Together Magazyn » Aktualności » Stomatologia dziecięca – co trzeba wiedzieć?
Zadowolone dzieci po opuszczeniu gabinetu stomatologii dziecięcej

Stomatologia dziecięca – co trzeba wiedzieć?

Stomatologia dziecięca – co trzeba wiedzieć?

Edukacja dzieci w zakresie higieny jamy ustnej powinna odbywać się od najmłodszych lat. Rodzice muszą mieć świadomość, że maluchy, którym wpojono nawyk właściwego dbania o uzębienie, w dorosłym życiu nie będą mieć kłopotów z nadmierną próchnicą, ciesząc się pięknym, zdrowym uśmiechem. Wdrażanie dobrych nawyków pozwoli też uniknąć leczenia w okresie dzieciństwa.
Warto jak najwcześniej oswajać dziecko z pastą do zębów i szczoteczką, zachęcać co regularnego czyszczenia, dawać dobry przykład poprzez wspólne szczotkowanie. Wreszcie niezbędne i konieczne jest regularne odwiedzanie dentysty, który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej – to konieczny warunek skutecznej profilaktyki, kształtujący przyszłe postawy prozdrowotne u naszych dzieci.

Wybór stomatologa

Ważne jest, by pierwsze wizyty stomatologiczne odbyły się w miłej, przyjaznej atmosferze. Warto skorzystać z usług polecanych i sprawdzonych gabinetów, których personel świetnie radzi sobie z komunikacją z najmłodszymi. Chodzi o to, by nasza pociecha nie zraziła się do fotela stomatologicznego. Warto postawić na dentystę, który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej oraz wyróżnia się wyrozumiałością, zrozumieniem i cierpliwością dla młodych pacjentów. Możliwe jest stopniowe wypracowywanie u dziecka pozytywnych skojarzeń z wizytą stomatologiczną.
Wizyta u stomatologa – jak zachęcić dziecko?

Przede wszystkim warto opowiedzieć maluchowi trochę o zawodzie dentysty. Można wykorzystać w tym celu ilustrowane książki czy kolorowanki. Zabawa w stomatologa także może pozytywnie nastawić dziecko. Nigdy nie należy przed wizytą w gabinecie stomatologicznym używać sformułowań typu: „nie ma się czego bać”, „nie będzie bolało”, gdyż te tylko wzbudzają niepotrzebne obawy i strach. Istotne jest zachowanie samych rodziców. Nie należy okazywać spięcia czy zdenerwowania, emocje rodziców udzielają się bowiem dziecku. Można też zabrać dziecko na swoją własną wizytę. Maluch przekona się wtedy, że mama czy tata także korzysta z usług stomatologa i oswoi się z gabinetem.

Co proponuje stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca oferuje wiele zabiegów, które zapobiegają rozwijaniu się próchnicy, zarówno w przypadku zębów stałych, jak i mlecznych. Warto przede wszystkim wybrać fluoryzację, która polega na smarowaniu powierzchni zębów środkiem ze sporą zawartością fluoru, po uprzednim ich oczyszczeniu. Fluor wzmacnia szkliwo, a także doprowadza do remineralizacji możliwych ubytków.

Ponadto bardzo dobre efekty przynosi lakowanie, czyli zabieg, w trakcie którego wszystkie szczeliny i zagłębienia powierzchni zębów żujących zostają wypełnione lakiem. Lak chroni przed negatywnym działaniem bakterii, i w efekcie przed pojawianiem się ubytków. Warto wspomnieć także o lapisowaniu – zabiegu, który w stomatologii dziecięcej zyskuje obecnie na popularności. Ma on na celu zahamowanie przenoszenia się próchnicy z zębów mlecznych na zęby stałe. W trakcie zabiegu stomatolog wciera w tkanki zębów preparat o działaniu bakteriobójczym.
Oczywiście należy wspomnieć, że w razie wystąpienia próchnicy leczenie (nawet zębów mlecznych) jest niezbędną koniecznością. Natomiast dzięki metodom stosowanym współcześnie przez stomatologię dziecięcą wszystkie zabiegi są bezbolesne. Rozwój medycyny sprawił, że dostępne są już nawet alternatywy dla klasycznego borowania czy zamienniki tradycyjnej igły.

 

Zadowolone dzieci po opuszczeniu gabinetu stomatologii dziecięcej

Zadowolony chłopiec u stomatologa dziecięcego

Oceń