanowisz umieścić obie propozycje w projekcie. Jeśli prysznic, to zabudowana kabina czy może stawiasz na płaski brodzik i otwartą strefę? Kolejna kwestia – umywalka. Jedna czy dwie? Jeśli nie przeszkadza Ci obecność w łazience innego domownika, podczas gdy np. myjesz zęby – dwie umywalki wydają się rozsądną propozycją.

-

Podstawowe zasady projektowania łazienki

Jak urządzić łazienkę? Niezależnie od tego, jak pięknie prezentuje się Twój projekt na papierze, warto pamiętać o kilku kwestiach technicznych, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się prozaiczne, jednak w praktyce okazuje się, że ich bagatelizowanie powoduje teraz, że nie możesz swobodnie otworzyć pralki bez wysunięcia kosza z brudną bielizną.

O czym pamiętać przy aranżacji łazienki?

  • Jeśli zdecydujesz się na zabudowaną kabinę prysznicową – sprawdź, jak otwierają się drzwi i czy masz wolną przestrzeń na skrzydło drzwiowe (min. 80×90 cm).
  • Minimalna odległość między kabiną a sedesem to 20 cm.
  • Montując umywalkę pamiętamy o odpowiedniej wysokości – dopasowujemy do wszystkich domowników – górna krawędź umywalki powinna być na wysokości ok. 80 cm od podłoża.
  • Sanitariat wiesza się na wysokości ok. 45 cm od podłogi.
  • Mała umywalka tylko do mycia rąk. Większa (od 60 cm) – jeśli nad nią myjesz zęby, malujesz się lub układasz fryzurę.

Oświetlenie w łazience

Zdaniem ekspertów z AboutDecor – w łazience powinno znaleźć się co najmniej kilka punktów wymagających oświetlenia. Samo światło główne nie wystarczy. Pamiętaj, że przy umywalce będziesz myć zęby lub się malować, co wymaga dodatkowego punktu światła.

Jeśli dysponujesz szafką z lustrem – warto w środku umieścić dodatkowe oświetlenie. Kolejna kwestia – relaks. Gdy chcesz skorzystać z wanny dla chwili spokoju i wyciszenia, główne oświetlenie będzie zbyt mocne, z kolei zapalone świece mogą okazać się niewystarczające. Dobrze przemyśl dodatkowe źródło światła, np. pod wanną, które zapewni widoczność w mroku, jednak nie będzie Cię oślepiać i męczyć wzroku.

Ciekawym rozwiązaniem są drobne punkty oświetleniowe w pobliżu sedesu – będziesz mógł swobodnie pójść za potrzebą w środku nocy, nie rozbudzając się przez jaskrawe główne oświetlenie.

logo ue
Oceń