Together Magazyn » Aktualności » Idealny ślub i wymarzone wesele – kiedy zacząć przygotowania?

Idealny ślub i wymarzone wesele – kiedy zacząć przygotowania?

Po pięknych zaręczynach przychodzi czas, aby pomyśleć o ślubie i przyjęciu weselnym. Warto przygotować sobie dobry plan, aby w chaosie i stresie nie zapomnieć o żadnym z elementów przygotowań.

Wbrew pozorom plan przygotowań do ślubu może znacznie pomóc – dzięki niemu z pewnością nie zapomnicie o żadnych formalnościach, a ponadto zdążycie na czas z urządzeniem przyjęcia. Kalendarz działań sporządzony w komputerze, czy specjalnym notatniku to również poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dopadnie Was stres, wystarczy do niego zajrzeć, aby zorientować się co jeszcze musicie zrobić. Chociaż udane wesele można zorganizować nawet w trzy miesiące, prawdopodobnie trudno będzie w tak krótkim czasie o dobrego fotografa czy wolną salę na przyjęcie. Dla własnego spokoju lepiej więc zacząć przygotowania odpowiednio wcześniej.

Kiedy zacząć?
Rok przed planowanym ślubem należy z pewnością wybrać datę ceremonii i zdecydować wspólnie czy ma to być uroczystość cywilna, czy też konkordatowa. Zależnie od Waszego wyboru powinniście też zaplanować miejsce, gdzie się pobierzecie, a więc kościół, urząd stanu cywilnego, albo – malowniczy plener. W przypadku par wybierających ślub kościelny należy również dowiedzieć się o terminy nauk przedmałżeńskich. Jest to dobry czas na rozmowę o swoich oczekiwaniach dotyczących uroczystości. Ustalcie wspólnie, czy ma być ona skromna, czy też wolicie huczne przyjęcie, zastanówcie się nad ewentualnym motywem przewodnim i podzielcie zadaniami. Warto już rozejrzeć się za DJ-em albo zespołem muzycznym, a także zarezerwować fotografa i kamerzystę. Ustalcie budżet i sporządźcie wstępną listę gości.

O czym pamiętać?
Pół roku przed ślubem powinniście pomyśleć o swoich strojach na uroczystość. Warto też zarezerwować makijaż, fryzjera oraz pojazd, który zawiezie Was do ślubu. Zastanówcie się nad obrączkami – możecie zdecydować się na klasyczny model, albo wybrać coś bardziej osobistego, jak np. z pracowni Inne Obrączki. Cztery miesiące przed planowaną uroczystością postarajcie się o urlop przed weselem i tuż po nim, zacznijcie gromadzić niezbędne dokumenty. Ustalcie też jak będą wyglądały dekoracje na ślubie i w sali weselnej. Ostatnie trzy miesiące to czas na dopełnienie niezbędnych formalności, sporządzenie ostatecznej listy zaproszonych osób, a także wysłanie zaproszeń. Upewnijcie się co do terminów, zamówcie transport dla gości. Poszukajcie dodatków do sukni i stroju pana młodego.

Ostatnie przygotowania
Miesiąc przed ślubem to czas, kiedy trzeba dopiąć wszystko na ostatni guzik. Spotkajcie się z DJ-em lub zespołem i poinformujcie o preferowanym repertuarze, ustalcie z menadżerem lokalu, w którym odbyć ma się wesele, jak mają być ustawione i nakryte stoły oraz jak wygląda plan przyjęcia. Jest to również odpowiednia pora na próbny makijaż i fryzurę panny młodej. Zamknijcie ostatecznie listę gości. Na tydzień przed weselem spotkajcie się z księdzem lub pracownikiem USC, aby ustalić przebieg uroczystości. Zorganizujcie też próbę generalną ze świadkami i rodzicami. Dzień przed uroczystością przygotujcie dokumenty i obrączki, dostarczcie do lokalu winietki wraz z planem rozsadzenia gości i postarajcie się znaleźć czas na relaks. W dniu ślubu musicie odebrać kwiaty, a panna młoda udać się na makijaż i do fryzjera.

Oceń