Zarówno balkony, jak i tarasy wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed wodą i wilgocią. Obie te konstrukcje narażone są bowiem stale na działanie niszczących czynników atmosferycznych, które bez niego szybko wymusza konieczność przeprowadzenia remontów. Wobec tego, jak zabezpieczyć balkon oraz taras i uniknąć jego przeciekania i innych problemów związanych z wilgocią?
Jakie problemy może generować nieodpowiednie zabezpieczenie balkonów przed wilgocią?
Większość pojawiających się problemów na tarasach i balkonach wynika zazwyczaj z niepoprawnie wykonanej lub wykonanej z użyciem nieodpowiednich materiałów hydroizolacji oraz ich strefy okapowej. W takiej sytuacji woda oraz wilgoć nie może bowiem swobodnie odpływać z ich konstrukcji, doprowadzając tym samym do jej zamakania oraz wielu innych kosztownych w naprawach konsekwencji pojawiających się nawet już po pierwszym zimowym sezonie.
Źle wykonane zabezpieczenie balkonu przed wilgocią doprowadza bowiem do:
- powstawania przecieków,
- rozwoju pleśni oraz grzybów we wnętrzach pomieszczeń, do których przylega balkon powstającej w wyniku zawilgocenia posadzki,
- pękania, a w efekcie odpadania płytek,
- korodowania obróbki blacharskiej krawędzi konstrukcji.
Dodatkowo niepoprawne zabezpieczenie tarasu przed wodą może także przyczyniać się do podmywania fundamentów budynku lub zawilgocenia pomieszczeń piwnicznych.
Jak skutecznie zabezpieczyć balkon przed wodą?
Każde z powyżej wymienionych problemów wynikających z braku lub źle wykonanego zabezpieczenia balkonu czy tarasu przed wilgocią wiąże się natomiast z dużymi kosztami, a niekiedy koniecznością wykonania całej konstrukcji od nowa. Dlatego tak istotne jest to, aby zadbać o nie.
Przed wykonaniem tej czynności należy jednak także dobrać do tego odpowiednie materiały, które z jednej strony pozwolą samodzielnie wykonać wszelkie prace, natomiast z drugiej zagwarantują w pełni szczelną, trwałą oraz spełniającą w 100% swoje zadanie hydroizolacje, a także strefę okapową balkonu i tarasu. Powinny być one dobrane także pod względem rodzaju posadzki, za pomocą, której wykańczane są powierzchnie danej konstrukcji. Dzięki temu zagwarantują najlepsze rezultaty.
Jak zabezpieczyć balkon przed deszczem — wybieramy odpowiednie materiały
Prezentowane materiały oraz instrukcja wykonania zabezpieczenia balkonu lub tarasu przed wodą i wilgocią przeznaczone są do konstrukcji wykończonych za pomocą płytek ceramicznych mocowanych na zaprawie klejowej. Technologia ta wciąż dominuje bowiem w naszym kraju. Warto jednak wiedzieć, że doskonałą alternatywą dla niej, są chociażby posadzki wentylowane.
Aby wykonać zabezpieczenie balkonu przed wodą potrzebne będą trzy rodzaje materiałów, które znaleźć można w jednym miejscu w sklepie Balkony-tarasy24.pl.
Profile okapowe
Pierwszym z nich są profile okapowe, które pozwolą szczelnie i sprawnie wykończyć strefę okapową balkonu i tarasu. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po systemowe rozwiązania marki Renoplast. Wykonywane są one bowiem nie tylko z odpornego na korozję aluminium pokrytego powłoką poliestrową, ale także posiadają odpowiednio wyprofilowany kształt ułatwiający ich montaż, a także odpowiedzialny za pełne odprowadzanie wody z powierzchni tarasów i balkonów.
Hydroizolacja
Zabezpieczenie balkonu przed wodą nie może się także obyć bez właściwie wykonanej hydroizolacji. Na konstrukcjach wykończonych za pomocą posadzek ceramicznych na zaprawie klejowej sprawdzą się do tego więc najlepiej specjalne jedno lub dwuskładnikowe zaprawy uszczelniające. Dodatkowo warto także zaopatrzyć się w taśmę uszczelniającą, pozwalającą wzmocnić miejsce styku profili okapowych z warstwą hydroizolacyjną.
Płytki
Naprawa lub wykonanie od nowa zabezpieczenia balkonu czy tarasu przed wodą wymagać będzie także zakupu nowych płytek. Podczas ich wyboru należy więc zwrócić uwagę na to, czy są one:
- mrozoodporne,
- nisko nasiąkliwe,
- o odpowiednich wymiarach, maksymalnie 40 × 40 centymetrów.
Samodzielne zabezpieczenie balkonu przed przeciekaniem krok po kroku
Choć samodzielne zabezpieczenia balkonu przed przeciekaniem i wilgocią może wydawać się problematyczne, aby je poprawnie wykonać, wystarczy zastosować się do poniższych kroków.
1. Przygotowanie podłoża
Przed przystąpieniem do wykonania zabezpieczenia balkonu przed wilgocią należy usunąć z niego stare płytki oraz wykonać nowy podkład cementowy. Powinien on posiadać spadek około 2% w stronę okapu, dzięki temu woda będzie spływać z niego w przyszłości w swobodny sposób.
3. Montaż profili okapowych
Kiedy podłoże jest już przygotowane, można przejść do montażu profili okapowych. Prace te rozpoczynamy od przykręcenia narożników, a dopiero następnie mocujemy profile proste. Pomiędzy każdym z elementów obróbki krawędzi balkonu powinna być także zachowana 2 milimetrowa przerwa dylatacyjna, która następnie zostanie wypełniona masą uszczelniającą.
3. Wykonanie warstwy hydroizolacyjnej
Kiedy prace związane z obróbką krawędzi balkonu lub tarasu zostaną zakończone, przechodzimy do rozprowadzenia masy uszczelniającej na całej powierzchni zabezpieczanej konstrukcji. Przy czym należy pamiętać, że powinna się ona także znaleźć na fragmentach profili okapowych, które nie wystają poza balkon. Z kolei samo miejsce styku profili z podłożem uszczelniamy taśmą wzmacniającą.
4. Układanie płytek ceramicznych
Ostatnim etapem zabezpieczenia balkonu przed zimą oraz wodą jest układanie płytek, które należy rozpocząć od wybranego narożnika, rozprowadzając na nich odpowiednią ilość zaprawy klejowej. Odstępy między poszczególnymi płytkami powinny z kolei wynosić co najmniej 6 mm. Tak powstałą fugę należy natomiast finalnie wypełnić materiałem do zastosowań zewnętrznych i gotowe.
Podsumowując, przeciekający balkon lub taras wynika ze źle wykonanej warstwy hydroizolacyjnej oraz strefy okapowej tych konstrukcji. Aby pozbyć się tego problemu, należy więc wykonać ją ponownie, jednak tym razem poprawnie z użyciem właściwych materiałów i zachowaniem odpowiedniej staranności oraz kolejności. Dzięki temu balkony i tarasy, zamiast przysparzać kłopotów będą prezentować się estetycznie i spełniając w pełni swoje zadanie, pozwalając się tym samym cieszyć dodatkowym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu.