Dorośli średnio jedną trzecią doby przeznaczają na sen. To wcale niemało, ale dzieci potrzebują go znacznie więcej. Niemowlęta śpią nawet do 15 godzin na dobę, podczas gdy kilkulatki przeznaczają na tę czynność o 2-3 godziny mniej. Wniosek jest jeden – warto zapewnić dziecku odpowiedni komfort snu, aby wstawało wypoczęte i pełne energii.
Idealne warunki do snu
Z kwestii technicznych należy wiedzieć, co wpływa i podnosi jakość snu. Podstawowym czynnikiem jest światło, które reguluje wydzielanie melatoniny w szyszynce. Im mniej światła, tym lepsze warunki do spania. Przed zaśnięciem warto też porządnie przewietrzyć pokój i zapewnić w nim stałą temperaturę na poziomie 18-20 stopni. Ogromne znaczenie mają kołdry dla dzieci, ale o szczegółach wyposażenia dziecięcej sypialni nieco niżej.
W objęciach Morfeusza
Zestawy pościelowe dostępne są w kilku rozmiarach, a ich wybór uzależniony jest głównie od wieku dziecka. Pierwsze lata życia dziecko spędza w łóżeczku niemowlęcym, a gdy już z niego wyrośnie, zwykło się zamieniać je na łóżko dziecięce. Kołdry dla najmłodszych najczęściej dostępne są w rozmiarze 60 × 120 cm, natomiast kołdry dla dzieci do 5. roku życia mają zazwyczaj rozmiar 100 × 135 cm. W obu przypadkach idealnie sprawdzi się płaska poduszka w rozmiarze 40 × 60 cm.
Dzieciom powyżej 5. roku życia warto sprawić nieco większą kołdrę. Najbardziej popularne modele mają wymiary 140 × 200 cm lub 160 × 200 cm, poduszki zaś 70 × 80 cm. Taki zestaw pościelowy zagwarantuje idealny wypoczynek.
Wypełnienie kołdry
Nie tylko rozmiar jest kluczowym czynnikiem przy wyborze kołdry, ale i jej wypełnienie. Stawiając na naturalne rozwiązania, warto rozważyć zakup kołdry puchowej. Ma dobre właściwości termoizolacyjne, odprowadza wilgoć i zapewnia ochronę przed zimnem. W sprzedaży dostępne są kołdry letnie i zimowe, a także całoroczne. Warto jednak pamiętać o tym, że u dzieci puch może wywołać reakcję alergiczną.
Kołdry dla dzieci z pierzem można kupić w przystępnej cenie, ale nie zapewniają dobrych właściwości izolacyjnych. Są dość ciężkie, przez co mogą powodować dyskomfort wśród najmłodszych.
Jednym z najbardziej rozsądnych rozwiązań jest zakup kołdry antyalergicznej. Zapewnia ona dobrą wentylację, jest miła w dotyku, a przy tym lekka i w 100% ekologiczna. Doskonale sprawdzi się u dzieci z problemami dermatologicznymi, choć z uwagi na nieprzepuszczalność drobinek kurzu i roztoczy idealnie nadają się do każdej dziecięcej sypialni.
Kołdry dla dzieci z alergią
W ofercie dostępnych jest wiele rodzajów kołder antyalergicznych. Ostatnio popularność zyskują kołdry kukurydziane, których przewiewność jest lepsza niż bawełny. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się kołdry bambusowe, które znakomicie absorbują wilgoć i mają dobre właściwości antybakteryjne, czy kołdry z wypełnieniem jedwabnym, polecane w szczególności dzieciom zmagającym się z alergiami.
Kołdra sezonowa czy całoroczna? Każda z nich zapewnia odpowiednią cyrkulację, a wybór tej właściwej jest efektem indywidualnych przemyśleń.