Together Magazyn » Aktualności » Jak wygląda pielęgnacja przy aparacie ortodontycznym?
szczoteczki do zębów na blacie i soda do zębów

Jak wygląda pielęgnacja przy aparacie ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny to urządzenie stosowane w leczeniu wad zgryzu. Podczas jego noszenia wymagana jest szczególna dbałość o higienę jamy ustnej. W jaki sposób zapewnić sobie najlepsze efekty pielęgnacji oraz czym ją wykonywać? Odpowiadamy na te pytania. Dowiedz się, jak powinna prezentować się codzienna higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym oraz jakich produktów używać, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Życie codzienne z aparatem ortodontycznym

Aparat ortodontyczny nie wpływa na ogólne zasady higieny. Nadal konieczne jest mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a także po większych posiłkach, warto również korzystać z płynów do płukania jamy ustnej. Jednak higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym ma nieco inny charakter – jakby nie patrzeć, na zęby nałożone jest to pomagające w korekcji wad zgryzu urządzenie. 

Aby była możliwa dokładna pielęgnacja, niezbędna będzie specjalna szczoteczka do zębów. Powinna mieć małą główkę z miękkim, długim włosiem, które przycięte jest tak, że przypomina kształtem literę V. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko dokładne oczyszczenie powierzchni zębów, ale równieżwłaściwa higiena aparatu ortodontycznego. Oprócz samego włosia istotna jest również ergonomiczna rączka – umożliwia swobodę manewrowania, przez co nie ominie się żadnego fragmentu uzębienia.

Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym na tym się nie kończy. Potrzebna jest również odpowiednia pasta. Zalecane w takiej sytuacji są pasty o żelowej formule. Dlaczego? Umożliwiają dotarcie do wszystkich zakamarków uzębienia, zapewniając jego skuteczną pielęgnację. Jednak podobnie jak w zwykłej sytuacji, czyli bez aparatu na zębach, nie obędzie się bez nici dentystycznych, umożliwiających oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Nie mogą być to zwykłe nici, a specjalne, zaopatrzone w przewleczkę. Dzięki niej higiena aparatu ortodontycznego będzie kompletna.

Dlaczego higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym jest niezbędna?

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, jego higiena jest niezbędna nie tylko w celu utrzymania go w optymalnej formie, ale także aby uniknąć wielu nieprzyjemnych doznań, jak ból dziąseł (więcej przeczytasz o nim tutaj: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/5-sprawdzonych-sposobow-na-bol-dziasel.html) czy nawet stan zapalny dziąseł (o nim piszemy tutaj: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/zapalenie-dziasel-wszystko-co-musisz-wiedziec.html).

Na szczęście odpowiednia higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym nie wymaga od Ciebie długich poszukiwań specjalistycznych akcesoriów. Wszystkie niezbędne akcesoria do codziennej pielęgnacji ma dla Ciebie marka GUM. W jej ofercie znajdują się szczoteczki i pasty do zębów dla osób noszących aparat ortodontyczny, a także specjalne płyny do płukania i żele. 

Dlaczego warto na nią postawić? Przede wszystkim dlatego, że wszystkie te produkty cechuje wysoka jakość oraz wydajność, dzięki czemu higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym jest bardzo dokładna i – co równie ważne – przyjemna. Przekonaj się o tym – już dzisiaj zamów wybrane produkty GUM! 

Oceń