Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Poznaj 3 powody, dlaczego warto wybrać Kretę na rodzinny wyjazd
aegean-sea-coast-of-greece-rocky-hills-with-growing-trees-and-bushes-wide-expanse-of-water

Poznaj 3 powody, dlaczego warto wybrać Kretę na rodzinny wyjazd

Grecja już od lat króluje w rankingach polskich biur podróży. Jednym z najchętniej wybieranych miejsc jest jej największa wyspa — Kreta. Sprawdź co takiego ma w sobie miejsce nazywane rajską wyspą.

Krajobraz, historia i niezapomniane widoki

Największa grecka wyspa to pigułka tego, co najpiękniejsze w naturze. Plaże, morze, góry, jeziora i przepiękna roślinność to wszystko znajdziesz na Krecie. Niezapomniane wrażenia robią miasteczka i zabytki z najstarszymi śladami działalności człowieka.

Zwiedzanie Krety warto zacząć od Heraklion, największego miasta z głównym lotniskiem na wyspie. Znajduje się tam pochodzący z XVI wieku wenecki port, przy którym cumują kolorowe rybackie łódki. Spacerując promenadą możesz podziwiać wybrzeże i portowe miasto.

Kolejnym pod względem wielkości miastem na Krecie jest Chania. Podobnie jak w Heraklion ma stary wenecki port i latarnię, z której widać panoramę wybrzeża. Miasto to zachwyca urokiem uliczek i budynków powstałych za czasów kolonizacji wyspy przez Wenecjan i Turków.

Warte zobaczenia jest także Rethimno. Przy wąskich uliczkach starego miasta są, urokliwe kawiarenki i kolorowe pracownie rzemiosła artystycznego.

yevheniia-JydgzPP-bk-unsplash

Kreta to nie tylko nadmorskie miasta, ale także górskie wioski z gajami pomarańczowymi i kozami Kri-Kri. Te kozy występują tylko na Krecie i chętnie pozują do zdjęć w zamian za smaczną gałązkę.

Rajskie plaże, ciepłe morze i piękna laguna

Kreta oferuje szeroki wachlarz plaż, zarówno tych z dziką przyrodą, jak i w kurortach dla turystów.

Pociechy będą zadowolone, gdy na miejsce wypoczynku wybierzesz plaże w Elafonisi i Balos z różowym piaskiem i piękną laguną.

enza-dattolo-bWHtLPV-unsplash

Jeśli jesteś fanem nurkowania i starej cywilizacji wybierz kamienistą plażę Elounda, z ruinami zatopionego w morzu starożytnego miasta Olous. Gdy natomiast lubisz spokój i szum fal polecamy schowaną pośród wzgórz, niemal dziką plażę Ligres Beach.

Morze okalające wyspę jest nie tylko ciepłe (średnio ma 26 stopni), ale też krystalicznie czyste. Wystarczy maska z rurką, by podziwiać morski świat, gdyż widoczność sięga 30 metrów. Wody Krety to różnorodność morskiego życia. W naturalnym środowisku można zobaczyć ukwiały, koniki morskie, jeżowce, ośmiornice i wiele gatunków ryb. Zachwyca także tutejsza flora z kolorowymi rafami.

Doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek

Ładna pogoda i ciepła woda jest na tej wyspie przez większość roku. Dlatego, jeśli masz młodsze dzieci możesz polecieć na Kretę wiosną lub jesienią. Woda na Krecie charakteryzuje się nie tylko przejrzystością, ale też dużą wypornością dzięki temu jest bezpieczniejsza niż w Bałtyku. Dlatego jest to doskonałe miejsce do nauki pływania i nurkowania dla całej rodziny.

Mikroflora Krety zbliżona jest do naszej, a dojrzewające w słońcu warzywa i owoce są nam dobrze znane. Kuchnia grecka będzie więc dla pociech, nie tylko smaczna, ale też bezpieczna dla ich brzuszków.

yevheniia- xBUXHICZ-unsplash

Greckie hotele i kurorty są dobrze przygotowane na rodzinne przyjazdy. Do infrastruktury hoteli często należą baseny ze zjeżdżalniami i kolorowe place zabaw. Ponadto standardem wśród pracowników kurortów są animatorzy dziecięcy, którzy pokonując barierę językową bawią dzieciaki.

Według nas te najważniejsze trzy powody sprawiają, że Kreta jest tak chętnie wybierana na urlop. Jeśli nie znasz Krety to zachęcamy do jej odwiedzenia. Natomiast jeżeli jest Ci znana to może tym razem na urlop wybierzesz Chorwację, o której przeczytasz w następnym artykule.

Oceń