Leczenie aparatem ortodontycznym jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia wad zgryzu. Ten proces ortodontyczny jest jednak niezwykle długi i wymaga od pacjentów ogromnej dozy cierpliwości i samokontroli. Podczas leczenia niezbędna jest również dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej. Tylko odpowiednia higiena pomoże osiągnąć zamierzony efekt w postaci pięknych, białych i prostych zębów. Jak zatem zadbać o nią, kiedy nosisz stały aparat ortodontyczny?
Co leczy aparat ortodontyczny?
Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle stosuje się aparaty ortodontyczne. Nie ukrywajmy, że proste i białe zęby są marzeniem każdego z nas. Aparaty ortodontyczne pomogą nam właśnie takie marzenie spełnić. Są one jednym ze sposobów na to, jak uporać się z różnorodnymi wadami zgryzu, a także wadami zębowymi. Jeśli więc macie problem z tym, że wasze zęby są zbyt stłoczone lub nierównomiernie rozłożone w łuku, to aparat ortodontyczny jest właśnie dla was. Co więcej, sprawdzi się on także w przypadku kiedy wasza żuchwa jest niepoprawnie ułożona względem szczęki, aparat ortodontyczny pomoże to skorygować.
Jak zadbać o higienę jamy ustnej przy stałym aparacie ortodontycznym? Niezbędne akcesoria
Mycie zębów z aparatem bywa uciążliwe. Aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego, niezbędne będą odpowiednie akcesoria. Dzięki nim będzie można dokładnie czyścić szczeliny międzyzębowe oraz zakamarki przy samym aparacie. W tych miejscach gromadzi się zwykle najwięcej bakterii i resztek pokarmów. Jeśli więcej nosisz stały aparat ortodontyczny, musisz zaopatrzyć się w:
- Nici dentystyczne – są one niezbędne dla osiągnięcia prawidłowego efektu higienicznego i pozwolą dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe oraz elementy aparatu. Jednak konieczny jest zakup nici, które są dedykowane dla osób ze stałym aparatem ortodontycznym i składają się z trzech części. Sztywniejszy i krótszy odcinek nici ułatwia przeprowadzenie jej pod elementy aparatu, puszysta część służy do czyszczenia powierzchni zębów i zamków aparatu, a woskowana część, która jest najdłuższa pomoże usunąć zabrudzenia i osady spomiędzy zębów. Obok nici, do czyszczenia ciasnych miejsc między zębami oraz wąskich szczelin przy aparacie można użyć szczoteczek międzyzębowych. Szczoteczki międzyzębowe występują w różnych rozmiarach.
- Irygator – jest to specjalne urządzenie stomatologiczne, które wytwarza strumień wody pod ciśnieniem. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń, resztek pokarmowych a także płytki nazębnej. Co więcej, strumień wody z irygatora dotrze tam, gdzie nie dociera włosie szczoteczki, a przy tym nie naruszy on konstrukcji aparatu. Jest w stanie wypłukać nawet bardzo drobne zanieczyszczenia, których nie udało się usunąć za pomocą szczoteczki. Regularne używanie irygatora zapobiega zapaleniu dziąseł oraz ogranicza odkładanie się płytki nazębnej, szczególnie w miejscach, do których szczotka ma utrudniony dostęp.
- Płukanki do jamy ustnej – dzięki nim możliwe jest zmniejszenie ilości zalegających resztek pokarmowych, z którymi często zmagają się osoby noszące stały aparat ortodontyczny. Co więcej, płyn do płukania jamy ustnej ogranicza namnażanie bakterii chorobotwórczych oraz odświeża oddech. Osoby noszące aparat ortodontyczny mogą sięgnąć po specjalne płyny ortodontyczne.
- Pasty do zębów – dla osób z aparatem powstały specjalne pasty ortodontyczne, które lepiej zapobiegają ubytkom próchniczym, chronią dziąsła przed podrażnieniami oraz wzmacniają szkliwo zębów. W składzie takich past możemy znaleźć taki składniki aktywne jak fluor, CPC (chlorek cetylopirydyniowy), aloes, alantoinę, ziołowe wyciągi oraz związki remineralizujące.
Warto podkreślić, że z uwagi na szybkie tempo odkładania się płytki bakteryjnej, tak ważną rzeczą jest staranne i systematyczne czyszczenie zębów. W trakcie noszenia stałego aparatu ortodontycznego jest to szczególnie istotne, gdyż dodatkowe zakamarki przy aparacie zapewniają idealne warunki do namnażania bakterii płytki nazębnej. W tej sytuacji powinniśmy myć zęby nawet po każdym posiłku. W czasie leczenia ortodontycznego warto korzystać ze specjalnych produktów ortodontycznych, które bardzo ułatwiają utrzymanie czystości jamy ustnej, gdy nosimy aparat.
Jaką szczoteczkę do mycia zębów wybrać przy stałym aparacie ortodontycznym?
Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, który pozwoli zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, nawet podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego jest odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów. Musi być ona odpowiednio zmodyfikowana i dedykowana osobom ze stałym aparatem ortodontycznym. Szczoteczki te wyróżnia przede wszystkim układ włosia. Zwykle posiadają ono dwie długości. Wówczas:
- krótsze włosie – znajduje się centrum główki;
- dłuższe włosie – zlokalizowane jest na brzegach główki szczoteczki.
Warto zaznaczyć, że dobranie takiej szczoteczki jest niezwykle istotne, gdyż w takim wypadku dłuższe włosie będzie miało precyzyjny kontakt ze szkliwem zębów, natomiast część środkowa szczoteczki, z krótszym włosiem, będzie czyściła aparat. Taka szczoteczka nie uszkodzi również delikatnych elementów aparatu ortodontycznego. Dla osób z aparatem ortodontycznym powstały też specjalne szczoteczki ortodontyczne turystyczne, które można łatwo zabrać ze sobą do pracy, szkoły czy na wyjazd. Taką szczoteczkę możemy użyć zawsze kiedy tego potrzebujemy, na przykład poza domem, po zjedzonym posiłku. Aby zwiększyć skuteczność szczotkowania, możesz również wykorzystać modele jednopęczkowe, które doczyszczą brzeg linii dziąseł, obszary pomiędzy zębami a aparatem oraz nierówne powierzchnie zębów trzonowych. Istotna jest także jej giętkość i elastyczność, dzięki której możliwe będzie dotarcie do miejsc trudnodostępnych i usunięcie zalegających tam resztek.
Czy szczoteczka soniczna może być używana przy aparacie ortodontycznym?
Szczoteczki soniczne mogą być stosowane przez osoby z aparatem ortodontycznym. Ich używanie bardzo ułatwia i usprawnia proces mycia zębów. Szczoteczki soniczne, dzięki wyjątkowo szybkim ruchom włókien usuwają kilka razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna w tym samym czasie. Z pomocą takiej szczoteczki łatwiej usuniemy zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc, których przy aparacie ortodontycznym jest znacznie więcej. Fale dźwiękowe wytwarzane przez szczoteczkę soniczną dodatkowo utrudnią ponowne namnażanie bakterii, co wydłuży czystość zębów. Osoby noszące aparat ortodontyczny mogą też częściej zmagać się z problemem przebarwień. I w tym przypadku szczoteczki soniczne sobie świetnie poradzą. Dzięki dużej dokładności w czyszczeniu usuwają nie tylko płytkę nazębną, ale też codzienne przebarwienia, jednocześnie zapobiegając tworzeniu się nowych osadów. Warto przy tym podkreślić, że szczoteczki soniczne mimo wykonywania intensywnych ruchów są bezpieczne dla dziąseł, szkliwa i samego aparatu. Niektórzy producenci oferują nawet specjalne końcówki ortodontyczne, które swoim kształtem idealnie dopasowują się do powierzchni zębów, na których jest aparat. Wiele ciekawych propozycji szczoteczek sonicznych można znaleźć, na przykład w rankingu szczoteczek sonicznych.