Together Magazyn » Dom » Jak zagospodarować niewielką działkę?
funkcjonalny dom

Jak zagospodarować niewielką działkę?

Planujesz kupić nową działkę? A może odziedziczyłeś jakąś w spadku? Nawet niewielka parcela kryje w sobie potencjał, który z łatwością odkryjesz, a z czasem i docenisz. Jak warto zagospodarować taką działkę? Sprawdź wybrane propozycje.

Funkcjonalne domy a mała działka

Wybudowanie domu na małej działce nie musi być kłopotliwe. Wystarczy wybrać odpowiednio przemyślany projekt, który stawia na funkcjonalność. Kluczem będzie dobry układ pomieszczeń i zaaranżowana przestrzeń. Projekty małych domów prezentują się różnie. Do wyboru pozostają zarówno te parterowe, jak i piętrowe. Każdy z nich posiada inne zalety, co warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Domek sezonowy – jaki wybrać?

Niewielka działka to dobra przestrzeń na wybudowanie domku sezonowego. Taki typ nieruchomości przyciąga wielu inwestorów. Popularnością cieszą się choćby gotowe domy modułowe, które skracają cały proces budowy. Nawet nieduża parcela w malowniczej okolicy pozwala na stworzenie przestrzeni świetnej do rekreacji.

Dzięki temu nie musisz martwić się o rezerwację miejsca w hotelu czy innym ośrodku. Posiadanie domu letniskowego daje większe poczucie swobody – przecież możesz odwiedzać go nawet poza sezonem. Spontaniczny wypad za miasto nie będzie sprawiał więcej problemów. Co więcej, domek sezonowy możesz wynajmować w okresie, kiedy z niego nie korzystasz. W ten sposób stanie się również wsparciem finansowym.

Czy można zamieszkać na stałe w domu letniskowym? Tak, pod warunkiem że przejdzie on pewne modyfikacje. Najpierw jednak należy uzyskać zgodę w urzędzie na przeprowadzenie znacznych prac, które zmienią status budynku. Taki dom stanie się całorocznym, dzięki czemu będzie możliwe zameldowanie się w nim.

A może dom bez pozwolenia?

Jeśli Twoja działka wyróżnia się naprawdę niewielkimi wymiarami, nadal masz okazję na wybudowanie na niej domu. Budynki o 35 m2 powierzchni użytkowej nie wymagają uzyskania pozwolenia. Wystarczy zgłosić w urzędzie chęć postawienia takiej inwestycji. Przepisy mówią o tym, że na każde 500 m2 powierzchni może przypadać nie więcej niż jeden dom do 35 m2.

Warto jednak wiedzieć, że nie każda działka jest odpowiednia do wybudowania domku 35 m2. Wiele zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunków zabudowy (WZ). Jednocześnie należy pamiętać o przestrzeganiu wymogów dyktowanych przez prawo budowlane.

Ogród i teren rekreacyjny

Jeśli Twoja działka nie umożliwia przeprowadzenia prac budowlanych, możesz zagospodarować ją w inny sposób. Dobrze zaplanowany teren rekreacyjny to miejsce dla miłośników aktywnego trybu życia na świeżym powietrzu. Podejmiesz się tam wielu hobby, np. ogrodnictwa.

Dodatkowo niewielka działka jest świetną przestrzenią do spotkań z rodziną czy znajomymi. Murowany grill i oczko wodne? Istnieje wiele możliwości na zagospodarowanie takiego miejsca. Zadbaj o przytulną atmosferę, a wspólnie spędzony czas na działce stanie się Waszym ulubionym.

Zagospodarowanie działki zależy od jej wymiarów. Natomiast każda parcela umożliwia stworzenie przestrzeni, do której będziesz chętnie powracać – bez względu na to, czy wybudujesz dom letniskowy, czy zaaranżujesz ogród do spotkań z bliskimi.

5/5 – (1 głosów)