Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że jedna lampa wisząca w centralnym punkcie pomieszczenia to stanowczo zbyt mało, aby można było w odpowiedni sposób doświetlić całe wnętrze. Tym razem na tapecie znajdzie się lampa podłogowa – sprawdź, w jakim charakterze warto ją wykorzystać i na co szczególnie należałoby zwrócić uwagę przy jej wyborze.
Oświetlenie do domu – o czym warto pamiętać?
Zacznijmy może od podstaw – jakie przede wszystkim powinno być oświetlenie? Zróżnicowane, zarówno pod względem pełnionej funkcji, jak i rozmieszczenia na kilku różnych poziomach. Choć oświetlenie ogólne, czyli takie, które doświetli całe pomieszczenie lekko rozproszonym światem, jest jak najbardziej wskazane, warto nie zapominać, że nie wystarczy w zupełności. Mile widziane będzie również oświetlenie zadaniowe (zwane też pomocniczym lub roboczym), jak i dekoracyjne, wykorzystywane głównie w celu dodania wnętrzu przytulności i nastrojowej atmosfery. Warto pamiętać, że zaplanowane na różnych wysokościach oświetlenie to także świetny sposób na zdynamizowanie wystroju i skuteczne uniknięcie niepożądanej monotonii.
Lampa podłogowa – praktyczne oświetlenie pomocnicze, którego nie warto ignorować
Wraz z lampą stołową, lampa podłogowa to najczęściej pojawiające się we wnętrzu oświetlenie zadaniowe. W zależności od pełnionej funkcji, przy jej wyborze warto w szczególności zwrócić uwagę na to, gdzie ukierunkowane jest światło, jak również na materiał, z którego wykonany jest klosz bądź abażur. Jeśli zależy ci na tym, aby wybrana przez ciebie lampa podłogowa dawała światło dość mocne, wybierz model, którego klosz wykonany jest z materiałów dobrze przepuszczających światło, najlepiej w jasnej kolorystyce. Przy okazji warto też rozprawić się z jednym z nadal pokutujących stereotypów – to mit, że lampy znajdujące się w jednym pomieszczeniu powinny pochodzić z tej samej serii danego producenta. Różnorodność jest tutaj jak najbardziej mile widziana, pod warunkiem jednak, że znajdujące się we wnętrzu oświetlenie posiada wspólny mianownik – może to być materiał wykonania, kolorystyka lub określona stylistyka.
Lampa podłogowa – idealna lampa do czytania
Lampa podłogowa nie bez powodu tak często wykorzystywana jest w charakterze lampy do czytania. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy model sprawdzi się w tej roli. Szczególnie dobrze w tym charakterze wypadają lampy podłogowe dające kierunkowe światło, nie tylko padające w dół, ale i oferujące możliwość dopasowania wysokości i kąta padania światła, jak np. lampy podłogowe z kloszem na wysięgniku lub długim ramieniu. Jeśli lampa podłogowa będzie wykorzystywana jako lampa do czytania, zwróć również uwagę, gdzie znajduje się włącznik światła. Jeśli lampa zostanie ustawiona obok fotela i nie będzie problemu z dostępem do jej podstawy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać model z włącznikiem nożnym. Jeżeli jednak zdecydujesz się ustawić lampę pomiędzy ścianą/oknem a oparciem sofy lub narożnika, znacznie praktyczniejszym w codziennym użytkowaniu modelem okaże się lampa z włącznikiem znajdującym się blisko klosza.
Gdzie ustawić lampę podłogową?
Jeśli zamierzasz wykorzystać lampę podłogową w salonie lub pokoju dziennym, ustaw ją przy jednym z końców sofy lub narożnika, bądź obok znajdującego się w pomieszczeniu fotela. Jeśli zamierzasz wykorzystywać ją w charakterze lampy do czytania, pamiętaj, że w tym wariancie najlepiej sprawdza się ustawienie lampy poza linią wzroku, czyli nieco z tyłu i nieco z boku. Jeśli ustawisz lampę zbyt blisko frontu siedziska, światło będzie zbyt intensywne, wręcz rażące, co jest nie tylko niezdrowe dla oczu, ale i nie pozwala skoncentrować się na czytanym tekście.
Lampa podłogowa – dobry wybór nie tylko do salonu
Lubisz oryginalny wystrój wnętrz, który nie boi się przełamywać utarte schematy? W takim razie nie zaszkodzi zastanowić się nad lampą podłogową do sypialni. W jakim charakterze warto ją w tym pomieszczeniu wykorzystać? To całkiem ciekawa alternatywa dla tradycyjnych lampek nocnych stawianych na blatach znajdujących się przy łóżku szafek. Pamiętaj też, że lampa podłogowa świetnie poradzi sobie nie tylko jako oświetlenie zadaniowe, ale i nastrojowe – jeśli chcesz dodać sypialni dodatkowej przytulności, ustaw lampę podłogową w jednym z kątów pomieszczenia. W tym charakterze najlepiej sprawdzą się klosze ze stosunkowo niską przepuszczalnością światła, dające dyskretne, wyraźnie przytłumione światło.