Wiele rodziców martwi się o to, że ich dzieci nie spędzają aktywnie czasu. Jedną z najskuteczniejszych metod zachęcenia do różnych form ruchu jest stanowienie przykładu, na którym pociecha będzie mogła się wzorować. Co więcej, warto dzielić sportowe hobby. Jakie wybrać?
Dlaczego warto wspólnie uprawiać sport?
Sport to zdrowie i choć każdy zdaje sobie z tego sprawę, nieliczni decydują się na włączenie aktywności w codziennym życiu. Nie sprzyja temu nadmiar obowiązków zawodowych, domowych czy rodzinnych. Jak więc w ciągłym biegu znaleźć czas na ruch i skuteczne zachęcanie dziecka do uprawiania sportu, skoro niechętnie uczestniczy nawet w lekcjach wychowania fizycznego? Pierwszym krokiem będzie wybór dyscypliny, która nie stanie się przykrym obowiązkiem, zarówno dla Ciebie, jak i dla pociechy. Powinno to być coś, co wspólnie lubicie robić lub przynajmniej łączy się z czymś, co was fascynuje. Możliwości jest wiele, wystarczy otwarcie porozmawiać z dzieckiem i uzgodnić, w czym będziecie czuć się najlepiej. Co więcej, nie musicie ograniczać się do jednej formy ruchu. Bardziej zachęcające może stać się próbowanie swoich sił co tydzień w czymś innym. Jeśli Twój wolny czas lub budżet jest ograniczony, wystarczy zdecydować się na aktywności, które możecie uprawiać nawet we własnym domu, np. nauka układu tanecznego z filmiku internetowego do ulubionej piosenki dziecka.
Rozbudzenie motywacji warto rozpocząć od przedstawienia korzyści z uprawiania sportu. Niekoniecznie muszą być to oczywiste zalety zdrowotne, dla niewielu pociech to one są najważniejsze. Ich ciekawość mogą wzbudzić odwiedziny nowego miejsca (np. basenu, na którym jeszcze nie byliście), odkrywanie ścieżek i tras w parkach lub lasach i podziwianie przyrody, lub zapoznanie się z innymi osobami na zajęciach grupowych. Kluczowe będzie więc ciekawe ujęcie tematu.
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w sportowym duchu
Jedną z ciekawszych form spędzania czasu na łonie natury jest wycieczka górska. Jeśli masz szansę zorganizować taki wypad co kilka tygodni lub mieszkacie niedaleko odpowiednich szlaków, weź pod uwagę trekking. Przygotowanie do takiej wędrówki same w sobie będą skuteczną aktywnością, ponieważ warto najpierw zadbać nie tylko o właściwy strój (możesz sprawdzić przykładowo buty trekkingowe dla dzieci na Sportano.pl), ale także o kondycję. To propozycja dla osób raczej ze starszymi pociechami, natomiast zdarzają się też przypadki, gdy młodzi rodzice decydują się na takie wyzwanie.
W każdym razie planowaną drogę do przebycia należy dopasować do wieku dziecka. Dotarcie do celu stanie się przyjemniejsze dla obu stron, jeśli uwzględnisz też kondycję, wytrzymałość i cierpliwość pociechy. Szlak nie powinien być zbyt wymagający, ponieważ to potrafi szybko zniechęcić. Natomiast ważniejsze od przebycia długiej trasy będzie skupienie się na podziwianiu krajobrazu i zapoznawania się z elementami fauny i flory. Warto pamiętać o większej liczbie przystanków i nieplanowanych przerwach, gdy coś nagle przyciągnie uwagę dziecka.
Proste formy ruchu – co wybrać na początek?
Nieco prostszą propozycją, która wydaje się bardziej uniwersalna, są wycieczki rowerowe. Prawdopodobnie każdy w rodzinie posiada już swój jednoślad, a znalezienie odpowiedniej trasy nie powinno stanowić problemu. Wystarczy tylko sprzyjająca pogoda, trochę chęci i wygodny strój (składający się z ubrań dopasowanych do warunków na zewnątrz, do bluzy sportowej można dobrać przykładowo legginsy Puma). Jeśli masz na to czas, na przejażdżki możecie wybierać się co kilka dni, a gdy napięty grafik na to nie pozwala, podczas weekendu dłuższe wycieczki też się świetnie sprawdzą.
Poza tym warto postawić na zwykłe spacery. Jeśli tylko będziecie mieć okazję, częściej zastępujcie samochód pieszymi wycieczkami. Ciekawą formą ruchu na co dzień jest także jazda na rolkach. Przeminęły już czasy, w których tylko dzieci mogły śmigać na kółkach. Teraz możesz dzielić to hobby razem ze swoją pociechą.
Oprócz wspomnianych form ruchu do wyboru masz jeszcze inne możliwości. Każdą z nich warto omówić z dzieckiem, aby mogło czerpać satysfakcję z uprawiania sportu i nie ociągało się przy kolejnym treningu.